top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Radek Vratný

Autor(ka):

fakulta:

Radek

Vratný

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Radek je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

rvratny

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Radek

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Sheffield

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Radek hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Celkem velký ale nenápadný campus, který je součástí města a kolemjdoucí by asi ani nenapadlo, že se jedná o univerzitu. Její budovy jsou značné různorodé a často moderní, některé nově zrekonstruované kombinující starší budovy s modernou, což se mně osobně líbilo. Dále se mi na univerzitě velmi líbila budova Studen't union, kde je snad vše, co student potřebuje a možná i víc. Také nabídka studentských spolků je velice rozmanitá, najdete tu snad vše, co vás napadne. Celkově se mi studentská atmosféra a život ve městě líbil.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Řekl bych, že se příliš neliší. Možná akorát překvapí, že v letním semestru jsou po 8 týdnech výuky 3 týdny velikonoční prázdniny, což hádám většina studentu uvítá. Taky mě celkem překvapil způsob a organizace odevzdávání různých prací, na který ani vyučující nemají vliv, takže pokud je třeba to řešit, musíte se ozvat celému departmentu a podat oficiální žádost. U nás v Česku většinou stačí napsat mail vyučujícímu. No v neposlední řadě bych podotkl, že se často konaly pro mě nezvykle různé "strikes", takže výuka odpadávala, což jsme se někdy dozvěděli až na místě, když se vyučující nedostavil. No na závěr bych dodal, že samozřejmě nemají jako my 3 pokus na zkoušku a množství termínů, ze který si lze vybrat. Pokus je jen jeden a tím pádem i termín, který je jasně daný, takže se mu musíte přizpůsobit a tím i svou přípravu. Ovšem ne všechny předměty se zakončují zkouškou a ústní se na této univerzitě snad ani neprovádí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jak jsem již zmiňoval, na univerzitě existuje velké množství spolků. Mělo bych jich být kolem 150. Včetně snad všech sportů, co vás napadnou, dokonce i lyžařský. Samozřejmě jsou placené a některé i celkem dražší, což je ovšem někdy způsobeno velkým zájmem. Já byl členem tenisového spolku, který byl jeden z největší a čítal více než 300 studentů. Na hodinách to bylo znát, bylo často přeplněné. Zrovna tento spolek patří k nejlepší na škole a vyhrál i nějaké ceny. Pořádá také množství společenských událostí. Ne všechny spolky jsou ale bohužel aktivní. Byl jsem členem také politického spolku, který ovšem pořádal asi 2 události za celý semestr. Je proto možná lepší zkontrolovat instagram daného spolku a vypozorovat jak moc aktivní v minulosti byl.
Co se výjezdů týče, existovala zde organizace, která nabízela výjezdy vždy ve víkendové dny do různých částí Anglie (York, Scarborough, Whitby, Manchester, Nottingham, Hadrian's wall, Cambridge, Newcastle, různé menší starobylé britské vesničky jejichž název si nepamatuju a mnoho dalších). Osobně jsem se účastnil několika z nich a mohu doporučit, protože bývají často značně levnější, než veřejná doprava. Dale se často konají různé akce v budově Student's Union. Např. každou sobotu tzv. Poptarts (v zásadě tancování ve studentském klubu s tématickou hudbou) či každou středu tzv. Roar (to samé, jen se zaměřením na sportovní spolky)
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V Anglii to nebylo těžké, takže v jazyce hostitelské země. Požadavky univerzity byly celkem přísné. Vyžadují úroveň angličtiny C1 a to pomocí certifikátu, který není starší více než dva roky. Já si kvůli výjezdu musel dělat certifikát nový. Co se ale výuky týče, myslím, že to zásadní problém nebyl. Rozumět se dá skoro bez problémů a různé eseje atd. také nebyly příliš jazykově náročné.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Sheffield je myslím celkem ideální město pro studentský život. Není příliš turisticky atraktivní, takže není přehlcené lidmi, ačkoliv je to jedno z největších měst Británie. Centrum není přiliš velké, ale je tam asi vše, co člověk potřebuje. Noční život se v zásadě odehrává jen na dvou hlavní ulicích, kde to umí velmi žít, ale jinak je město velmi poklidné. Ovšem obecně jsme se shodli, že noční život je určitě lepší v Manchesteru či Liverpoolu. O Sheffieldu se říká, že je to největší britská vesnice, což podle mě velmi sedí, osobně jsem v něm byl ale spokojen. Nepatří tím pádem k těm nejdražším, nemáte jednoduše dojem, že je to město na vás na pár měsíců moc velké, že ho nestihnete prozkoumat. Co je také pro město typické jsou kopce. Je to snad jedno z nejvíce kopcovitých velkých měst Británie, což jsem ale já uvítal, jelikož mu to dodává na diverzitě. Je zde mnoho různých vyhlídek atd. ale samozřejmě to může být někdy i otravné. Nedalo města je také nejstarší britský národní park Peaks district, který rozhodně doporučuju, protože je opravu pěkný a jste v něm za chvilku.