top of page
Autor(ka):
Anna Jůzová
Autor(ka):
fakulta:
Anna
Jůzová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2023/2024
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Anna je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Anna
Fakulta sociálních věd
2023/2024
Hanken School of Economics
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Anna hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita má dva kampusy – jeden v Helsinkách a jeden ve Vaase, já jsem byla v druhém zmíněném. Škola byla jedna třípatrová budova v centru města naproti městské knihovně, takže byla velmi snadno dostupná a bylo jednoduché se v ní vyznat. Po budově byly navíc rozmístěny tabule se směrovkami k jednotlivým učebnám. Ve třetím patře byly na chodbách prostory s křesílky a stoly, kde bylo možné čekat na další vyučování nebo se setkávat s kamarády. Dále se v budově nacházelo několik studoven, s počítači i bez. Budova školy byla pro studenty přístupná po celý den i o víkendu. Všechny učebny, které jsem navštívila, byly vybaveny interaktivní tabulí. V přízemí se nacházela menza, která nabízela obědy za necelá tři eura. Nedostatky spatřuji v nevybavenosti učeben pro online výuku. Více předmětů bylo totiž vyučováno střídavě v Helsinkách a ve Vaase, avšak zvuk a obraz streamované přednášky nebyl nejlepší.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Zimní semestr trval od začátku září do Vánoc, přičemž byl rozdělen na dvě části. Zkouškovými týdny byly poslední týden v říjnu a týden před vánočními prázdninami (opravné termíny pak byly v průběhu listopadu a ledna). Jednotlivé předměty tak byly vyučovány přibližně šest týdnů, a proto byla výuka intenzivnější, často dvě přednášky nebo dva semináře týdně.
Za mě velkým mínusem byla malá nabídka kontaktně (tedy ve třídě) vyučovaných předmětů v angličtině. Spousta předmětů byla vyučována společně pro studenty z Vaasy i z Helsinek a byla buďto zcela online, nebo střídavě kontaktně vyučovaná v jednom městě a pro ostatní online stremovaná, přičemž většina kontaktních přednášek připadla na Helsinky. Zvuk občas zachycoval více hovor studentů než řeč vyučujícího a kamera zabírající tabuli rovněž většinou nebyla nejlépe nastavena, vyučující navíc nebyli často dostatečně technicky zdatní, aby online výuku zvládali a online připojení studenti z druhého kampusu neměli zhoršené podmínky.
Vyučující se snažili, aby byli studenti při přednášce nebo semináři aktivní, a tak se jen málokdy stalo, že by učitel přednášel hodinu a půl v kuse a studenti jen seděli a poslouchali. Výhodou bylo, že zvláště kontaktně vyučované kurzy nenavštěvovalo mnoho studentů. Vyučující byli ve většině případů velmi vstřícní.
Zkouška většinou tvořila třeba jen polovinu známky, přičemž zbytek býval složen z úkolů řešených ve skupinách. Zkoušky mi připadaly jednoduché a nebyla na ně třeba žádná dlouhá příprava. Absolvovala jsem však jen bakalářské předměty, od starších studentů jsem slyšela, že na studenty magisterských oborů jsou kladeny již vyšší nároky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Škola nabízí švédštinu pro cizince jako volitelný předmět, která je v první půlce semestru vyučována kontaktně, v té druhé však už jen online na Teamsech. Dále je v nabídce předmětů kurz Nordic Organisations in Contemporary Business World, který přibližuje historii a kulturu severských zemí, převážně pak Finska.
Na škole funguje studentský spolek, který pořádá akce jak pro všechny studenty, tak jen pro zahraniční. Dále je také ve městě aktivní ESN Vaasa, která se snaží v rámci akcí spojit studenty jednotlivých univerzit. Většina akcí jsou však party nebo tzv. Sitz, kulturních a sportovních akcí bylo pomálu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Ve Finsku jsou dva úřední jazyky – finština a švédština. Na mé univerzitě se vyučovalo švédsky a anglicky. Finsky jsem se naučila jen pár základních slov, abych uměla pozdravit a poděkovat v obchodě, ale jinak jsem se ani nesnažila se jeden z nejtěžších jazyků na světě naučit. Švédštinu jsem si zvolila jako volitelný předmět, není příliž složitá, navíc se jedná o germánský jazyk, a tak se docela podobá němčině. Předmět jsem si zvolila ale čistě ze zájmu, vůbec jsem švédštinu v rámci svého pobytu nevyužila. Jak na univerzitě, tak i kdekoliv ve Finsku jsem se bez problémů domluvila anglicky. Vzhledem k tomu, že výuka probíhala v angličtině, bylo nutné výborně rozumět, plynule komunikovat a zvládat psát i odborné texty. Obecně je úroveň angličtiny ve Finsku velmi dobrá a automaticky se předpokládá, že ji bez problémů ovládáte.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vaasa má necelých sedmsdesát tisíc obyvatel, avšak přes školní rok tam přibyde spousta studentů, jak finských, tak zahraničních, neboť se ve městě nachází hned několik univerzit. Jedná se o poměrně poklidné město, avšak když jsou v centru nějaké studentské akce, je tam poměrně rušno. Připadala jsem si tam však velmi bezpečně, a to i v noci v méně obydlených částech města. Spousta lidí využívala jízdní kola, městské autobusy nebo chodila pěšky. Bylo tam čisto.
