top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jana Vidláková

Autor(ka):

fakulta:

Jana

Vidláková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jana

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Rijeka

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzitní budovy vypadají nově, případně jsou zrekonstruované. Téměř všechny fakulty jsou poblíž Kampusu v městské části Trsat. Moje fakulta se nacházela na druhém konci města a je poměrně malá (měla asi jen 5 hlavních učeben).

Na fakultě bylo vše poměrně neorganizované a chaotické, a to už od data začátku studia (začínali jsme asi o dva týdny později než ostatní fakulty, rozvrh jsme se kompletně dozvěděli po asi měsíci výuky, a téměř každý týden se něco měnilo). Je tedy třeba být hodně flexibilní. Vnitřní prostory právnické fakulty byly mnohem modernější a hezčí než v Praze. Přístup vyučujících individuálnější. Fakulta má i vlastní menzu, kde si můžete vybrat čtyřchodové menu za cca 1 euro (jídlo v Chorvatsku je pro studenty až ze 70 % dotované).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium je zde více komorní, většina kurzů v AJ je určená pouze Erasmus studentům a jejich náročnost je velmi nízká. Na dni výuky se se studenti po příjezdu domlouvají s vyučujícím sami a často se stávalo, že kvůli jednomu člověku se změnil celý rozvrh. Některé předměty pak ani neměly fixní den a každý týden se konaly v jinou dobu.

Předměty v AJ určené i pro chorvatské studenty byly těžší, ale náročností stále odpovídaly povinně volitelným předmětům na naší fakultě.

V průběhu semestru většina vyučujících chtěla minimálně jednu prezentaci, v některých předmětech esej, midterm a final exam. Práce přes semestr je tedy více, ale závěrečné zkoušky jsou jednoduché. Některé z nich měly formu klauzur.

Oproti domácí univerzitě je velice náročná komunikace s Erasmus koordinátorkou. Neodpovídá na emaily a na fakultě téměř není. Je tedy složité od ní získat jakékoliv informace či dokumenty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízí Erasmus studentům možnost zúčastnit se mnoha workshopů, akcí, seminářů či letních škol (cca 20 km od Rijeky).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka probíhá plně v AJ. Je však možnost účastnit se i kurzů v chorvatštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rijeka je skvělé místo pro život. Střetává se v něm historie několika zemí a oproti jižním chorvatským městům není tolik turisticky populární. Rijeka je město plné kultury a neustále se v něm něco děje (karneval, festivaly apod.). Oproti Praze je malé, velmi poklidné, bezpečnější a více studentské. Lidé jsou tu velice otevření, přátelští a často se vám stane, že se s vámi jen tak začne někdo bavit na autobusové zastávce.

Rijeka je také výborná destinace, pokud chce člověk cestovat po okolních státech (2 hodiny do italského Terstu nebo do Lublaně, 4 hodiny do Benátek, snadno se odsud dostanete i dále na Balkán).

Nevýhodou je, že město je velmi kopcovité a nejezdí noční doprava (taxíky jsou však levné). Jízdní řády navíc nic neznamenají a vždy je otázkou, kdy (a pokud vůbec) autobus přijede.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud student žije skromně, necestuje a stravuje se ve studentských kantýnách, stipendium by mu mělo v pohodě pokrýt ubytování na koleji, stravu, dopravu po městě a k tomu další výdaje navíc.

Mně osobně pokrylo cca 70 % všech výdajů za semestr.

Po mém příjezdu byly ceny v Chorvatsku srovnatelné těm u nás. Postupně se však začalo zdražovat kvůli turistům a přípravě na vstup do eurozóny. Ke konci pobytu tak ceny (zejména služeb a potravin) stouply až o 20 %.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Hodně peněz se dá ušetřit stravováním. Po celém městě se nachází studentské kantýny, kde se dá koupit čtyřchodové menu za ani ne 1 euro (v Chorvatsku je jídlo pro studenty až ze 70 % dotované) a některé fungují i o víkendu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji v Kampusu Trsat. Koleje jsou nové, velmi moderní a za příznivější cenu než byty. Některé pokoje mají i výhled na moře. Každý Erasmus student má v pokoji vlastní kuchyňku a koupelnu se záchodem, balkón pak sdílí s vedlejším pokojem.

Jediný problém je, že místo na kolejích je těžké získat. Proto doporučuji začít ubytování řešit zavčas (aspoň 5 měsíců dopředu).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem cestovala především po Chorvatsku, méně pak do okolních zemí. Velice dobře zde funguje místní studentská ESN organizace, která pravidelně pořádá výlety po okolí i celém Chorvatsku (Plitvice, Krka národní park, Dalmácie, Dubrovnik, Istrie, túry do hor, výlety lodí po ostrovech, ochutnávky vína a další akce).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka probíhá plně v AJ. Je však možnost účastnit se i kurzů v chorvatštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Z Erasmu v Rijece nemůže být nikdo zklamaný. Spousta kultury, moře, skvělé počasí. Právnickou fakultu v Rijece bych však nedoporučila lidem se studijními ambicemi.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník, oblečení pro všechny typy počasí
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Rijeka

Další zprávy z regionu Chorvatsko

bottom of page