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Vím, že pro můj rok se stipendium zvyšovalo, ale vzhledem k k Brexitu se to z nějakého důvodu netýkalo Británie, takže 519 euro na měsíc samozřejmě nestačí. Bydlení je zde celkem drahé a já, protože jsem ho musel shánět relativně pozdě, jsem měl jedno z nejdražších, byť se možná paradoxně jednalo o studentskou kolej od univerzity- Allen court. Stipendium mi pokrylo polovinu ceny ubytování a zbytek jsem si tedy platil sám. Celkově mi při započtení jídla, cestování a dalších výdajů pokrylo bohužel jen necelých 25 %. Co se jídla týče, potraviny byly podobně nebo lehce dražší než u nás, ale výrazného rozdílu jsem si nevšiml, nicméně já moc nepřepočíval, protože mi to přišlo zbytečné a spíše jsem se přizpůsobil cenové hladině v Anglii. Ceny jídla v restauracích, bistrech, trzích atd. jsou samozřejmě jiní liga a jsou velmi dražší. Pokud si ale většinu jídla děláte sami, tak je to celkem přijatelný výdaj. Drahá je v Británii především doprava a to hlavně vlaková. Osobně nechápu, jak si to mohou dovolit samotní Britové, ale co jsem vypozoroval, tak sami zase tolik po Británii necestují. Ceny za vlak jsou přijatelné jen na kratší vzdálenosti (Manchester, Liverpool, Leeds, Peaks district), ale do Londýna nebo Edinburghu je to nepředstavitelně přepálené (klidně přes 100 liber za jednosměrnou jízdu), takže to je třeba využít autobusy, které sice trvají déle, ale snést se to dá a ceny jsou někdy velmi přijatelné (hlavně Megabus a Flixbus, byť ten není příliš spolehlivý)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Tak samozřejmě vařením vlastního jídla. Já nakupoval nejčastěji v Tescu a s místní tesco kartou, kterou si lze pořídit, lze někdy nakupovat se značnými slevami. Co se třeba alkoholu týče, tak je zde tzv. kultura predrinkins, kdy si studenti nakoupí alkohol v obchodě, popíjejí na bytě, venku atd. a později se přemístí do klubu, kde už tolik neutrácejí. Alkohol je zde pro Čechy v hospodách a barech značně drahý. V obchodech taky, ale furt je to výrazně levnější, než v podnicích. Dále cestovat tou jednou univerzitní agenturou, myslím, že Glossop se jmenovala. Ale ne všechny její ceny jsou výhodné. Záleží na popularitě destinace. Pokud chcete využívat víc vlaky, tak si zařídit Railcard, která se vyplatí s častějšími cestami. Sheffield jako takový lze projít většinou pěšky, což pochopitelně také ušetří peníze. Tramvaj je zde relativně drahá.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na univerzitní koleji v zásadě vedle kampusu, která sice byla jistě velmi komfortní, ale také velmi drahá. Sice máte pak i volný vstup do kolejní posilovny, ale např. praní si platíte navíc a také celkem draze, kolem 5 liber za jeden cyklus. Jednalo se o pokoj se širší postelí a vlastní mini koupelnou v rámci bytu s šesti podobnými pokoji a společnou kuchyní s obývákem. Pokud peníze neřešíte, tak je tato volba určitě dost dobrá a celkem luxusní na české poměry, ale osobně bych si ji znova nezvolil. Nyní již vím, že jsou ve městě podobně vybavené a moderní někdy i modernější soukromé koleje též blízko kampusu, kde platíte klidně o více než 1000 liber za semestr méně, takže není důvod si vybírat univerzitní kolej, která je pravděpodobně nejdražší variantou. Je zde také možnost najít si pokoj v typickém anglickém řadovém domě, což jistě také není špatné a snad i značně levnější, ale řekl bych náročné a býváte pak odříznutí od zbytku erasmáckých studentů, což je ale samozřejmě na vašem výběru. V rámci mé koleje byla také velká společenská místnost vedle recepce s pingpongem, billiardem, gauči, stoly (kde lidé i studovali) kuchyní, mini cinema roomem a mini game roomem. Podobné common rooms jsou ale i na těch dalších kolejích.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Už jsem psal výše. Vlaky drahé, busy levnější, uber cenově také ujde.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V Anglii to nebylo těžké, takže v jazyce hostitelské země. Požadavky univerzity byly celkem přísné. Vyžadují úroveň angličtiny C1 a to pomocí certifikátu, který není starší více než dva roky. Já si kvůli výjezdu musel dělat certifikát nový. Co se ale výuky týče, myslím, že to zásadní problém nebyl. Rozumět se dá skoro bez problémů a různé eseje atd. také nebyly příliš jazykově náročné.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Osobně bych nikoho neposílal nikam, nechal bych to na každém. Ale pokud máte rádi angličtinu, Británii, tak asi není o čem přemýšlet. Univerzita vás podle mě nezklame.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Moje kolej je jedna z nejdražších. Musíte se víc snažit, pokud chcete být v kontaktu s místními.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak asi v pohodě to vše bylo. Ale já jsem celkem flegmatik, takže asi netřeba to brát v potaz. A teda jak jsem zmínil, že bude celkem náročné dostat se kontaktu s Brity. Jinak taky jak je celkově Británie soustředěná na auta, chodci si tu občas připadají jak kdyby tu byli na obtíž..
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Právě dostat se do kontaktu s místními.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Sheffield

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page