top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdaléna Bergerová

Autor(ka):

fakulta:

Magdaléna

Bergerová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdaléna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

magdalenabergerova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdaléna

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Catholic University of Paris

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Magdaléna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Navštěvovala jsem Institut Catholique de Paris, což je škola, která se nachází v centru Paříže ve studentské čtvrti. Je to velice nádherná budova a myslím si, že škola měla dobré vybavení a věci tam dobře fungovaly.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Systém je poměrně stejný jako u nás, jen je dobré vědět a počítat s tím, že jejich semestry začínají již na začátku září a v polovině ledna. Také většina zkoušek probíhá písemnou formou, což si myslím, že u nás není tak obvyklé.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízela spoustu aktivit a v prvním orientačním dnu nám byly představeny spolky, ke kterým se můžeme přidat. Jako zahraniční studenti jsme měli povinný předmět - Francouzský jazyk, ve kterém jsme se věnovali i francouzské kultuře.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem ve francouzštině, ale vím, že se dá například v zahraniční kanceláři domluvit bez problému v angličtině. Studium zvládli i studenti pouze se základní znalostí francouzského jazyka, jen to pro ně muselo být náročnější.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Paříž jsem si zamilovala! Bez pochyby jde o velmi rušné město, ale lze si najít i klidná místa, kde se nemusíte protírat turisty, a kde si naopak můžete užívat pohodové procházky nebo posezení na lavičce v parku. Jde o město plné studentů, takže je tu hodně akcí pro mladé lidi. Jelikož studuji dějiny umění, tak většinu svého volného času jsem trávila v galeriích a v muzeích a právě proto jsem si i Paříž vybrala! Nejkrásnější jsou procházky na Montmartru nebo v centru města kolem Seiny...

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo ubytování, dopravu a poté mi zbylo 100 euro. Musím ale říct, že jsem měla štěstí na levné ubytování. Život ve Francii je viditelně dražší než v České republice a v Paříži obzvlášť.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vyplatí se nakupovat v obchodech jako je Lidl nebo Market. Poté jde zažádat stát o CAF - o příspěvek na bydlení, ale já sama jsem s tím neuspěla, protože se jedná o dlouhý proces papírování a o složitou komunikaci.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na doporučení kamarádky jsem hledala ubytování v tzv. Foyer. Byla to nejlepší rada, kterou jsem mohla dostat! Foyer je místo pro mladé lidi, kteří jsou rádi součástí nějaké komunity, nemají tak vysoké finanční prostředky a potřebují se ubytovat například v Paříži, kde mají práci, stáž nebo školu. Zřizují to různé charitativní organizace nebo katolická církev a myslím, že v každém případě se jedná o skvělé místo, kde můžete potkat nové kamarádky a žít ve větší jistotě v cizím městě.

Ve škole nám nabídli, že můžeme zažádat o kolej, ale nemohli jsme si vybrat, kterou kolej dostaneme. Někdy máte štěstí a žijete v centru nebo se může stát, že získáte kolej o něco dál a to je podle mě škoda... A ubytování na koleji šlo až od února, takže by to například pro mě znamenalo, že bych si musela najít ještě jiné ubytování na první 3 týdny.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Několikrát jsem vyjela z Paříže a to buď na menší výlety nebo i na prázdniny na jih Francie. Dobré je mít kartičku Navigo se všemi 5 zónami, protože pak můžete vyjet opravdu daleko za Paříž. Například jeden z krásných výletů bylo navštívení vily La Savoye od architekta Corbusiera, která se nachází ve městě Poissy u Paříže.
Pokud chcete vyjet někam dál po Francii, tak doporučuji si koupit lístek na vlak opravdu s předstihem! Ceny vlaků strašně rychle stoupají a když to řešíte na poslední chvíli, tak ta cena může být několikanásobně vyšší.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem ve francouzštině, ale vím, že se dá například v zahraniční kanceláři domluvit bez problému v angličtině. Studium zvládli i studenti pouze se základní znalostí francouzského jazyka, jen to pro ně muselo být náročnější.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita se skvěle starala o své zahraniční studenty a dala nám možnost se mezi sebou seznámit, což bylo veliké plus, protože jsem od začátku získala kamarády. Paříž je překrásné město, které toho může velice nabídnout a myslím, že každý člověk si tu může najít něco, co ho baví a zajímá. Univerzitu i město bych doporučila na 100%!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
...je tak těžké najít ubytování!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Catholic University of Paris

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page