top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lenka Hotařová

Autor(ka):

fakulta:

Lenka

Hotařová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lenka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lenka

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Catholic University of Portugal

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lenka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Fakulta humanitních studiích, pod kterou spadají komunikační studia, je malá budova, ale docela roztomilá. Vyznáte se tam skoro hned. Vybavení jak na Hollaru, takže nic zvláštního (možná až na kříže na stěnách). A mají klimatizaci! Takže v létě asi žádný problém mít nebudete. V zimě netopí, takže možná budeš sedět v mikině.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je rozdělen ještě na půlky – studujete od září do listopadu, od listopadu do ledna, kdy se vám mění předměty. Mně to vyhovovalo, protože už stejně nebylo kolikrát co dodat a člověk si může hezky rozvrhnout semestr. Předměty jsem měla všechny vždy od 17–20 hod., nevím, jestli je to jen pro magistry. Výběr předmětů v AJ je široký. Zkoušky byly formou esejí a critical reviews, hodně se prezentuje ve skupinách. Mají více času na opravu: semestr sice skončil na konci ledna, ale opravují do dubna, což je pak zábava s dodáním Transcript of Records, ale nic, co by se nedalo domluvit.
Profesorky a profesoři jsou milí, jejich angličtina je super, někdy slyšíte přízvuk, ale rozhodně nic, čemu byste nerozuměli. Není pro ně nic problém. Docházka je z 2/3 povinná, což když máte 8 výukových hodin, tak to je nic moc. Ale profesoři jsou ochotní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky jsou i Erasmus organizace. Mohli jsme si zvolit portugalštinu (intenzivní kurz, nebo dlouhodobý), byl asi za 300 euro. Měli jsme společně intro večeře, k dispozici byly výlety do Bragy apod.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechny předměty jsem měla v angličtině. Je fajn mít lepší úroveň, protože studenti pak tvoří v týmech a většina uměla mluvit dobře. Portugalštinu vlastně nepotřebujete, asi se mi nestalo, že bych se někde nedomluvila anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lisabon je skvělé město, hodně rušné v centru a studentské hlavně kolem Bairra. Určitě stojí za to jezdit do Caparicy surfovat. V Lisabonu je i spousta vyhlídek, hezké kavárny skoro všude. Muzea vždycky 1. neděli v měsíci zadarmo. Moc hezké byly vánoční "trhy".
Pozor na autobusy, někdy mají fakt velké zpoždění, ale zas Bolt stojí třeba 2 eura (super cheap skoro kamkoliv). Doprava je teď od nového roku zadarmo pro studenty do 23 včetně.
Je bezpečné, ale pozor v okolí Bairra, tam se dost krade hlavně u Erasmus Corner.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Celý stipendium jsem dala do bydlení a plus jsem něco doplácela ještě. Určitě jdou sehnat výhodnější pokojíky, já byla na bytě ve dvou. Ceny jsou v obchodech docela okay, srovnala bych to s Prahou. Doporučuju chodit do Lidlu na nákupy, Auchan je trochu dražší, Continente taky ok. Srovnala bych to celkově s životem v Praze.

(Nemyslím si, že se jen se stipendiem dá vyjít, ale třeba narazíte na ubytko za 350 a budete si žít jak králové :D Ale housing krize je v Lisabonu velká. )
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Lidl je fajn. Pořiďte si kartičku na mhd. Za muzea nic neplatíte vždycky 1. neděli v měsíci. Když budete mít Erasmus Life Lisboa nebo ESN kartičku, tak tam jsou nějaké slevy na eventy, ryanair, sporty atd.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučuju najít si bydlení blízko metra. Hodně dobré byly koleje kamarádky Livensa Living (ale dáte za to cca 1000 euro, takže tip při hodně velkém zoufalství). Doporučuju hledat na FB, WhatAppu, idealista sdílené byty, které by vás mohly vyjít okolo 500 euro. Koleje moje uni neměla. Hlavně si dávejte pozor, jestli má byt okna a není třeba ve sklepě. Nelekejte se, že byty nemají topení, zima v Portugalsku se přežívá. Někdy je tepleji venku než vevnitř. Ale koupíte si přímotop a pohoda.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuju jet do Sintry, Cascais, Nazare, Porta, ale i na jih do Algarve. Spousta lidí letěla na Madeiru a Azory, protože letenky jsou směšně levné z Lisabonu. Dostanete se hezky i do Španělska.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechny předměty jsem měla v angličtině. Je fajn mít lepší úroveň, protože studenti pak tvoří v týmech a většina uměla mluvit dobře. Portugalštinu vlastně nepotřebujete, asi se mi nestalo, že bych se někde nedomluvila anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita byla super, vyhovoval mi rozvrh, měla jsem spoustu volného času. Předměty byly zajímavé a podobná témata tu ani neprobíráme. Počasí bylo nádherné. Životní styl mi taky vyhovoval. Doporučuju všem!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Lepší tenisky (Lisabon je kopcovitý, budete hodně chodit :D), náhradní mobil (v případě, že ti ten tvůj někdo ukradne)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Autobusy jsou nevyzpytatelné – bydlela bych u metra. Že to bude easier, než jsem si představovala.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Erasmus proces není vlastně tak hrozný, jak se říká. Škola byla za mě kvalitní.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít byt (nic těžšího tě nečeká).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Catholic University of Portugal

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page