Ve městě se nachází divadlo (některá představení mají anglické titulky), kino, bowling, lasergame, velké sportoviště a několik restaurací. Více ale oceňuji přírodu. Mým nejoblíbenějším místem byla lesní stezka okolo jezera Degerträsk na sever od Vaasy. Také bych doporučila cestu vedoucí po pobřeží od centra města ke skanzenu. Dále se ve Vaase nachází několik malých ostrůvků.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo asi polovinu celkových nákladů, a to jsem se snažila své výdaje velmi omezovat. Přes deset tisíc korun jsem zaplatila za dopravu tam a zpátky. Ubytování mě stálo necelých tři sta euro za měsíc, avšak bylo nutné platit za celé období od začátku srpna po konec prosince, přestože škola začínala až v září a končila před Vánoci. Potraviny v obchodech byly přibližně o polovinu dražší než v Česku. Velmi drahé jsou jídla a nápoje v restauracích. Doprava je ve srovnání s Českem několikanásobně dražší, nekoupí-li se jízdenka s několikaměsíčním předstihem. ESN Vaasa nabízela více několikadenních výletů, avšak jejich základní cena (bez volitelných aktivit), se pohybovala okolo 400 eur. Za šestidenní trip (2x12 hodin cesty autobusem) na sever Finska, jednodenní výlet do Norska k Severnímu ledovému oceánu v rámci něj a dvě hodiny na sněžnicích jsem zaplatila 500 euro.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Rozhodně nedoporučuji pravidelně obědvat v restauracích, ale chodit do menzy (oběd je sice chudší, ale za necelá tři eura) nebo si vařit. Potraviny jsou nejlevnější v Lidlu, ale ten se nachází kousek dál od centra. Minimani nebo S-market jsou pak asi druhá nejlepší varianta. Přijde mi zbytečné si pořizovat měsíční jízdenku na autobus (studentská cena 29 euro), ale raději chodit pěšky nebo si sehnat jízdní kolo. Chcete-li si půjčit kolo jen nakrátko, můžete se zeptat v městské knihovně, která kola půjčuje na týden, je jich však omezené množství. Dále se také velmi ušetří na omezení spotřeby alkoholu.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Sehnala jsem si ubytování od soukromé společnosti VOAS, kterou nám univerzita doporučila a využila ji většina zahraničních studentů. Konkrétně jsem bydlela v apartmánu Linna, který byl pouze pro zahraniční studenty, a nacházela se v něm také většina mých spolužáků, jak jsem posléze zjistila. Ten se sice nachází tři kilometry od školy, ale na pěkném a klidném místě, navíc z něj vede pěkná cyklostezka do centra a hned u budovy je zastávka tří linek městského autobusu.
Za samostatný pokoj (v něm se nacházel psací stůl, dvě židle, lampička, postel, šatní skříň a knihovna) a s dvěma dalšími studenty sdílenou prostornou kuchyň s jídelním stolem a koupelnu jsem měsíčně zaplatila včetně elektřiny a vody necelých 290 euro. Bylo také
možné bezplatně využívat prádelnu a jednou týdně saunu, obojí se nacházelo v areálu.
Součástí vybavení však nebyla peřina, polštář a ložní prádlo, to jsem měla zapůjčené od společnosti Student Survival. Pár studentům to mohla poskytnout univerzita. Dále je třeba si na kolej dovést vlastní router nebo si ho také zapůjčit.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Finsku je poměrně drahé a značně omezené. Hlavním dopravním prostředkem je vlak, avšak tratí je docela málo. Do Vaasy vede přes Tampere železnice z Helsinek. Rozhodně se vyplatí kupovat jízdenky dopředu, a to i třeba měsíc nebo dva, protože pak jsou mnohem levnější. Autobusy fungují převážně jen v rámci měst, takže jsem měla pocit, že se z Vaasy nemůžu na krátký výlet skoro nikam dostat. Tento problém pak může vyřešit zapůjčení auta.
Já jsem z měst navštívila na vlastní pěst Helsinky a Tampere, za sebe doporučuji se tam vypravit buď ještě v srpnu před začátkem školy či je-li ještě hezké počasí v září, nebo si počkat až napadne sníh, podzim je velmi deštivý. Také je možné dojet trajektem do švédského města Umeå.
