top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Karolina Černá

Autor(ka):

fakulta:

Karolina

Černá

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Karolina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

karolina_cerna7

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Karolina

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

TU Dortmund University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Karolina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
TU Dortmund je moderní univerzita, která během výuky využívá nové technologie. Jako studentka žurnalistiky jsem tu měla možnost půjčit si kdykoliv kvalitní fotoaparát, mikrofon atd. Ve studovně jsme mohli využívat počítače a pracovat například s photoshopem a jinými programy na úpravu fotek. Na hodiny byly mnohdy zváni odborníci i ze zahraničí. Samotný kampus je rozdělen na dvě části a z jedné části do druhé můžete využít tz. Hochbahn. Najdete zde dvě kavárny a nejenom jednu mensu, ale rovnou tři - klasickou levnější mensu a poté jednu zaměřenou na italskou kuchyni a druhou na rychlé občerstvení, přičemž u všech najdete i veganské varianty. Co jsem však doopravdy cenila, je nabídka sportů na univerzitě. Stačí si koupit sportovní kartičku a můžete každý den chodit na kolik sportů chcete. Univerzita jich nabízí přes 230 od různých úrovní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na rozdíl od českých univerzit jsem neměla tolik zkoušek ve formě testů, spíše se jednalo o projekty (fotoprojekt, rozhovor, seminární práce, pracovní listy atd.). V Německu je semestr rozvržen jinak než v České republice (začíná v říjnu a končí začátkem února).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pokud máte rádi sport, tak budete na TU Dortmund nadšení. Stačí si koupit sportovní kartičku a můžete si vyzkoušet sporty od fotbalu, přes kruhový trénink po bachatu. Mimoto zde můžete chodit do moderně vybavené posilovny. Jelikož Dortmund je město fotbalu, nabízí univerzita několik kurzů fotbalu od různých úrovní, je zde rovněž možnost si pronajmout v dané časy tzv. "soccer box" a s kamarády můžete sestavit tým a hrát Campusligu. Během roku se mimojiné konají i různé sportovní akce. Dále ESN i obor, na kterém studujete organizuje hodně studentských akcí. ESN mimoto organizuje i výlety (Berlín, Amsterdam, Mnichov...), díky nimž poznáte lépe kulturu dané země.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem obor žurnalistiky, který nabízel kurzy pouze v němčině. TU Dortmund nabízí pro zahraniční studenty zdarma čtyřtýdenní intenzivní kurz němčiny, který mohou jen doporučit. Pokud však máte psát seminární práci, většinou vám vyučující vyjdou vstříc, pokud ji chcete psát v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Pokud nejste fanoušek fotbalu, tak vás možná Dortmund moc neosloví. Když není zrovna zápas, tak je Dortmund poměrně klidné město. Nejedná se o město, které by překypovalo historickými památkami, nicméně se tu nachází spoustu parků. Určitě doporučuji navštívit Westfalenpark a Phoenixsee. Pokud máte rádi kulturu, vyražte se podívat do Dortmunder U. Jestliže jste fanoušek fotbalu, musíte jít do Signal Iduna Parku na zápas BVB. Vidět naživo "Gelbe Wand" byl jeden z nejlepších zážitků mého erasmu. Dále se vyplatí jít na komentovanou prohlídku samotného stadionu a samozřejmě do Deutsches Fußballmuseum. V zimním semestru si rozhodně nenechte ujít vánoční trhy. Mimoto je Dortmund má poměrně výhodnou polohu co se týče vzdálenosti od okolních měst, takže cesta do Dusseldorfu, Essenu nebo i Amsterdamu netrvá dlouho.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem vyjít lze, cca 2/3 stipendia mi pokrylo nájem, nicméně pokud chcete hodně cestovat nebo chodit na akce a fotbalové zápasy, musíte mít našetřeno, nebo si najít práci. Ceny v supermarketech se oproti cenám v ČR kvůli inflace zase tak moc neliší. Naopak vegetariánské a veganské produkty jsou občas i levnější než v Česku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Co se týče bydlení, vyplatí se bydlet na koleji u univerzity. Nakupujte ve větších supermarketech, kde často bývají velké slevy. A samozřejmě vracejte zálohované lahve, za které dostanete kupon do daného supermarketu. Poměrně se vyplatí chodit na oběd do klasické mensy. A pokud si chcete koupit kafe s sebou, noste si vlastní kelímek, mnohdy budete mít slevu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela na koleji se čtyřmi spolubydlícími, samostatným pokojem a sdílenou koupelnou a kuchyní. Tuto formu ubytování mohu doporučit. Koleje jsou poměrně hezké a blízko kampusu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během svého pobytu jsem navštívila Hamburg a dále okolní města (Dusseldorf, Bochum, Essen, Munster atd.). Všechna zmiňovaná města určitě stojí za to navštívit, nicméně je potřeba dát si pozor v Německu na dopravu, často mají vlaky zpoždění nebo se během dnes zruší.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem obor žurnalistiky, který nabízel kurzy pouze v němčině. TU Dortmund nabízí pro zahraniční studenty zdarma čtyřtýdenní intenzivní kurz němčiny, který mohou jen doporučit. Pokud však máte psát seminární práci, většinou vám vyučující vyjdou vstříc, pokud ji chcete psát v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Dortmund je město fotbalu, a pokud jste fotbalový fanoušci, určitě stojí za toto město navštívit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

TU Dortmund University

Další zprávy z regionu

bottom of page