top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vojtěch Šafář

Autor(ka):

fakulta:

Vojtěch

Šafář

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vojtěch je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vojtěch

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

TU Dortmund University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vojtěch hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
TU Dortmund má super kompaktní kampus, ve kterém jsou jak koleje, tak výukové prostory. Mezi jeho jednotlivými částmi jezdí parádní zavěšený vlak, který dělá z každé cesty do školy zážitek. Nalézá se zde také několik menz a restaurací, takže kampus je v podstatě takové samostatné miniměsto, ve kterém člověku nic nechybí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Řekl bych, že se studium oproti UK nijak zásadně neliší, maximálně se u humanitních předmětů více diskutuje a méně frontálně přednáší.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita má propracované programy pro výměnné studenty, takže má člověk možnost zapojit se do jazykových a kulturních kurzů i volnočasových aktivit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Moje studium probíhalo napůl v němčině a napůl v angličtině. Konkrétně v oblasti psychologie byl problém zde najít předměty vyučované v aj, nicméně jiné obory zpravidla takové kurzy nabízely.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Dortmund je oproti Praze město, kde člověk kvůli historii (bombardování), nenajde příliš památek či staré centrum. Přestože však město nenabízí příliš klasických turistických lákadel, je pro život velice příjemné - je plné vzrostlé zeleně a parků a celkově působí velmi uklidňující atmosférou.
Důležitou součástí místního života je také lokální fotbalový klub, přičemž v dny zápasů se obyvatelé absolutně každého věku převlékají do klubových barev a přibližně šestina města se vydává na stadion.
Je také třeba zmínit, že je Dortmund velmi praktický pro výlety do okolí - velice snadno je člověku dostupná Belgie, Holandsko, Lucembursko, ale také nejrůznější zajímavá místa a města Německa.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V dané době byla cenová hladina jen mírně vyšší než v ČR. Univerzita poskytuje kolej, která stojí v rozmezí 250e-450e, v mém případě se jednalo o 373e měsíčně.
Dále je třeba jednorázově zaplatit přibližně 300e za "studentský semestrální poplatek", v rámci kterého ale student získá jízdenku na veřejnou dopravu po celé spolkové zemi a dokonce do měst v pohraničních oblastech (je tedy následně možné dojet "zdarma" až do prvních měst v Nizozemsku či Belgii). O víkendech a po večerech pak člověk může na tuto jízdenku dokonce bezplatně "svézt" jednu další osobu.
Jak jsem již zmínil, v kampusu fungují menzy, kde člověk dostane hlavní jídlo již od 2e, nicméně většinou za 3-4e. Menzy nabízejí také bezplatný systém vratných krabiček, do kterých si studenti mohou koupit jídlo i na později. V supermarketu pak člověk nakoupí za podobné, či jen nepatrně vyšší ceny než v ČR.
Celkově se tedy Erasmus na této univerzitě dá zorganizovat tak, že stipendium pokryje přibližně 80-85% nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji využívat menzu a nakupovat v supermarketu v oddělení, kde jsou potraviny zlevněné kvůli blížícímu se datu spotřeby.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzita nabízí koleje, které rozhodně mohu doporučit vzhledem k jejich socializačnímu efektu. Student má vždy ložnici sám pro sebe a sdílenou kuchyň a koupelnu s dalšími 1-3 lidmi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rozhodně doporučuji využít výhodné pozice Dortmundu a obrovského radiu "bezplatné" dopravy k návštěvě zemí Beneluxu. Rozhodně je pak také škoda nenavštívit co nejvíce míst v okolí (Kolín, Münster...), ale také poněkud vzdálenější lokality jako Hamburg.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Moje studium probíhalo napůl v němčině a napůl v angličtině. Konkrétně v oblasti psychologie byl problém zde najít předměty vyučované v aj, nicméně jiné obory zpravidla takové kurzy nabízely.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tato volba je perfektní pro studenty, kteří se chtějí naučit či zdokonalit v němčině a procestovat velkou část západní evropy.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Router na wifi. V ceně kolejného je internetová zásuvka, nicméně router jsem si musel dokoupit.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V Německu mají obchody v neděli zavřeno.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

TU Dortmund University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page