top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tomáš Kopecký

Autor(ka):

fakulta:

Tomáš

Kopecký

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tomáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tomáš

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Warsaw

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Varšavská univerzita je nejlépe hodnocenou univerzitou v Polsku. Kampus se nachází v samém centru města, je proto dobře dostupný a také reprezentativní. Vstupní brána do univerzitních prostor patří mezi turisticky atraktivní místa v hlavní městě našich severních sousedů.

Právnická fakulta se však rozprostírá po více místech v centru Varšavy a není tak na jednom místě. Dvě budovy jsou v kampusu, třetí v moderní budově u univerzitní knihovny v části "Powiśle", asi 5 minut pěšky od centra všeho dění na univerzitě. Vzhledem k tomuto rozdělení se zdá, že fakulta netrpí na velké davy lidí na jednom místě.

Knihovnu mohu jen doporučit, má velmi zajímavý interiér a představuje velmi klidné místo pro přípravu, samostudium atd. Pokud se budete průběžně zlepšovat v polštině, můžete také proniknout do některých polských zdrojů.

Zahraniční oddělení univerzity funguje skvěle a v některých ohledech výrazně převyšuje úroveň administrativního servisu na PFUK.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Pobyt jsem absolvoval v závěru svého univerzitního studia, takže jsem mohl porovnat úroveň výuky vč. některých obsahově velmi obdobných předmětů. Vzhledem k volbě seminářů šlo pro mě zejména o rozšíření obzorů a možnost provést komparaci právních řádů v ČR a Polsku ve velmi úzké výseči, kterou lze reálně probrat za jeden semestr. Způsob výuky byl podobný našemu, avšak na studenty Erasmu nebyly kladeny přísné požadavky na domácí přípravu či absolvování kurzu. Nemohu však mluvit za všechny, protože se toto mohlo u jednotlivých předmětů lišit. Zakončení předmětů převážně ve formě eseje v kombinaci s prezentací daného tématu (individuálně), jen výjimečně ústní zkoušení.

Organizace semestru byla zvláštní v tom smyslu, že byl semestr přerušen poměrně dlouhými vánočními prázdninami, na které nenavazovalo zkouškové období, jak je u nás zvykem, ale ještě se pokračovalo ve výuce. Samotné zkouškové období pak bylo velmi krátké. Většina studentů splnila své studijní povinnosti s předstihem.

Přístup vyučujících byl velmi dobrý, rád na ně vzpomínám. Jako Čech jsem u nich v záplavě Španělů a Italů viděl jistou přízeň.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Byl organizován welcome week, některé skupinové výlety. Velmi se propagovaly kurzy polského jazyka v rámci centra POLONICUM, které doporučuji.

O fungování spolků jsem se, stejně jako na své domovské univerzitě, příliš nezajímal. Plány jsem řešil v úzkém okruhu lidí, které jsem na místě poznal, případně sám.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jazykové vybavení bylo mojí slabší stránkou, což také představovalo důvod, proč jsem se na Erasmus vydal. Ze začátku jsem se z toho měl až přílišný respekt. Je třeba tyto věci hodit za hlavu, žít svůj život od prvního týdne pobytu a nenechat se rozhodit některými nedokonalostmi. Zameškáte-li skrze tyto pochybnosti první týdny, bude Vás to v závěru mrzet, protože jestli si v Polsku něco rozhodně nekoupíte (a že se dá koupit všelico), tak je to čas.

Pro zjednodušení uvedu, že s úrovní B2 pochodíte velmi dobře.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Varšava se za poslední léta podle místních mění k nepoznání, což nemůžu ověřit, protože jsem tam dříve nebyl. Je však nepochybné, že polské hlavní město zažívá ekonomický boom, když se zde přesouvá hodně zahraničního kapitálu (motivací je bohužel i levná pracovní síla) a výstavba je i díky otevřenější stavebněprávní legislativě zběsilá. Ve velkém se investuje do infrastruktury.

Město jako takové je velmi roztahané, avšak relativně dobře spojené MHD, takže časy dojezdů nejsou tak špatné. Člověk se musí připravit na to, že bude hodně šlapat, protože nic není blízko, nebydlíte-li v pronajatém bytě v centru.

Masový turismus zatím Varšavu nezastihl, takže v ulicích uslyšíte převážně polštinu. Doporučuji návštěvu mnoha muzeií a kostelů. Nikdy jsem nebyl velkým příznivcem ani jednoho, ale celkově v Polsku je toto na velmi vysoké úrovni. Můžete si tím krátit dlouhé zimní večery, kterých je skutečně hodně. Počasí je nevýhodou Polska, protože je tam od půlky listopadu minimum slunce a většinu dnů je "pod mrakem".

