databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
zpět na katalog zpráv

Catholic University of Paris

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Charlotte Zimová

Autor(ka):

fakulta:

Charlotte

Zimová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Charlotte je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Charlotte

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Charlotte hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

ubytování

jak lze vyjít se stipendiem

2.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla předně moc krásná, neboť byla umístěna v historické budově v centru Paříže. Učebny byly čisté, světlé a dobře vybavené. Kampus zahrnoval několik budov, 2 velká nádvoří s posezením, vlastní kostel, kantýnu/kavárnu a dokonce v bloku schovanou zahradu! Navíc ve sklepě každé budovy byl prostor pro odpočinek žáků s pohodlnými pohovkami, automaty na pití, kávu, jídlo, hry, knihy. Nejvyšší patra pak obývala školní knihovna.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium:
Organizace výuky se trochu liší ve všech jmenovaných aspektech:
Organizace semestru - v oboru dějiny umění, který jsem studovala, byla výuka zaměřena mnohem více na praxi, než na znalosti (tzn. více nás připravovali na budoucí povolání badatele či kurátora). Rok pak byl rozdělen na 2 semestry jako u nás, kdy v prvním se ale probíralo vše do renesance a ve druhém vše od renesance po současnost.
Způsob zkoušení - velmi podobný systém zkoušení jako u nás, tedy buď ústní zkouška, kdy učitel položí otázku, nebo nechá žákovi otázku vylosovat, následuje par minut přípravy a pak se mluví. Druhou možností je odevzdání práce zpravidla v rozsahu 5-15 normostra. Někdy je forma zkoušení předem daná, jindy si zák může zvolit, zda chce předmět zakončit prvním, nebo druhým způsobem.
Vedení kurzů - zde mě překvapilo, že kurzy jsou vedeny dosti neosobně. Z Čech mám zkušenost, že učitel se snaží více své žáky vnímat, poznat je, brát je jako své kolegy. Ve Francii byl učitel trochu mašinou, která přednese, co má, poděkuje a odejde. Velká škoda. (samozřejmě tomu tak ale nebylo úplně u všech učitelů)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě ICP byl velice živý a bohatý. Fungovalo zde mnoho studentských spolků, které byly aktivní a pravidelně dělaly nábory nových studentů. Sama jsem chodila do spolku tance. Mohla jsem chodit na trénink až 3x týdně.
Intenzivní jazykové kurzy nám, studentům Erasmu, byly nabídnuty ihned a zdarma. Myslím, že existovala i placená verze celoročních kurzů jazyka a kultury.
ICP nabízí i volnočasové aktivity. Všechny jsou organizované od studentů pro studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikoval a jsem téměř pouze francouzsky. Požadavek univerzity je znalost jazyka na minimální úrovni B1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Do Paříže jsem se doslova zamilovala. Byla sice rušná a každý tu někam spěchá, ale je magická. A má hlavně tolik co nabídnout. Člověk se tu nenudí.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium 600 € měsíčně je sice dost vysoké, ale v Paříži s ním student sotva vyjde. Měla jsem co dělat, abych vůbec našla ubytování pod 700 €. Pokud máte tu smůlu, že vám nepřidělí pokoj ve studentské koleji (což dávají jen v případě, že jedete na 2 semestry), musíte se s mířit s tím, že najdete ubytování cca za 650 € a ještě si k tomu musíte kupovat jídlo za nejmíň 120 € měsíčně a jízdné za 75 € měsíčně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud jste v Paříži déle, než semestr, vyplatí se pořídit si členskou kartu do Lidlu/Carrefour atd. Celkem ušetří (kolem 10% u každého nákupu). Jinak z obchodů patří k levnějším Lidl, který má i řadu výhodných nabídek a slev. V případě kafíček a obýdků se vyplatí stravování ve škole či kantýně/kafeterie, která má s univerzitou smlouvu, nebo nabízí slevy studentům.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v křesťanském Foyer pro mladé pracovnice ve 12. okrsku. Ubytování bylo skvělé! Nemusela jsem být ani pracovnice, ani křesťanka. Stačilo mít respekt k pravidlům a podílet se na chodu celé komunity. Bylo nás tam hodně cizinců že všech koutů světa. Přátelské a vstřícné prostředí, hodně legrace, nabitý program - k nezaplacení. Je tedy ale pravda, že jsem se musela smířit s toaletami a sprchami v chodbě (ne vždy čistými, co si neuděláš sám, to nemáš) a kuchyňkou jen jednou pro dvě patra (musela jsem sejít schody, abych si uvařila a naopak vyjít schody, abych si udělala čaj v konvici). Měli jsme, ale v ceně večeři! A k dispozici malou posilovnu, klavír, televizi a zahradu. Celé to stálo jen 640€. Tedy na Paříž výjimečné. Bohužel budou od léta 2 roky rekonstruovat.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se cestovat, jak mi to jen finance umožnily. Jet do nějakého vzdálenějších francouzského města může stát i 2x víc, než cesta do Prahy. Dělala jsem tak jen výlety po blízkém okolí. Navštívila jsem Remeš, Chartres či Rouen (které se mi že všech tří líbilo zdaleka nejvíce). Doporučuji si hlavně předem pořádně zjistit, kam jedeme, jak se tam budeme přemísťovat, co tam bude otevřené, až přijedeme atd.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval a jsem téměř pouze francouzsky. Požadavek univerzity je znalost jazyka na minimální úrovni B1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
ICP je univerzita velmi vstřícná vůči zahraničním studentům. Je pravda, že dálková komunikace dosti vázne, ale dorazíte na místo, starají se o vás, zařídí vám program, snaží se vás integrovat. Vše působí jako velká rodina. A navíc... Je to Paříž! Nádech Paříže cítíte všude.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nádobí a pořádné boty, o které se při chození po Paříži nebudu bát a hlavně PAPÍRY PRO CAF (systém příspěvků na bydlení).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
S CAF bude všechno hrozně trvat a bude váznout komunikace (a to nejen s nimi, ale i s univerzitou a ubytovacím zařízeními).
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou rodilí Francouzi strašně odtažití a starší generace jsou dosti nacionalistické smýšlející. V Paříži mě překvapilo, že téměř nikdo vlastně není Francouz, že skoro nikdo nemá rodiče Francouze a téměř každý je bilingvni, často i trilingvní.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít si ubytování. Puk roku před odjezdem jsem zamluvila kolej. Řekli mi, že mi pokoj dají, pak napsali, že už pro mě není místo. Našla jsem si tedy, 4 měsíce před příjezdem bydlení v soukromí. To mi po měsíci taky zrušili. Našla jsem tedy nějakou rezidenci a rezervovala pokoj. Odtamtud mi 2 TÝDNY (!) před příjezdem na Erasmus napsali, že nestihli můj pokoj rekonstruovat, a pokoj mi tudíž dát nemohou. Poslední 2 týdny jsem pod tlakem, úplně v stresovaná a zoufalá, pomalu rozhodnutá nikam nejet, hledala ubytování, na které bych měla peníze (což byl skoro nadlidský výkon). Musela jsem se obrátit na poradnu pro studenty v nouzi. Paní odtamtud mi dohodla výše popsané FOYER. To bylo ve výsledku asi nejlepší věcí, která mě ve Francii potkala.

galerie

Návrh bez názvu (41).png