top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Pacák

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Pacák

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hanken School of Economics

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je velmi pěkně zařízená. Má několik pater a proto je ze začátku trošku matoucí, ale student si rychle zvykne. Ve spodním patře byly umístěný všechny potřebné prostory pro studenty jako je například knihovna, počítačová místnost, odpočívárna s gaučíky a další. Zbytek budovy je určen pro výuku, třídy jsou velké, dobře technicky vybavené a mají většinou pohodlné židle.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zimní semestr je rozdělen na 2 části, řekněme 2 7-mi týdenní bloky. V každém se 6 týdnů přednáší a v posledním týdnu jsou zkoušky. Většina předmětů je teda vyučována dosti intenzivně (i třeba 4x týdně) a je za 2 měsíce hotová. Taky se hodně prosazuje týmová práce a je hodně skupinových úkolů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Naprostá většina volnočasových aktivit je řízena školním spolkem, který řeší vše. Párty, sport, naučné koníčky i začlenení člověka do společnosti + zajištění jeho pohodlí/všeho co potřebuje k životu v Helsinkách. Taky se zde vyučuje finština pro cizince jako jeden z mnoha cizích jazyků.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval jsem v angličtině a nároky jsou dosti vysoké. Ve většině předmětů se očekává angličtina v plynulé podobě a rozsáhlá znalost odborných termínů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Centrum města a tím pádem i většina důležitých částí se rozkládá na velmi malém prostoru (všechno do půl hodiny dosažitelné chůzí). V centru je celkem rušno, na sídlištích při okraji města už je to tišší. Doprava ve městě je skvěle zařízena, protože město je protkáno jak tratí pro tramvaje, tak pro autobusy a metro. Zajímavé je určitě centrální nádraží a obchodní domy okolo, stejně tak molo, co je kousek od nádraží.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finsko je velmi drahé, stipendium pokrylo maximálně nájem a to jsem byl v jednom z levnějších ubytování. Potraviny v supermarketech jsou přibližně o 20 - 30% dražší než v Praze, restaurace a alkohol v nich jsou o dost dražší. Když ale člověk hledá, tak najde i cenově přijatelná místa. Řekl bych, že stipendium pokrylo 60% mých nákladů, když nebudu počítat dobrovolné výlety.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě nakoupit měsíční/sezónní lístek na dopravu, to je velká úspora. Dále Nakupovat potraviny v supermarketech, ne jíst v restauracích. Také hodně rychle řešit ubytování, protože kapacity se rychle zaplní a při vstupu do soukromého sektoru ceny rychle rostou.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě vybrat ubytování nabízené školou. Zaprvé zajišťuje kolektiv a komunitu, zadruhé je o hodně levnější, než privátní sektor.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejlepší zážitek je cesta z Helsinek do Stockholmu lodí. Je to velký zaoceánský parník, který pluje přes noc (cesta trvá necelých 20 hodin) a jeto opravdu zážitek, který stojí za to. Na lodi je vše, od zábavy a jídla až pro velké obchody.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v angličtině a nároky jsou dosti vysoké. Ve většině předmětů se očekává angličtina v plynulé podobě a rozsáhlá znalost odborných termínů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to vstup do světa, který dbá na pravidla (ve Finsku je minimální kriminalita) a je považován za nejšťastnější národ na světe. Určitě se člověk podívá na nový způsob přemýšlení, i když mi přišla Finská mentalita dost podobná té naší.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Všechno potřebné jsem měl, člověk si také může vše snadno koupit a jediné, co je vysloveně nutnost obzvlášť na zimní semestr je teplé oblečení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Univerzitní web Hanken a informace o Helsinkách na internetu mě překvapily na všechno potřebné.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nikdo nikam extra nespěchá, všichni vypadají mnohem víc v pohodě a celé město si žije takovým poklidným tempem. Skoro jako by to ani nebylo velkoměsto.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na to, že od začátku listopadu je všude pořád tma. Slunce zapadá brzo a vychází pozdě.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Hanken School of Economics

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page