top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Aneta Chaloupecká

Autor(ka):

fakulta:

Aneta

Chaloupecká

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aneta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Aneta

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Kent

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Aneta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Vše bylo super, nenapadá mě žádná výtka k průběhu výběrového řízení, samotného pobytu a výuky ze strany univerzity. Byla jsem moc spokojená a zpětně jsem ráda, že jsem si vybrala University of Kent. Místní Erasmus tým byl vždy 100% nápomocný a ochotný, připravili plno aktivit a online setkání jako přípravu pro příchozí studenty, o všem bylo dobře informováno a to několikrát. Dostala jsem předem přístup do školního systému, který je přehledný, funkční, smysluplný. Neměla jsem v tomto ohledu žádný problém. Výběr předmětů široký, informace k nim dobře dostupné a jasné, učitelé a personál vždy naprosto skvělí a milí. Kampus mi moc vyhovoval, nic tam nechybělo (knihovna, studovny, sportovní areál, obchody, bary, kluby, kino, parky, MHD zastávky, pošta atd.), vše bylo dostupné a v docházkové vzdálenosti. Ubytování moc pěkné, nebylo nejmodernější, ale vše funkční, pokud byl nějaký problém, řešilo se to s personálem, který byl určen pro tyto účely. Výuka byla přínosná a zároveň moc příjemná, učitelé mají ke studentům vřelý a přátelský vztah. Průběh semestr byl bezproblémový, stejně tak zakončení kurzu, vše bylo férové a dle předem domluvených pravidel. Co se týče organizace, byla jsem stoprocentně spokojená a zůstala bych klidně další semestr. Co se mi obzvláště líbilo, byl obrovský výběr volnočasových spolků, které organizovali sami studenti zpravidla ve formě pravidelného setkávání a aktivit na základě společného zájmu. Vzpomínám si na filmový klub, který promítal dvakrát týdně film zdarma, nebo klub kreslení a ilustrace, živé hudby (sdružovali muzikanty do kapel, organizovali vystoupení před publikem, na konci školního roku pak proběhl malý hudební festival), ale i debatní kroužky, sportovní, marxistické, anarchistické, spolky dle národností studentů. Některé spolky vyžadují členský poplatek, proto doporučuji si předem zjistit informace, případě ověřit, zda je spolek daný rok vůbec aktivní. Také jsem velmi ocenila zájmové aktivity organizované univerzitou, kolejemi, případně spolky, kde byla zpravidla účast zdarma, účastnila jsem se například turnaje v kulečníku, odpoledne mezinárodních studentů s hrami a jídlem zdarma, několika seminářů mindfulness a produktivity atd. Další akce organizují místní podniky (karaoke, party, kvízy atd), takže je tam vždy co dělat. Určitě doporučuji účastnit se všeho, co dokážete stihnout! Využila jsem taky možnosti absolvovat sezení u školního psychologa (v kampusu je středisko pro psychologickou pomoc a všichni jsou extrémně milí a ochotní), které mají studenti zdarma (až pět návštěv). V neposlední řadě se na půdě univerzity samozřejmě koná řada zajímavých přednášek a debat na různá témata, určitě nepromarněte šanci si poslechnout renomované odborníky právě z vašeho oboru.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace studia byla opravdu téměř stejná, jako u nás na Ústavu anglofonních literatur a kultur. Nevzpomínám si na jedinou věc, která by mě překvapila. Systém kreditů funguje trochu jinak, za předmět dostanete jiný počet, než na který jste zvyklí na FF UK, ale je snadné to přepočítat. Absolvovala jsem jeden předmět a vše proběhlo v pořádku. Na každý seminář jsme četli přidělený text a diskutovalo se o něm. Můj učitel konkrétně byl více otevřen našim interpretacím, než nakolik jsem zvyklá, a často neměl konkrétní názor. Studenti se ale vůbec nebáli diskutovat, reagovat na sebe, klást dotazy, vždy panovala uvolněná atmosféra. Četba byla zvládnutelná (kniha na týden, občas sekundární text), ve skupině nás bylo asi osm. Místní studenti za studium platí, takže si dali záležet, aby chodili připraveni, takže hodiny byly vždy produktivní. Poměr studentů místních vs. Erasmáků byl asi 6:2, takže člověk přišel do kontaktu s místními studenty dost intenzivně. Během zkouškového období se odevzdávala esej srovnatelná