top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adam Doležal

Autor(ka):

fakulta:

Adam

Doležal

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adam je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adam

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Southern Denmark

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adam hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přestože vzhled celé univerzity je velice strohý a jedná se víceméně o obrovskou betonovou stavbu, lze o ní mluvit jako o moderní univerzitě plné studoven, tiskáren, nachází se zde velká knihovna, ale i bazén a jídelny, které fungují stylem švédského stolu. První dny jsou velice problematické z pohledu oriantace v budově (budovách).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Dánské školství je velice rozdílné oproti českému v mnoha ohledech. Asi největší rozdíl je ve vztahu učitel x student, kdy vztahy jsou daleko bližší, srovnatelné spíše na úrovni přátelství.
Jiné jsou i závěrečné zkoušky, kdy jsem se nesetkal s klasickým psaným testem, ale spíše ústním zkoušením založeném nikoliv pouze na znalostech získaných během semestru, ale hlavně ze samostatné práce, kterou jsem vypracovával v průběhu roku. Důležité poznamenat, že hodnocení je také naprosto jedinečné, kdy se využívá 7 hodnotová stupnice (12 nejlepší, -2 nejhorší), které nedává žádny smysl, ale prostě to tak je! :D
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O vedlejší aktivity zde nebyla nouze, ovšem jednalo se spíše o aktivity v rámci ESN, či jiných organizací. Byla možnost využít bezplatného (třeba zaplatit vratnou zálohu) kurzu dánštiny na úrovni A1. Univerzita sama pořádá festivaly přímo na své půdě, a to buď přímo v budově, nebo na volných prostranstvích před univerzitou. Za zmínku určitě stojí SemesterStartsFesten, kterého se lze zúčastnit i jako dobrovolník, kdy získáte řadu výhod a máte možnost navázat nové kontakty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Dánsko je země, kde téměř každý mluví plynně anglicky, naprosto si s tímto jazykem vystačíte. Veškeré předměty, kterých jsem se zúčastnil probíhaly v angličtině, je však možnost zápisu i předmětů v dánštině. Občasné problémy vznikají v komunikaci s úřady, kterým se nevyhnete, jelikož je Vaše povinnost být zaregistrován na úřadech i při dlouhodobějším pobytu. Stejně tak lehčí komunikační problémy vznikaly při zařizování určitých věcí kolem ubytování, kdy ne všechny podklady a zdroje jsou v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Odense je naprosto překrásné, má zhruba 200 000 obyvatel a jedná se o poklidné město vyloženě dělané pro studenty. Čím jsou dánská města všeobecně známá, že hlavním dopravním prostředkem je kolo. Bez něj tady nedáte ani ránu, nebo si připlatíte poměrně dost peněz za veřejnou dopravu. Jízda na kole je naprosto bezpečná, všude jsou vytvořeny cyklostezky a ostatní řidiči Vám dají vždy přednost, pokud dodržujete pravidla bezpečného provozu. Navíc se jedná o naprostou rovinu, takže i začátečník nebude mít velký problém se tomuto místnímu trendu přizpůsobit. Naprosto stěžejním místem se zde pro naší skupinu stal podnik jménem Papas Papbar, jedná se o bar plný deskových her, dobrého craftového piva a čokoládových nápojů, kde není problém strávit několik večerů v týdnu. Další výborným místem pro studenta je Ungdomshuset, místo dělané pro studenty, které pořádá téměř každý den různorodé aktivity od společných večeří, karaoke, pub quizů, až po divadelní vystoupení či večer s deskovými hrami. Navíc zde obsluhují slečny, které jsou původně z Česka, ale dlouhodobě žijí v Odense a věřím, že Vám budou vždy ochotné poradit o čemkoliv, co budete potřebovat vědět. Jakožto milovník craftového piva jsem získal mnoho poznatků i v tomto oboru! Nejvíce bych doporučil na dobré craftové pivo tato tři místa - Tipsy Toad - tato hospoda dokonce spolupracuje s místní ESN, takže Vám nabízí i slevy na pivo. Nabízí většinou hezky chmelená piva a na mnoha z nich pracuje samotný majitel tohoto podniku. Dále hned vedle v ulici se nachází Christian Firtal, za mě z výběru piva asi nejlepší možnost. Jedná se o malé útulné místo, kde většinou potkáte místní obyvatele. Třetí je Bootlegeers Odense, který se nachází kousek vedle v centru a také nabízí zajímavý výběr piv, popcorn zdarma a také drobné slevy pro studenty (10%). Pokud si však chcete užít levnější pivo určitě navštivte Friday Bar, který se nachází přímo v budově univerzity, Bodegaen v centru města, či pokud budete mít to štěstí a dostanete se na koleje Rasmuse Raska, tak místní bar nabízí pití za bezkonkurenční ceny v Odense. Velice proslavený v celém měste je Storms Parkhus, jedná se o obrovskou budovu, která je plná různých streetfood stánků s jídlem a pití a rozhodně se vyplatí toto místo navštívit.