top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jachym Svejda

Autor(ka):

fakulta:

Jachym

Svejda

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jachym je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@jachym.svejda

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jachym

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Sheffield

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jachym hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Škola byla fajn - jak budovy, tak vyučující i další zaměstnanci. Bylo to super zázemí pro studenty, knihovna 24/7, spoustu studentských spolků, obchody i bufety ve škole, klub a spoustu dalšího. Úroveň výuky asi trochu horší než na IES, ale i tak super.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Za semestr člověk má přesně tři (ne víc, ani míň) předměty za celkem 30 ECTS kreditů. I když máte pouze 3 předměty, přednášek a seminářů máte podobně, jako kdybyste měli 3 předměty na IES, takže je to hodně o samostudiu, případně o konzultacích. Jako zakončení předmětu jsem měl jednu esej s zadáním měsíc před deadlinem a 2 zkoušky na 2 hodiny. Na jedné ze zkoušek člověk vypočítal 3 příklady, na druhé napsal 3 eseje na 3 témata.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na škole je spoustu studentských spolků - přes sporty a zájmy až po kultury a národnosti (bohužel žádná česká/československá). Dále je ve škole klub, který má každou sobotu otevřeno a bar, který má otevřeno denně. Obecně je ale všechno orientované hlavně na studenty, kteří jsou na University of Sheffield na stálo. Pro výměnné studenty akce de facto nejsou, ESN v Sheffieldu není.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Byl jsem v Anglii, takže jsem komunikoval anglicky. Pokud je člověk zvyklý na anglické předměty z IES, myslím, že nebude mít problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ve městě absolutně nefunguje MHD (jezdí autobusy, ale je to drahé a často nejezdí podle plánu, takže se vyplatí chodit pěšky). Jinak bych Sheffield definoval jako poměrně studentské město. V týdnu se do hospody jít dá, ale všechno zavírá kolem půlnoci, pak jedině do baru na West Street. Jinak to v ulicích žije spíš v sobotu. Sheffield je znám ocelářskou historií a tím, že v kolem 60 % města tvoří zeleň. Ocelářská historie je zajímavá, ale 4 měsíc z toho zábavu mít nebude. Věřím, že parky, kterých je tam spoustu, můžou být hlavně v letním semestru fajn.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium nedalo ani na nájem. Bydlel jsem na kolejích od školy (vlastní pokoj a koupelna, kuchyň společná v 6 lidech - přesto asi nejlevnější možnost) a platit jsem za celý pobyt GBP3000, stipendium jsem dostal cca EUR2500. Sice je v Sheffieldu všechno dražší než v Praze, ale v poměru k ostatním městům v Anglii je Sheffield jeden z nejlevnějších. Vycházel jsem s budgetem cca GBP100 týdně a stoprocentně by šlo i levněji, kdyby se člověk snažil (myslím že cca GBP60 je dolní limit).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nevím. Extrémně drahý jsou tam cigarety a alkohol. Tak pokud kouříte nebo pijete, asi si to vemte s sebou. Pak platí obecný klasiky. Jídlo, co si sami uvaříte, je levnější než v restauraci, ve školách jsou pítka s vodou nebo z kohoutku teče pitná, atp.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měl jsou ubytování od školy. Bydlel jsem v Birchen Apartments za GBP3000 za semestr a bylo to v pohodě. V porovnání s kolejemi v Čechách to byl luxus, ale je to taky úměrně dražší. Nevýhoda byla nádobím nevybavená kuchyň, ale to v 6 lidech není tak těžké zařídit. Taky byly dost tenké stěny mezi pokoji, ale to bude asi všude. Další minus byl žádný společenský prostor pro celý dům. Pokud Vám nevadí si připlatit, určitě uděláte líp, když půjdete do Allen Court (taky od školy) za GBP4000 za semestr. Je to blíž do školy (asi 5 miunt, Birchen je asi 20 minut daleko) a vypadá to tam ještě líp. Společenskou místnost tam taky mají.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doprava je obecně v Anglii hodně drahá, jak MHD, tak vlaky a autobusy. Občas škola pořádá výlet někam autobusem na jeden den a tam jsou lístky o dost dostupnější, tedy to doporučuju. Zároveň ale se to často vyprodá, tak s tím moc neotálejte:).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Byl jsem v Anglii, takže jsem komunikoval anglicky. Pokud je člověk zvyklý na anglické předměty z IES, myslím, že nebude mít problém.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud chcete do Anglie, chcete si zlepšit Angličtinu, chcete na sever Anglie, kde jsou lidi dost přátelský (prý i v porovnání se zbytkem Anglie, v porovnáním s Prahou určitě), nevadí vám ty finance, chcete poznat místní kulturu (na výlet do Manchesteru, Yorku, Liverpoolu,... je to blízko), asi je to fajn volba. Osobně jsem se svým výběrem spokojen, celkovému pobytu bych dal tak 7/10, ale po druhé bych tam asi nejel. Dostal jsem od toho, co jsem chtěl (což jsem popsal na začátku tohoto odstavce) a to je vše.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Peřinu a polštář, ta na ubytování není.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjet. Byl to krok do neznáma, z komfortní zóny. Brzo ale člověk pochopí, že to bude v klidu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Sheffield

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page