s esejí, kterou píšeme běžně doma. Termín odevzdání se dal na základě žádosti posunout. Používali jsme Moodle, vše fungovalo dobře. Esej se odevzdává do systému, který hned ohodnotí míru podobnosti s jinými texty na internetu, což vás může trochu rozhodit, pokud citujete internetové zdroje, ale problém u mě nebyl. Celkově zato mi předmět s ohlednutím na počet kreditů, které jsem za něj dostala, přišel možná snazší, než na co jsem zvyklá. Ale pokud máte předmětů víc, je to zase jiná zkušenost. Psala jsem na pobytě diplomku, proto jsem nemusela plnit kreditů víc - o to je však třeba si zažádat a nechat schválit oběma univerzitami.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
viz předcozí odpovědi.
Jen dodám, že pobytu přecházel dobrovolný online kurz psaní akademických prací, práce se zdroji a obecně studiu na univerzitě v Anglii, ale také několik online seminářů věnovaných životem v Anglii, místních reáliích, fungování MHD, univerzity, ale hlavně tipy na výlety do okolí i dál, včetně toho, jak se tam dostat, kolik to bude stát atd. Určitě to nepropásněte! Jsou to tipy od lidí, kteří tam žijí roky.
Doporučuji chodit do Rutherfordu o víkendech na brunch, tj. opravdová anglická snídaně. Chodila jsem každý víkend!
Posilovna je pro erasmáky zdarma. Knihovna je otevřena nonstop. Pokud studujete magistra, využijte studovnu pro postgrad studenty v budově Senate, která je přístupná na univerzitní kartičku a narozdíl od hlavní knihovny nebývá tak narvaná. Je otevřena také 24/7.
Ubytování v Darwin houses je primárně pro zahraniční studenty, což je fajn. Budete to mít pestré, doporučuji, líbilo se mi tam (když pominu ohlušující test alarmu každou středu ráno).
Obecně kolem mě bylo velké množství studentů z Francie. Tvrdili, že mají v rámci VŠ vzdělání zahraniční pobyt povinný, což je sice hezké, ale znamená to, že na pobyt vyjedou i studenti bez odpovídajících jazykových kompetencí. Výsledkem bylo, že se studenti sdružovali do skupin dle země původu a odmítali mluvit anglicky. Mám zato, že studenti z menších zemí, jako je Česko, mají paradoxně výhodu, protože je menší pravděpodobnost, že narazí na Čechy a tím pádem jsou nuceni neustále mluvit jazykem cizím, což je neocenitelná zkušenost. Chtěla bych důrazně odradit od tendence sdružovat se s ostatními Čechy a trávit s nimi veškerý čas, připravíte se tím o velký posun v jazyce a možnosti poznat jiné kultury. V neposlední řadě to je hodně nepříjemné pro ostatní, kterým pak připadáte nepřístupní a odradí je to od snahy se s vámi bavit.
Pro člověka, který nebydlel nikdy na koleji nebo přímo v kampusu, bylo úžasně inspirujcí a motivující existovat ve 100% studentském prostředí tři měsíce v kuse.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovalo se anglicky, přirozeně. Češtinu jsem zaslechla snad dvakrát v supermarketu, v kampusu jsem Čechy ani Slováky nezaregistrovala a jsem za to ráda. V rámci přijímacího řízení se dokládala znalost anglického jazyka, naše univerzita požaduje evropský test AJ, zahraniční univerzitě v mém případě stačil doklad o úrovni AJ (BZK z anglistiky). Už si to přesně nepamatuji, ale je možné, že se v případě, že nemáte doklad, absolvuje v Kentu nějaký další jazykový test, nebo dokonce přípravný kurz. To se mě ale netýkalo.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kampus byl oddělná bublina od města, což bylo fajn, protože Canterbury je plné turistů. Časem se mi centrum zprotivilo a raději jsem nakupovala dražší zboží přímo v kampusu. V kampusu seženete téměř vše, co potřebujete, ale pokud chcete něco hodně specifického, nebo chcete ušetřit za běžné nákupy, doporučila bych zkusit nějaký supermarket ve městě (Aldi, Sainsbury´s). Jednou za čas, na větší nákup surovin, je to určitě výhodnější. Do města jezdí autobusy, ale chodila jsem pěšky, nemám zkušenost. Kampus je na kopci, do města se jde snadno, ale zpět je to výšlap, nějakých 20-30 minut. Ve městě je plno zábavy - kluby, restaurace, obchody, divadlo, bary, muzea atd, pokud vám bude kampus moc malý. Mně naprosto stačil a ve městě jsem byl snad ne víc desetkrát. Určitě absolvujte pár návštěv za turistickými památkami, katedrála je nádherná a stojí za to. V centru najdete velké množství obchodů a služeb, je tam snad vše, co vás napadne a co byste mohli potřebovat. Ve městě jsou dvě vlakové stanice, ze kterých budete pravděpodobně vyrážet na výlety. Pokud máte rádi velkoměsto, tak možná zvažte jinou destinaci, Canterbury je celkem malé a narvané turisty. Na druhou stranu cenově rozhodně dostupnější než Londýn, a ten je nějaké dvě hodiny cesty vlakem nebo autobusem.