top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Viktoria Yarish

Autor(ka):

fakulta:

Viktoria

Yarish

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Viktoria je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Viktoria

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lund University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Viktoria hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je velmi dobře zorganizovaná. Všichni byli velice přívětivý a ochotni se vším pomoci. Vyučujícím se tyká a výuka probíhá v přátelském duchu. Prostory univerzity jsou moderně elektronicky vybaveny.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium je nastavený trochu jinak než u nás. Začíná se poměrně brzo, v zimním semestru již 30.8. Za semestr je možné absolvovat jen dva předměty (jeden je za 15 kreditů). Semestr je rozdělený na dva bloky, kdy v tom prvním (který je od konce srpna do konce října) se plní jeden předmět a v tom druhém, který začíná v listopadu a končí v lednu, pak ten druhý. Zkoušky se trochu různí předmět od předmětu, ale většina z nich se ukončuje psaním eseje nebo nějaké práce (ať už individuálně nebo ve skupině), skládáním ústní zkoušky a písemné zkoušky (případně moot court). Švédové neznají vykání, takže vyučující se oslovují křestním jménem a na tituly si taky moc nepotrpí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V Lundu je velké studentské vyžití, existuje tam asi 8 studentských spolků, kdy je nutné na začátku si jeden vybrat (není nutné se účastnit aktivit spolku). Pořádají spoustu akcí, výletů, sportů, atd. Navíc mají studentské bary a obědy za mnohem přívětivější ceny. Samotná univerzita rovněž pořádá na začátku semestru uvítací týden pro nové studenty se spoustou aktivit. Další velmi užitečná organizace je ESN (Erasmus student network), která sdružuje Erasmáky. Taky pořádají různé akce, sporty, kluby, a též pak pořádají zájezdy s cestovkou za zvýhodněnou cenu do Finska, Dánska, Norska, Island a další. Rovněž je možné se přidat do jakéhokoliv sportovního či jiného klubu vedeného městem, jsou velice přívětiví k zahraničním studentům.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium je v angličtině. Ve Švédsku není vůbec žádný problém se všude domluvit anglicky. Pro přijetí ke studiu není vyžadován jazykový certifikát, nicméně pro samotné studium bych doporučila alespoň úroveň B2. Univerzita pořádá jazykové kurzy švédštiny pro studenty zdarma. Určitě mohu doporučit, znát základní fráze a slovíčka je užitečné.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je moc krásné, je menší, velikostně bych ho přirovnala k Olomouci. Lund má přibližně 90tis. obyvatel a půlku z toho tvoří jen studenti. Je to spíše studentské město. Zároveň se jedná o jedno z nejstarším měst Švédska s nádhernými historickými budovami a památkami.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou určitě vyšší než u nás v ČR, nicméně to jsou všude ve Skandinávii. Stipendium mi pokrylo tak 60 % všech výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vyplatí se nakupovat určitě ve velkých supermarketech, které mají nižší ceny, bohužel jsou trochu dál od centra, ale určitě není problém se tam dostat hromadnou dopravou. Zároveň se dá velmi ušetřit nákupem potřebných věcí a nábytku v secondhandech. Lund má velmi mnoho kvalitních secondhandů a spousta obyvatel si na nich velmi potrpí. Případně MarketPlace je též velmi užitečný.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučila bych určitě ubytování na koleji. Je možné se přihlásit o ubytování do LU Accommodation (provozovatel kolejí), ale většinou tyhle byty připadnou studentům mimo Evropu. Nicméně pak v červenci je možné se přihlásit do loterie od AF Bostader (také organizace přidružená k Univerzitě).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Super organizace je výše zmíněná ESN, kteří pořádají zájezdy s cestovkou za zvýhodněnou cenu, když jste členem. Vycestovala jsem na týden do Norska (Oslo, Bergen) a pak na týden na sever Finska do Laponska. Lund je velice blízko Kodani, vlakem přibližně 40 minut. Rovněž se dá Švédsko moc hezky projezdit vlakem. V Lundu bych si doporučila koupit kolo, všichni používají kolo a město je na kolo velmi dobře uzpůsobené.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium je v angličtině. Ve Švédsku není vůbec žádný problém se všude domluvit anglicky. Pro přijetí ke studiu není vyžadován jazykový certifikát, nicméně pro samotné studium bych doporučila alespoň úroveň B2. Univerzita pořádá jazykové kurzy švédštiny pro studenty zdarma. Určitě mohu doporučit, znát základní fráze a slovíčka je užitečné.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Město bylo velmi čisté, většina lidí jezdila na kole. Nastavení společnosti je mnohem více rovnoprávnější.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Lund University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page