top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Zůbek

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Zůbek

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Právnická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Rijeka

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je null z 5

město

průměrné hodnocení je null z 5

ubytování

průměrné hodnocení je null z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je null z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universita v Rijece je výrazně menší, než Karlova universita, a proto mi přišla i mnohem sympatičtější. Několik let zpět postavili nový, moderní a vážně skvělý kampus, ve kterém se nachází téměř všechny fakulty a veliké koleje. Právnická fakulta však byla na druhé straně města, nutno dodat že je z ní krásný výhled na celou Rijeku a moře, což je skvělá motivace tam být co nejčastěji. Prostředí ve škole bylo určitě velice příjemné a musím říct, že byla cítit znatelná snaha o to, aby se tam všichni cítili opravdu dobře, jako doma - a co jsem za tu krátkou dobu mého působení v Rijece mohl zjistit, tak si zdejší studenti školu opravdu vychvalovali, stejně jako já. Je ale nutné podotknout, že Rijeka je hezké město u moře, slunečním podnebím a velikou spoustou příležitostí jak se zabavit, což určitě ovlivňuje i celkový pohled na universitu jako takovou.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V době, kdy jsem byl v Rijece, řádila jedna z nejtěžších vln covidu, což způsobilo, že výuka neprobíhala zcela standardně. Musím ale vyzdvihnout fakt, že i přes to, že svět zažíval první velikou vlnu pandemie a nikdo vlastně neměl představu, jak formu studia nastavit, v Rijece se rozhodli pro určitý způsob, který zůstal stejný po celou dobu semestru a nepůsobil tak zbytečné problémy studentům a vyučujícím tím, že se z ničeho nic během jednoho týdne měnil. Což jak jsem měl možnost zaznamenat od kolegů z jiných škol, například i v České republice, rozhodně nelze označit za standard.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Rijeka je relativně malé město, ve kterém je relativně velký počet studentů, proto byl i studentský život dost kontaktní a se svými kolegy nejen z Erasmu jsme se potkávali hojně. V Rijece působí ESN, která pořádá velký počet výletů, oslav, setkávání a spoustu jiných akcí. Rovněž nám její členové dost pomáhali při příjezdu, ať už s ubytování, seznamováním, nebo provádění po městě samotném a vlastně s čímkoliv, čím bylo potřeba. Zároveň musím podotknout, že jsme se dost bavili i s místními studenty, kteří nás braly na různé akce konané v Rijece. Co jsem tak pochopil, také universita měla v plánu pořádat různé společenské akce, bohužel kvůli covidové situaci k nim nakonec z velké části nedošlo. Kurzy chorvatštiny však ale probíhaly dle plánu a byly skvělé.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jazyková úroveň mi přišla dobrá, u kantorů a zaměstnanců fakulty naprosto adekvátní potřebám i vzhledem k tomu, že většina vyučujících (alespoň těch, se kterýma jsem přišel do kontaktu já) působila i na mezinárodněprávní scéně. Obecně v Rijece jsem měl pocit, že se anglicky domluvíte víceméně všude a s kýmkoliv, určitě lépe než v České republice (myslí tím celé území ČR, v Praze je situace zcela odlišná). Možná za to může i fakt, že před rokem 1989 probíhala v tehdejší Jugoslávii výuka angličtiny běžně na základních i středních školách.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rijeka je docela malé město s bohatou historií. Ve městě je spousta krásných, starých staveb. Měl jsem pocit, že je ve městě vysoký poměr studentů na obyvatele, takže bych Rijeku určitě označil za studentské město, kde není tak obtížné si najít zábavu, či nové kamarády. Pokud půjdete večer do centra, narazíte na velkou spoustu míst, kde potkáte své kolegy ze školy, popř. jiné vrstevníky. Zároveň se jedná o přístavní město, takže okolí přístavu, popř. písečné a kamenité pláže jsou skvělým místem, kde strávit nějaký ten čas. Z pohledu studentského života bych Rijeku určitě přirovnal svým charakterem více k Brnu, než Praze - tím myslím rozhodně koncentrovanější studentskou zábavu a víceméně všechno za rohem a v docházkové vzdálenosti.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Velkou položkou v nákladech bylo ubytování, protože šlo bydlet na kolejích za 3000 kč na měsíc, nebo za 7000 kč. O soukromém ubytování nemám bohužel žádné informace. Já jsem bydlel na starších kolejích, kde mě měsíc vyšel na cca 3000 kč, což znamenalo že mi stipendium téměř vyšlo, i když ke konci pobytu jsem byl nucen rozbít své prasátko. Musím ale dodat, že jsem byl na spoustě výletů (celé pobřeží Chorvatska, Dubrovnik, ostrovy, lyžování, hory), což znamenalo neobvyklý zásah do průměrných měsíčních výdajů. Na druhou stranu byly cca 2 měsíce zavřeny restaurační zařízení, což způsobilo po tuto dobu jistou úsporu ve výdajích. Obecně ale soudím, že při rozumném utrácení se dá dost jednoduše vyžít ze stipendia, popř. doplnit jej pár drobnýma.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak jsem zmínil výše, velký zásah do rozpočtu je ubytování. V Rijece jsou dvoje koleje. Na kampusu stojí pokoj cca 250 eur/měsíc (jedná se ale o opravdu nové, moderní zařízení - klimatizace, kuchyň, vlastní koupelna), nebo staré koleje které vyjdou na cca 130 eur/měsíc (jsou vybaveny novým nábytkem, sprchami, wc - i tyto však, dle mého názoru, poskytují obecně o trošku vyšší standart než koleje v Praze).