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Musíte mít našetřeno. Mně pokrylo stipendium jen ubytování (1 semestr). Vše ostatní - cesta tam a zpět, strava, výlety, jsem platila ze svého. V Anglii bylo vše o dost dražší a musí se s tím počítat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Namísto v kampusu nakupujte potraviny v supermarketech ve městě a ideálně se domluvte se spolubydlícími, zda a co budete sdílet a kupovat střídavě (typicky olej, těstovina, rýže atd). Pokud plánujete výlet, autobus je mnohem levnější než vlak. Jízdenky kupujte s co největším předstihem (klidně několik měsíců dopředu), je tam velká sleva. Místo kupování knih si je půjčujte v knihovně. Vařte si doma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Při výběru ubytování jsem ani nezvažovala nic jiného než univerzitní kampus. Je to velmi výhodné zejména proto, že se nemusíte dopravovat dlouho do školy. V kampusu navíc nic nechybí. Pokud někoho odradí cena, možná by stálo za to poohlédnout se po sdíleném bydlení ve městě. Já jsem nebyla ochotna trávit čas sháněním bydlení a riskovat, že neseženu nic, co by mi vyhovovalo. Zpětně jsem ráda za ubytování v kampusu, systém na přihlašování byl starší, ale v podstatě funkční, je na výběr několik možností, vybrala jsem cenově nejdostupnější variantu: jednolůžkový pokoj ve sdíleném domku s dalšími 4 Erasmáky (Darwin Houses). V horních patrech se nacházel apartmán, který byl také na výběr, ale velmi drahý, vhodný možná, pokud jedete v páru. V Darwin Houses jsme měli sdílenou kuchyni, dole záchod a nahoře koupelnu (záchod, umyvadlo, sprcha). Myslím, že erasmáky primárně směřují do Darwin Houses, ale je tam plno dalších různých kolejí, úplně nové i starší, ale byla jsem opravdu ráda za malý domek, kde byl klid a bylo nás celkem málo. Jiné domácnosti měli klidně 8 a více obyvatel, tím pádem větší kuchyň atd, ale zato méně klidu. Před příjezdem dostanete dostatek informací ohledně ubytování. V pokoji je postel s matrací, psací stůl, poličky na stěně, židle, odpadkový koš, šatní skříň, radiátor, vše v dobrém stavu. Pozor, nebude tam peřina, polštář, ani povlečení! Využila jsem možnost zakoupit si tyto věci nové a nechat si je přinést do pokoje před příjezdem. Bylo to docela nákladné, ale varianta by byla více stresující a náročná: tahat něco z toho s sebou, anebo spoléhat na to, že to seženu na místě. Samozřejmě, pokud se toho nebojíte, seženete to nejspíš levněji v obchodě, nebo se lze domluvit s někým, kdo odjíždí, zda vám deku a polštář nepřenechá. Začátkem semestru také funguje blešák, kam můžete odnést nepotřebné věci anebo si něco vhodného vzít (zdarma několik věcí, případně za dobrovolný příspěvek). Určitě doporučuji neotálet a jít se tam mrknout, ideálně celá domácnost, a sehnat věci, jako jsou pánvičky, hrnce, nádobí, příbory, atd, které můžete užívat společně.
V ubytovacím komplexu je společná prádelna, kde jsou pračky a sušičky, funguje to tak, že si stáhnete aplikaci, anebo si obstaráte kartičku, kterou nabijete finančním obnosem a ten se vám pak strhává za jednotlivé prací / sušicí cykly. Konkrétně v prádelně Darwin Houses to nefungovalo vždy ideálně, bývá tam často obsazeno, aplikace blbne a tak podobně. Později jsem chodila do jiné prádelny, kde je více zařízení a fungovalo to lépe (Darwin College hned naproti). Obecně mě trochu štvalo, že se na univerzitě propagovaly instalace aplikací do mobilních telefonů pro všemožné účely. Školní systém, ubytování, jídlo, praní...
Ubytování na jeden semestr mě stálo celé stipendium. Měla jsem problém s platbou - nedařilo se mi poslat platbu, bylo to pro mě stresující, ale na univerzitě byli extrémně vstřícní a trpěliví, podařilo se mi platbu poslat až asi druhý týden, co jsem tam bydlela (problém byl v nastavení v mé internetové bance).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?

