top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jan Volenec

Autor(ka):

fakulta:

Jan

Volenec

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jan je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jan

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lund University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jan hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Lundu do světové stovky nejlepších univerzit na světě. Těsně, ale přece. dominantou jak univerzity, tak města je hlavní reprezentativní tzv. bílá budova neboli Universitetshuset. Fakulta sociálních věd se nachází nedaleko tohoto univerzitního centra a je tak v samotném středu dění v areálu bývalé nemocnice. Prostory jsou velmi moderní a prakticky po celém městě jsou různé univerzitní budovy, takže o místa pro učení, psaní seminárek a setkávání se s ostatními není nouze. Samotná výuka je pak hodně založená na interakci mezi studenty a vedení odborné polemické diskuse na konkrétní témata na základě načtené literatury. O studentský život není také nouze, a to díky několika "spolkům" (Nations), které vedou studenti. Pořádají různé aktivity, zábavu, ale slouží i jako menzy.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ke studentům je velmi vstřícný. Vše se dá velmi dobře vykomunikovat a vyučující se snaží také vyjít studentům maximálně vstříc. Osobně se mi velmi zamlouvaly pauzy mezi jednotlivými bloky v rámci jedné hodiny. Hodina je vždy rozdělená do dvou bloků, mezi kterýma je 15 minutová přestávka na kávu, svačinu a podobně. Administrativa na fakultě a celé univerzitě byla také velmi jednoduchá a vstřícná a koordinátorka vždy na případné dotazy odpověděla obratem.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Samotné město tvoří tak z poloviny studenti, takže je velmi živé. Hodně času člověk tráví ve studovnách a knihovnách přípravou na nadcházející hodiny, psaním závěrečných prací nebo přípravou skupinových projektů. Když je nouze, tak se chodí na oběd na autobusové náměstí, kde si dáte falafel za 25 SVK. Jinak je nejlepší se stravovat ve zmíněných Nations, neboli studentských spolcích. Celkem jich je 13 a doporučuji být členem, jelikož pak můžete mít spoustu výhod, jako jsou třeba zlevněné obědy nebo večeře, přístup na party nebo do jiných podniků atp.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož má univerzita poměrně hodně zahraničních studentů, měl jsem veškerou výuku v angličtině. Vyžadován je level C1, který odpovídá zhruba jazykové náročnosti univerzity. Pochopitelně mají i kurzy, které jsou vyučovány ve švédštině, ale moc je zahraničním studentům nenabízejí. Před začátkem semestru každopádně doporučují si zapsat kurz švédštiny, který pořádá sama univerzita. Je akreditovaný, takže lze z něho získat pár kreditů a poměrně intenzivní. Je to dobré na základy a při troše štěstí na vyučujícího se dozvíte i spoustu zajímavostí nejen o Švédsku a jejich řeči, ale taky o samotném regionu Skåne a městu.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lund je město plné studentů. Univerzitní budovy jsou rozesety prakticky po celém městě. Město je ale v celku poklidné, i když tamní spolky pořádají různé a časté studentské eventy. Každý tam prakticky jezdí na kole, takže doporučuji si na místě jedno pořídit, a to co nejdříve než do města přijedou místní studenti. Lund má úžasnou lokaci. Je to poměrně malé a útulné město, takže když člověku začne scházet ruch velkoměsta, může se vydat do blízkého Malmö nebo nebo Kodaně. Vlakem se dá do Dánska dostat asi za 40 minut a tyto spoje jezdí velmi často. Samotná atmosféra města je velmi příjemná, jelikož na ulici narážíte hlavně na studenty. Během letních dnů se dá jet na kole pohodlně i k moři na pláž Lomma a trochu se schladit v Baltském moři.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Švédsko je drahá země a celkové náklady stipendium nepokryje. Největší položka bylo samozřejmě ubytování. Když má člověk štěstí a dostane ubytování zaštítěné univerzitou, nájem se pohybuje od 4 000 SVK po 7 000 SVK na osobu. Potraviny nejsou také nejlevnější záležitostí, ale zkušenost je taková, že to je zhruba tak dvakrát dražší než v ČR. Je dobré určitě mít našetřeno něco stranou.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Taková rychlá záchrana, když má člověk hlad je Kebab and Falafel Time u autobusového nádraží. Falafel tu stojí 25 SVK (cca 2,5 €). Ve Švédsku obecně platí, že nebudete potřebovat hotovost. Za celý svůj pobyt jsem ji viděl maximálně na Googlu na obrázcích. Jinak nakupovat se určitě vyplatí v Lidlu na jihu města nebo v supermarketu ICA, dále tam mají COOP, který je o trochu dražší, ale často mívá slevy.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Tradičně doporučuji ubytování začít co nejdříve. Lund není moc velké město, ale když má člověk štěstí, dostane se na kolej nebo do apartmánů, které zaštiťuje škola. Některé Nations svým členům také nabízejí ubytování, jelikož mají například budovy, kde se dá bydlet. Na univerzitních stránkách jsou odkazy na různé skupiny a webovky, přes které lze najít ubytování, ale byl bych velice ostražitý, neboť je tam také velké množství podvodníků. Taková jedna z posledních možností je losování, které se koná na začátku semestru, kde se rozdají pokoje a byty spadající pod univerzitu. Moc jich ale není a poptávka veliká. Osobně jsem měl na ubytování štěstí, takže jsem dostal vlastní byt na jihu města od univerzity, přičemž nájem se pohyboval kolem 4000 SVK.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji si jet prohlédnout jak Stockholm, Kodaň a Malmö, ale výborný zážitek byl půjčit si se skupinou přátel auto a projet si jih Švédska podél pobřeží dvou velkých jezer ve vnitrozemí. Zároveň určitě doporučuji si udělat výlet do Kiruny za severní polární kruh. A klidně i v zimě. Jen ale doporučuji si vzít hodně teplého oblečení.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož má univerzita poměrně hodně zahraničních studentů, měl jsem veškerou výuku v angličtině. Vyžadován je level C1, který odpovídá zhruba jazykové náročnosti univerzity. Pochopitelně mají i kurzy, které jsou vyučovány ve švédštině, ale moc je zahraničním studentům nenabízejí. Před začátkem semestru každopádně doporučují si zapsat kurz švédštiny, který pořádá sama univerzita. Je akreditovaný, takže lze z něho získat pár kreditů a poměrně intenzivní. Je to dobré na základy a při troše štěstí na vyučujícího se dozvíte i spoustu zajímavostí nejen o Švédsku a jejich řeči, ale taky o samotném regionu Skåne a městu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc teplejšího a nepromokavého oblečení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že studentský život se hlavně v zimním semestru děje v různých Nationech, přičemž každý je zaměřený trochu jinak. Některý má spíše hospodu, jiný klub a nejlepší obědy jsou v Hallands Nation a Kalmar Nation pořádá každý pátek Burger Night! Pokud vás baví nejen studentský život, ale dělat i něco konstruktivního, tak doporučuji se přidat do UPF, která má vlastní a jediné studentské rádiové vysílání, vydává magazín nebo organizuje zajímavé výlety do zahraničí!
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že jsou Švédové ve své podstatě velmi vstřícní
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Smířit seš jen s půlročním erasmem

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Lund University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page