top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Rivka Chábová

Autor(ka):

fakulta:

Rivka

Chábová

Faculty of Arts

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Rivka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Rivka

Faculty of Arts

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Rome Tor Vergata

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Rivka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 1 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Prostory byly relativně nové (univerzita je asi 40 let stará), doprava tam nicméně horší, nachází se až na samém okraji města. Celkově univerzitu nedoporučuju, ať už kvůli komunikaci, tak kvůli velmi chabé nabídce předmětů. Přijela jsem studovat italianistiku, nakonec jsem si musela zapsat předměty typu španělská lingvistika, abych měla na konci semestru vůbec dostatečný počet kreditů.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přednášky byly koncipované jinak, než u nás - jeden předmět měl většinou časovou dotaci 2x 3 hodiny týdně, nebo 3x 2 hodiny, avšak účast nebývá povinná a některé předměty se nevyučují celý semestr, ale např. jen 1,5 měsíce. Přednášky byly většinou pro velké skupiny studentů, tím pádem nějaká aktivní účast nebyla prakticky možná. Profesoři se příliš nezajímají, pokud něco potřebujete zařídit, na něčem se s nimi domluvit - coby erasmus student - je z vaší strany vyžadovaná velká dávka trpělivosti a snahy. Administrativa absolutně nefunguje, jste v podstatě vhozeni do jejich systému a je všechno na vás, nikdo vám nepomůže i přes opakované prosby. Výběr předmětů byl neuvěřitelně omezený, vše, co jsem si předběžně zvolila, se buď ten akademický rok nevyučovalo, nebo bylo zrušeno v průběhu bez jakéhokoliv ohlášení. Profesoři několikrát nepřišli na hodinu, a to bez předchozího oznámení, takže se mi kolikrát stalo, že jsem strávila dvě hodiny denně na cestě úplně zbytečně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O žádných aktivitách ani spolcích jsem žádné informace nenašla. Je zde možnost chodit na jazykový kurz italštiny, nejsou za něj však kredity a byl vyučován online, což mi přišlo pro vyučování jazyka nevhodné, vzhledem k tomu, že ostatní předměty se vyučovaly normálně prezenčně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v italštině, jelikož jsem ji tam přijela i studovat. Většina zahraničních studentů však italsky neumělo a na celé fakultě byly vyučovány pouze 3 předměty v angličtině, což mi přijde naprosto nedostačující.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Řím jsem si naprosto zamilovala. Je neuvěřitelně hlučný, živý, chaotický, špinavý, ale na druhou stranu plný historie, krásy, radosti. Nikdy jsem se v žádném městě necítila tak dobře.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nájem v Římě je docela drahý. Lépe na tom nejsou ani koleje, protože jsou např. úplně mimo centrum a zaplatíte 600 euro za jednolůžko. Já jsem se nakonec rozhodla pro sdílený pokoj v bytě s dalšími spolubydlícími, aby mi něco ze stipendia vůbec zbylo na jídlo, dopravu atd.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji nakupovat potraviny v Lidlu - jsou kvalitní a klidně třeba o 1/3 levnější, než v supermarketech typu Conad, Pam. Zeleninu a ovoce doporučuji nakupovat v místních zelinářstvích, kvalita je skvělá a ceny také.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučuji hledat spíš spolubydlení, ale pozor na podvody, facebook je jich plný a někdy i stránky typu housinganywhere.com

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v italštině, jelikož jsem ji tam přijela i studovat. Většina zahraničních studentů však italsky neumělo a na celé fakultě byly vyučovány pouze 3 předměty v angličtině, což mi přijde naprosto nedostačující.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Říma vám doporučuju jít na 10000%, je to nádherné místo, které si zamilujete, lidé jsou neskuteční, jídlo taky, o počasí ani nemluvě. Na Tor Vergatu však jít nedoporučuji.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplejší oblečení na noc, deku, v zimě je v bytech opravdu zima, někdy víc než venku. :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemusím tolik bát, protože si najdu skvělé kamarády a všechno nakonec zvládnu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zorientovat se ve všech věcech ohledně univerzity.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Rome Tor Vergata

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page