Příliš jsem necestovala, byla jsem třikrát nemocná, což mě vždy na týden až dva vyřadilo z provozu, a taky nejsem velmi organizační typ. Ale pokud rádi cestujete, určitě věnujte pozornost informacím a radám, které dává univerzita k dispozici před vaším příjezdem (obvykle týden před příjezdem). Budou k dispozici přednášky a videa, ve kterých dostanete plno tipů na výlety po okolí. Margate je nádherné město u moře, doporučuji Shell Grotto a krabí muzeum. V Kentu je toho plno a je mi líto, že jsem necestovala víc na vlastní pěst. Určitě se nebojte cestovat, vyplatí se jízdenky koupit s velkým předstihem a dobře si cestu naplánovat. Absolvovala jsem výlet do Skotska, který se plánoval pár týdnů dopředu, bylo to velmi drahé, takže plánujte klidně i měsíce dopředu. Letěli jsme letadlem v pozdních hodinách, abychom ušetřili, ale stejně si to plno z nás nemohlo dovolit. Výlet to byl ale fajn, viděli jsme jezero Loch Ness, Glasgow, Edinburgh je krásné univerzitní město. Mrzelo mě, že jsem neviděla Dover, Hastings, a další místa, která nejsou vůbec daleko od Canterbury. Rozhodně neuděláte chybu, když si koupíte s předstihem několika měsíců jízdenky do Londýna, třeba každý měsíc 1-2, protože tam je vždy co dělat a co vidět. Doporučuji národní galerii, procházku centrem, ale pozor na podvodníky.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovalo se anglicky, přirozeně. Češtinu jsem zaslechla snad dvakrát v supermarketu, v kampusu jsem Čechy ani Slováky nezaregistrovala a jsem za to ráda. V rámci přijímacího řízení se dokládala znalost anglického jazyka, naše univerzita požaduje evropský test AJ, zahraniční univerzitě v mém případě stačil doklad o úrovni AJ (BZK z anglistiky). Už si to přesně nepamatuji, ale je možné, že se v případě, že nemáte doklad, absolvuje v Kentu nějaký další jazykový test, nebo dokonce přípravný kurz. To se mě ale netýkalo.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jako studentka Filozofické fakulty nevím, jaké to je žít v kampusu. University of Kent mě nadchnula pestrým studentským životem, je to taková bublina, kde v podstatě nic nechybí, a člověk se může stoprocentně soustředit na školu, kamarády, zábavu. Není to tam tak rušné, jako dole ve městě, za celou dobu v kampusu potkáváte zpravidla jen vrstevníky, případně učitele a zaměstnance univerzity. Cítila jsem se tam vždy bezpečně a mezi svými.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Léky na chřipku, povlečení, méně zimního oblečení (bylo krásně až do prosince, tepleji než v ČR)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se není čeho bát. Studentská komunita bude super a kamarádství s některými z nich vydrží dlouho po odjezdu
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Častá nemoc, socializace s mladšími studenty (bylo mi 25 a byla jsem zdaleka nejstarší), odloučení od domova

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Kent

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page