Stravování v menzách je taky určitě krok správným směrem, jídlo je dobré, rozmanité (občas byly i kalamáry, pravidelně mívají hamburgery, pizzu, nebo třeba palačinky). Cena je variabilní, ale při zvolení jednoho ze tří menu, vyjde toto na cca 30-40kč. (polévka, hlavní jídlo, desert, pití).

Vyplatí se si pořídit kartičku na mhd, studentská měsíční stojí jako cca 5 standardních jízdenek. Musím ale podotknout, že kvalita mhd není rozhodně na úrovni Prahy a to hlavně ve večerních hodinách, kdy v podstatě neexistuje. Ve městě je ale veliká spousta taxíků, které stojí oproti Praze zlomek peněz. Po širším centru města se svezete do 100 kč, což při plné obsazenosti auta je levnější, než jízdenka na autobus.

Jinak je v Rijece spousta velikých obchodů, kde jsou ceny cca o pár procent vyšší, než je běžné v ČR.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak jsem psal výše, o soukromém ubytování nemám dost informací. Já bych určitě volil jedny z kolejí. Ty větší, kde bydlí víceméně všichni erasmus studenti a kde je hodně koncentrované zábavy a krásný výhled na město, jsou bohužel dražší a stojí od cca 250 eur za měsíc. Ty starší, kde je pro erasmus studenty vyhrazeno pouze pár pokojů stojí cca 130 eur za měsíc. Oboje poskytují kvalitní standart a nachází se v relativně dobré vzdálenosti od centra, oboje cca 20-30 minut pěší chůze. Součástí je dost levná menza, kde se lze kvalitně, levně a občas i labužnicky najíst.

Pronájem soukromého bytu, či pokoje je určitě možný, a na studentských Fb skupinách se objevovalo dost nabídek. Osobně bych ale volil jednu z kolejí, už jen kvůli studentské atmosféře a velké porci zábavy.

Bohužel nemám fotku z interiéru, našel jsem pouze výhled z okna.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Chorvatsko je vážně krásná země, takže doporučuju se podívat snad kamkoliv. Autobusová doprava není nic moc, kromě spojení do hlavního města, ale mimo sezónu si lze půjčit auto za relativně malý peníz a podívat se tak kamkoliv. Za mě doporučuji Dubrovník bez turistů, je to opravdu krása. Jinak Pulu a její okolí, ostrovy poblíž Rijeky, Zadar, Split, Šibenik... V zimě jsme si pronajali chatu v horách na hranici se Slovinskem, což bylo rovněž super. Za městem je rovněž lyžařský areál, kde se dá za drobný poplatek půjčit celé vybavení.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jazyková úroveň mi přišla dobrá, u kantorů a zaměstnanců fakulty naprosto adekvátní potřebám i vzhledem k tomu, že většina vyučujících (alespoň těch, se kterýma jsem přišel do kontaktu já) působila i na mezinárodněprávní scéně. Obecně v Rijece jsem měl pocit, že se anglicky domluvíte víceméně všude a s kýmkoliv, určitě lépe než v České republice (myslí tím celé území ČR, v Praze je situace zcela odlišná). Možná za to může i fakt, že před rokem 1989 probíhala v tehdejší Jugoslávii výuka angličtiny běžně na základních i středních školách.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pobyt jsem si opravdu užil. Město je v krásné lokalitě, je zde mnoho příležitostí k zábavě, spousta klubů, hospod restaurací, krásné pláže, sportoviště... Rovněž snaha místních studentů vás "začlenit" do dění ve městě je skvělá a tak není problém se s kýmkoliv seznámit a najít spoustu přátel. Cenová hladina věcí a služeb je rovněž přijatelná a nemusíte se bát že si budete muset vybírat mezi obědem a večerním pivem. Můj fakultní život byl lehce ovlivněn pandemií, ale i přesto byly předměty zajímavé a snaha kantorů zaujmout svým výkladem evidentní. Zároveň byly všichni velice příjemní a přátelští, a tak byla i "studijní část pobytu" jednoznačně skvělou zkušeností. No a samozřejmě se jedná o přímořské město, což pro mě byla úžasná zkušenost.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Asi bych s sebou vzal nějaký přenosný reproduktor, protože posezení s přáteli na pláži je v Rijece opravdu skvělé. Rozhdoně bych si nebral žádné přibližovadlo typu skateboard, koloběžka, longboard atd., jelikož je Rijeka v dost velikém kopci.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je Rijeka v kopci.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak moc je Chorvatsko krásné a kolik starobylých měst plných historických památek v něm lze najít.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nic, bylo to fajn. Možná trochu zmatečný byl zápis předmětů, ale se vším Vám paní z fakulty rády pomůžou. Snad jen problematika nutného počtu kreditů je mírně zavádějící a doporučuju si toto téma pořádně vyjasnit už v ČR.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Rijeka

Další zprávy z regionu Chorvatsko

bottom of page