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dánsko je jedna z nejdražších zemí, kterou můžete na světě navštívit. Ceny nejsou ještě tak strašné jako například v Kodani, ale stipendium Vám, pokud získáte opravdu levné bydlení vystačí na ubytování a nákupy potravin. Všechno ostatní již budete platit ze svého a věřte, že to je setsakra drahé! :D Jídlo v restauraci vyjde průměrně na 400 českých korun a pivo obvykle seženete za 200. Pokud budete využívat školní jídelnu průměrná porce zde vyjde na 120 korun (aspoň pro mě, platíte za váhu). Všeobecně veškeré služby jsou velice drahé a počítejte zhruba s 3násobnou cenou oproti tomu, na co jste zvyklí. Lístek na tramvaj se studentskou slevou vyjde na 32 korun, měsíční pronájem kola zhruba 700 měsíčně. Mimoměstská doprava je velice drahá. Určitě doporučuji mít ušetřené peníze, pokud chcete vyrazit do Odense, stipendium pokryje, pokud si budete sami většinu dní vařit, či jezdit na kole místo využívání MHD takových 60-70% výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak již bylo zmíněno výše, nejlepší způsob jak ušetřit je sehnat si zde kolo - lze zařídit pronájem u Swapfiets průměrně za 700 korun měsíčně, jíst buď ve školní jídelně, nebo si nejlépe sám vařit. Potraviny jsem osobně nakupoval v Lidlu, ale i 365 je dobrá volba. Pravděpodobně se setkáte i se supermarketem Fotex, který nabízí krásný výběr kvalitních surovin, ale ceny jsou vyšší. Město nabízí mnoho míst kam vyrazit v určité dny, což ocení právě studenti. Slavný je úterní Bodegaen, či Friday Bar přímo na univerzitě.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla mi přidělena kolej Rasmuse Raska. Univerzita Vám nabídne jednu kolej, či místo ve městě, ve kterém můžete žít. Pokud tuto nabídku odmítnete, musíte si ubytování sehnat sami a pravděpodobně to pro Vás bude daleko dražší řešení. Rozhodně tedy doporučuji nabídku od univerzity přijmout. Samotná kolej má za mě jednu jedinou nevýhodu - je poměrně daleko jak od centra města, tak obzvláště od samotné univerzity. Pěšky to je do centra 40 min chůze, či 15 minut na kole a na univerzitu se pěšky ani nedostanete, máte tedy dvě možnosti - MHD cca 40 minut, nebo kolo, záleží na tom jak dobře jezdíte, cca 35 minut. Jinak samotná kolej nabízí poměrně příjemné ubytování, kdy dostanete vlastní místnost 12 metrů čtverečních, kuchyň a koupelnu sdílíte pouze s jedním člověkem. Vybavení je lehce zastaralé, ale nejedná se o velký problém. Co bylo opravdu strašné byla postel! Matrace nestála za nic, až si budete tedy kupovat vlastní polštář a peřinu, opravdu doporučuji, kupte si i vlastní matraci, dodnes svého rozhodnutí si ji nekoupit lituju. Jinak celkově zázemí kolejí je super - malá posilovna, dovolím si tvrdit nejlevnější bar ve městě, music house, který si můžete s přáteli pronajmout a být zde spolu, hrát hry, dělat společné jídlo, jelikož je zde i kuchyně a cokoliv co vlastně chcete. Jedná se o rozlehlý prostor, který nabídne příjemně strávený večer, dovolím si tvrdit až 20 lidem. Je zde i prádelna čítající asi 8 praček a 4 sušičky, může se vám stát, že zrovna je plno, ale jsou to výjimečné případy. Vše co člověk potřebuje k životu. Poměrně velký problém je samotný landlord, který má i na Googlu naprosto tragické recenze. Komunikace s ním je velice problematická a na 100% Vám seberou významnou část depozitu, který musíte předem zaplatit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Pokud se rozhodnete cestovat mimo město, doporučuji kupovat jízdenky s velkým předstihem. Je možno zakoupit takzvané Orange Free jízdenky, které můžete koupit až o dvě třetiny levněji, než den nebo dva před odjezdem. Rozhodně se vyplatí se podívat po Kodani, kde jsme strávili více víkendů a rád jsem se vydal i do Keterminde, přístavní městečko poblíž Odense, kde můžete strávit den na pláži a dá se tam dojet i autobusem (na delší vzdálenosti doporučuji vlak.
Nejvíce však doporučuji zúčastnit se výletů, které pořádá místní ESN! Můžete si vybrat mezi Laponskem ve Finsku, fjordy v Norsku, či Islandem. Osobně jsem si zúčastnil pouze výletu na Lapland, ale jedná se o jeden z nejlepších zážitků v životě, kdy jsem viděl naprosto rozdílnou kulturu života, polární záři, soby, psí spřežení, či navštívil vesnici Santa Clause.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Dánsko je země, kde téměř každý mluví plynně anglicky, naprosto si s tímto jazykem vystačíte. Veškeré předměty, kterých jsem se zúčastnil probíhaly v angličtině, je však možnost zápisu i předmětů v dánštině. Občasné problémy vznikají v komunikaci s úřady, kterým se nevyhnete, jelikož je Vaše povinnost být zaregistrován na úřadech i při dlouhodobějším pobytu. Stejně tak lehčí komunikační problémy vznikaly při zařizování určitých věcí kolem ubytování, kdy ne všechny podklady a zdroje jsou v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Odense je krásné a přátelské město. To samé platí i o místní univerzitě, kdy Vám budou všichni ochotní pomoci, poradit a nepřidělávat zbytečné starosti. Dánsko je známé svojí politikou work/life balance, atmosféra je všude velice uvolněná.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku! :D prší opravdu hodně a často.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Koleje Rasmuse Raska jsou ve skutečnosti velice příjemné místo kde strávit půl roku života a není třeba z nich mít strach, ikdyž fotky na internetu nevypadají nejlépe a místního landlorda člověk prostě přežije.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Dánská univerzita byla nakonec daleko snažší, než Karlova univerzita a nároky na studenty byly daleko nižší.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvykat si na místní ceny. Život zde je opravdu velice drahý.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Southern Denmark

Další zprávy z regionu Dánsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page