Z konkrétních míst doporučuji Stare Miasto, park Łazienki, moderní centrum s výškovými budovami, view point v Paláci kultury a vědy a další. Fanoušci fotbalu by si neměli nechat uniknout jedinečnou atmosférou na utkáních Legie Varšava.

Ve městě je mnoho restaurací a barů různých cen i kvality. Kulturní vyžití v některých ohledech převyšuje Prahu, ale je to spíše o individuálních preferencích a tedy zcela subjektivní.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud člověk bydlí na koleji, vaří si většinu času sám a nemá žádný večerní doprovodný program, pak lze bezpochyby vyjít i se stipendiem. Pokud člověk občas někam vyrazí, stravuje se střídavě doma a v restauraci a občas vyráží na výlety (i na celý víkend) mimo Varšavu, pak se může dostat na doplatek cca. 5.000,- Kč měsíčně (můj případ). Pokud člověk bydlí mimo koleje, tak se cena výrazně zvyšuje, protože bydlení v bytech je na rozdíl od kolejí drahé (zhruba na úrovni Prahy).

V Biedronce a Lidlu ceny nižší než v ČR, ale to si můžete přečíst každý týden na novinkách. Potvrzuji.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit lze na formě bydlení, tj. sdílením pokoje na koleji. Úroveň bydlení na koleji DS3 Kickiego převyšuje z mé vlastní zkušenosti pražské koleje. Cena byla neuvěřitelných 529 Zł. Může se však stát, že narazíte na špatného spolubydlícího, což se bohužel stalo mně.

Ušetřit lze rovněž vlastní přípravou jídel, případně navštěvováním mléčných barů namísto turistických podniků.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
O ubytování jsem se zmínil výše. Byl bych absolutně spokojen s bydlením na univerzitní koleji, nebýt problémů se spolubydlícím (obrácenný denní a noční režim, hlasité telefonování, hra na PC hodiny denně).

Koleje umožňují velmi levné legální ubytování přátel, kteří by vás přijeli navštívit.

Personál koleje většinou neumí anglicky, takže máte aspoň šanci trénovat polštinu, případně vypadat jako "borec", když pomáháte s překladem některému chudákovi z jiných části Evropy.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Polská infrastruktura se každým rokem zlepšuje. Doprava vlaky PKP je pohodlná, rychlá a velmi levná. Rozhodně doporučuji podniknout výlety (i na více dní) do jiných polských měst - Krakow, Gdańsk, Toruń, Lublin, Poznań apod. Je také možné koupit levné letenky a vydat se do zahraničí.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jazykové vybavení bylo mojí slabší stránkou, což také představovalo důvod, proč jsem se na Erasmus vydal. Ze začátku jsem se z toho měl až přílišný respekt. Je třeba tyto věci hodit za hlavu, žít svůj život od prvního týdne pobytu a nenechat se rozhodit některými nedokonalostmi. Zameškáte-li skrze tyto pochybnosti první týdny, bude Vás to v závěru mrzet, protože jestli si v Polsku něco rozhodně nekoupíte (a že se dá koupit všelico), tak je to čas.

Pro zjednodušení uvedu, že s úrovní B2 pochodíte velmi dobře.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita ani lokalita nejspíše není výjimečná. Na jiných místech Evropy byste jistě našli univerzity s vyšším hodnocením, extrémním přínosem výuky nebo třeba se slunečným počasím během krátkých zimních dnů. Pobyt ve Varšavě však bude takový, jaký si ho uděláš a s jakým cílem do něj vstupuješ. Budeš-li se samovzdělávat a pracovat na sobě, můžeš se kromě nových znalostí souvisejících se studijním oborem naučit také nový jazyk, což je věc, která tvůj životopis nepochybně obohatí. Budeš-li cestovat, poznáš krásná místa často postižená velmi smutnou historií, ale také mnoho příjemných lidí. Budeš-li žít společenským životem, vytvoříš si plno nezapomenutelných zážitků, na které budeš vzpomínat i po skončení pobytu a návratu do běžného života.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kdybych jel znovu, zahodil bych úvodní strach z neznámého. Dále bych uvažoval o možnosti stáže v nějaké společnosti.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Warsaw

Další zprávy z regionu Polsko

bottom of page