top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ekaterina Peshkova

Autor(ka):

fakulta:

Ekaterina

Peshkova

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ekaterina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ekaterina

1. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Rome Tor Vergata

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ekaterina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Je to moderní univerzita, praktická výuka probíhala v poliklinice která je nová a moc hezká. Minusem je, že je to daleko od centra (od Vatikanu tak 1,5 hod), od poslední stanice červené linky metra se musí jet busem kolem 20 minut. Proto většina studentu bydlí poblíž a pak je to zase daleko do centra :) V nemocnice je hodně mladých lékařů a tzv. specializande, mají hodně žen i v chirurgických oborech.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Celkově jsem měla dojem, že organizace ze strany univerzity je dost špatná, ale je to prostě Itálie a člověk se časem navykne :) Italové opravdu nejsou moc punktuální lidi a tak jsme pořád na někoho čekali. Co se týká přístupu lékařů a personálů, je to dost odlišné, většinou pro studenti neměli připravený žádný program a moc se o nás nezajímali. Chce to opravdu aktivní přístup, ptát se na to, co se chceš dozvědět, a pak ti všechno ukážou a vysvětli. Všichni nakonec byli moc milí a přátelští, ale chce to iniciativu.
Zkoušky jsem tam neměla, takže nevím.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Měli jsme výuku italštiny ale já jsem tam nakonec nechodila, ostatní koho poznám tak byli dost spokojení. Záleží asi, jakou učitelku dostaneš :) Italové se obecně hoodně učí a nemají moc času na mimoškolní aktivity, myslím si, že univerzita samotná moc akci nepořádala. Ale je tam možnost sportování za příplatek. Fungoval jednak Buddy Program a pak celořímský ESN, organizovali různé party, exkurze, výlety. V areálu kampusu je moc hezká studovna a par kaváren, dobře se tam učí. Ohledně spolků nevím, určitě tam nějaké jsou, ale nevím o nikom z Erasmu kdo by se tam zapojil.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Měla jsem většinou praktické stáže na oddělení, veškerá komunikace probíhala v italštině a já jsem se snažila tomu porozumět, a pak jsem někoho prosila o překlad toho, čemu jsem nerozuměla :) Občas něco vysvětlovali i v angličtině speciálně pro mě, záleží na konkretním lékařů a jeho zájmu o studenti. Teoretické přednášky jsem měla s anglickou paralelkou. Vím, že na některé erasmáci nezbylo místo v anglické paralelce a tak výuku měli v italštině, většina z nich už nějakou úroveň měla ale někteří byli dost překvapeni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Řím je velikánský, rušný a hektický, místy špinavý a hrozně nepravidelný. Rozdíl mezi městskými častí je obrovský, je to jako několik měst slepených dohromady. Historické centrum je jako museum pod čirým nebem, ovšem vzhledem k tomu že univerzita je daleko my jsme do centra jezdili spíš o víkendu. Z minusu bych uvedla to, že tam je hodně kapsářů a důležité je dávat pozor na své věci, a taký že MHD funguje zcela nespolehlivě (po Praze to byl opravdu šok). Také je to poměrně drahé město. Z plusu: určitě jedno z nejkrásnějších měst na světě. Každý si tam najde něco pro sebe. Po asi měsíci jsme se zvykli na atmosféru a začali jsme si ten chaos užívat. Jídlo je absolutně boží. Moje nejoblíbenější místa - Parco degli Acquedotti, Villa Borghese, Vallia Dorja Pamphili. Celkový dojem který Řím vyvolává se nejlíp dá popsat jako love-hate relationship, ale na konci to byla spíš love, a myslím si, že mi Řím bude vždycky nějakým způsobem chybět.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Řím je drahý, a pokud si to chceš užít tak určitě musíš mít naspořeno. Stipendium je 600 Eur, z toho kolem 350-500 za pokoj (záloha 1-2 nájmy), jízdenka 35 Eur. Oběd v restauraci kolem10-15 Eur bez nápoje, kantýna v Tor Vergata není ale jsou tam bufety s malým jídlem za zvýhodněnou cenu. Cestování je také dost drahé, ale dá se koupit s předstihem levné jízdenky npř. u společnosti Itabus. Musea a akce většinou mají studentskou slevu, ale ne tak výraznou, jak bych čekala. Potraviny v obchodech jsou dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Supermarkety - Lidl, INs
Jízdenky - Itabus, s předstihem (pak byvaji za pár eur)
Nikdy neplatit za aperol víc než 4 eura, je to loupež :D
První neděle každý měsíc má spousta museu volný vstup (Domenica al museo)
Nikdy neposílat zálohu za být aniž jseš stoprocentně jistý že ten majitel opravdu existuje (třeba video call), poznám spoustu lidi co tak přišlo o stovky eur. Doporučuji ubytování hledat přes weby Spotahome, Uniplace, Housinganywhere, možná jsou o něco dražší ale máš jistotu že tě neokradou.
Dávat pozor na soje věci, poznám spoustu lidi kterým ukradli mobil, peněženku, doklady v MHD.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem měla ubytování zařízené přes univerzitu (nabízejí pomoc s hledáním bytů ale až budeš v Římě). Upřímně bych to doporučila jako poslední možnost, měli jsme na výběr pouze dva pokoje které byli nic moc a předražené, ale už nám nezbýval čas tak jsme to museli brát. Ale aspoň máš garance že to nebude podvod. Jinak doporučuji začít hledat tak 3 měsíce předem na speciálních platforméch, nebo velice opatrně na Fb (ale vždycky se domluv na videocall s majitelem aby ti ukázal svůj obličej a pokoj). Najít ubytování v Římě je dost problematické. A hlavně zkontroluj, jak dlouho bude trvat cesta do univerzity :)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji Napoli!! Také Florence a pokud budou levné letenky tak i Sicílie a Sardinie. Jinak je tam hodně možnosti výletů, ale ty jsou základ.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Měla jsem většinou praktické stáže na oddělení, veškerá komunikace probíhala v italštině a já jsem se snažila tomu porozumět, a pak jsem někoho prosila o překlad toho, čemu jsem nerozuměla :) Občas něco vysvětlovali i v angličtině speciálně pro mě, záleží na konkretním lékařů a jeho zájmu o studenti. Teoretické přednášky jsem měla s anglickou paralelkou. Vím, že na některé erasmáci nezbylo místo v anglické paralelce a tak výuku měli v italštině, většina z nich už nějakou úroveň měla ale někteří byli dost překvapeni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to rozhodně challenge a zkušenost. Myslím si že po Římě moje nervy zvládnou cokoliv :) Je to unikátní příležitost poznat jedno z nejosobitějších měst světa v celé jeho kráse, nejenom centrum a pohlednicové památky, ale pravý italský duch. Ale pokud chceš něco klidnějšího a bez stresu, radši vyber menší italské město.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Fonendoskop :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Rome Tor Vergata

Další zprávy z regionu Itálie

bottom of page