ESN Vaasa nabízela několik zájezdů od Timetravels – výlet do Helsinek a Talinu, do Stockholmu, do norských Lofot, na Island a do Laplandu. Průměrná cena těchto výletů se pohybovala okolo 400 euro, přičemž se jednalo o cenu základní, bez volitelných aktivit.
Já jsem absolvovala poslední výlet, jeho základní cena byla 380 euro. Autobusem jsme přes Rovaniemi dojeli do zimního střediska Saariselkä a byli na čtyři noci ubytování v chatkách. Za doplatek 74 euro se nabízel jednodenní výlet do Norska do vesničky Bugøynes, ovšem je třeba počítat s tím, že strávíte osm hodin v autobuse a volného času mít moc nebudete, neboť je na programu návštěva sauny u Severního ledového oceánu a oběd v lokální rybí restauraci, více se toho nestíhá. Dále je možné připlatit za návštěvu husky safari, sobí farmy, výuku jízdy na běžkách, krátký výlet na sněžnicích nebo bruslení, ceny se pohybovaly mezi 30 a 40 eury.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Finsku jsou dva úřední jazyky – finština a švédština. Na mé univerzitě se vyučovalo švédsky a anglicky. Finsky jsem se naučila jen pár základních slov, abych uměla pozdravit a poděkovat v obchodě, ale jinak jsem se ani nesnažila se jeden z nejtěžších jazyků na světě naučit. Švédštinu jsem si zvolila jako volitelný předmět, není příliž složitá, navíc se jedná o germánský jazyk, a tak se docela podobá němčině. Předmět jsem si zvolila ale čistě ze zájmu, vůbec jsem švédštinu v rámci svého pobytu nevyužila. Jak na univerzitě, tak i kdekoliv ve Finsku jsem se bez problémů domluvila anglicky. Vzhledem k tomu, že výuka probíhala v angličtině, bylo nutné výborně rozumět, plynule komunikovat a zvládat psát i odborné texty. Obecně je úroveň angličtiny ve Finsku velmi dobrá a automaticky se předpokládá, že ji bez problémů ovládáte.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro mě bylo velmi příjemným překvapením, že od konce října byl skoro pořád sníh, avšak podle místních to prý není pravidlem a často sněží až od ledna. Podzim byl totiž jinak velmi deštivý, bylo stále zataženo a foukal studený vítr. Dále je okolo pěkná příroda, v lesech je na konci léta spousta plodů, ať už hub, nebo borůvek a brusinek, a dá se koupat v Botnickém zálivu, pokud vám nevadí studená voda. Hledáte-li klidné místo, tak Vaasa může být tou správnou volbou. Oproti Helsinkám je mnohem snazší sehnat ubytování, navíc tak za poloviční cenu.
Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že je Finsko trochu dražší a cestování komplikují velké vzdálenosti. A jako hlavní nevýhodu spatřuji v převažujícím množství online vyučovaných předmětů, což je ale možné, že se v příštích letech změní.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Rozhodně doporučuji zabalit si nějaké velmi teplé a voděodolné oblečení a zimní boty, které vydrží suché i po chození hlubokým sněhem.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Na Hankenu začínal semestr o týden déle než na ostatních univerzitách, a tak se stalo, že většina zájezdů od Timetravels ve spolupráci s ESN Vaasa byla vyprodána ještě dříve, než nám o této možnosti cestování řekli. Nakonec však na některých zájezdech navýšili kapacitu, ale pokud by vás takovéto výlety lákaly, doporučuji kouknout na tyto stránky třeba ještě pár dní před odjezdem na Erasmus: https://www.timetravels.com/student-trips/finland/esn-finland/esn-vaasa.html
Nejvíc mě překvapilo, že...
Asi největším překvapením pro mě bylo, když mi asi měsíc nato, co mi ze zahraniční univerzity potvrdili přijetí na studium v kampusu v Helsinkách přišel e-mail, že se někde stala chyba a že v helsinském kampusu je místo jen pro jednoho studenta, ze školy jsme tam však zapsaní dva, a tak jsem ve Vaase nakonec skončila vlastně omylem. Ve výsledku to ale myslím nebyla špatná změna, Vaasa je celkem pěkné město v přírodě, byť tam toho není tolik k vidění. Na druhou stranu, v Helsinkách je trochu větší výběr z předmětů a je jich méně online.
Nejtěžší pro mě bylo....
Tím, že málo předmětů bylo vyučováno kontaktně, bylo pro mě těžší navázat kontakty se spolužáky.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Hanken School of Economics
Další zprávy z regionu Finsko
bottom of page