top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Pavla Nováková

Autor(ka):

fakulta:

Pavla

Nováková

Fakulta humanitních studií

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Pavla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Pavla

Fakulta humanitních studií

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Warsaw

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Pavla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je null z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je null z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Do kampusu Varšavské univerzity vejdete krásnou zdobnou branou. Kampus není velký v porovnání s univerzitami v západní Evropě, ale sestává z několika nádherných historických budov, které mu dodávají specifické kouzlo. Já jsem navštěvovala hlavní kampus spolu s jednou budovou, která byla dále v centru, asi 15 minut chůze od hlavního kampusu. Vybavení v těchto prostorách nebylo nejnovější, nicméně úplně postačovalo pro potřeby výuky.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Můj semestr ve Varšavě byl ovlivněn probíhající pandemií koronaviru, takže v klasickém režimu jsem strávila pouhé tři týdny, než byla celá univerzita uzavřena. Přesto bych ráda vyzdvihla přístup vyučujících ke studentům, protože se rychle adaptovali na nastalou situaci a zadávali nám velmi kreativní projekty, aby odvedli pozornost od tíhy nové situace. Všichni byli velice nápomocní a vstřícní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Kvůli probíhající pandemii nemohu ani život na univerzitě příliš hodnotit. Nicméně bych ráda vyzdvihla systém propojení studentů v celém městě. Zapojila jsem se do místní studentské organizace a seznámila se s pár velmi aktivními členy z řad místních studentů. A díky nim i takto omezený semestr co do sociálního kontaktu nebyl tak osamělý. V úvodních třech týdnech před úplným lockdownem měli pro přijíždějící studenty přichystáno mnoho akitivit k seznámení s ostatními studenty i městem. Jen škoda, že to skončilo tak rychle.
Chtěla bych doporučit kurz Discover Yoourself Through Polishness s Aňou, popřípadě polský jazyk s ní. Je úžasná, hodiny má neuvěřitelně připravené a zajímavé.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium probíhá v angličtině, pro odvážnější (což nebyl můj případ) i v polštině. Pro studium jsem potřebovala potvrzenou B2, ale mezi studenty byli lidé s různými úrovněmi v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Varšava je asi stejně drahá jako Praha co do nájmu i ceny potravin. Vzhledem k pandemii koronaviru jsem dost ušetřila za chození do barů během prvních tří měsíců. O to víc jsem pak utratila při cestování po Polsku. Rozhodně je to ale srovnatelné.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší je nakupovat ve větších supermarketech. Žabky, Tesca a miniobchůdky najdete na každém rohu, jsou ale poměrně drahé.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve dvou bytech. První byl klasický byt pro erasmáky, byl drahý, docela malý, zdánlivě luxusní, ale se spoustou nepraktických věcí. Nejdřív jsme si s kamarádkou říkaly, že to nevadí, že tam stejně nebudeme trávit moc času. Omyl! S příchodem korony jsme se rozhodly se přestěhovat blíže do centra do nádherného bytu za rozumnou cenu. Ale dalo to hledání. Nicméně je to možné. Co se týče kolejí, kamarádi, kteří zvolili tuto možnost ubytování, byli spokojení a během pandemie to naopak bylo centrum dění. Koleje jsou ale docela daleko od centra.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na konci semestru jsem měla možnost i trochu cestovat. Polská města jsou super, malebná a vždycky se tu najde dobré jídlo. Nejvíc jsem si zamilovala pobřežní Gdaňsk a polskou část Tater - Morskie oko.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium probíhá v angličtině, pro odvážnější (což nebyl můj případ) i v polštině. Pro studium jsem potřebovala potvrzenou B2, ale mezi studenty byli lidé s různými úrovněmi v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Do Polska je super se vydat už jen proto, že je to naše sousední země, o níž panuje mnoho mýtů a spousta lidí by si řeklo, že je to zbytečné, nezajímavé... Co takhle si udělat vlastní názor? Polsko byla rozhodně zajímavá zkušenost a jsem ráda, že jsem se rozhodla si na něj utvořit vlastní názor.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo asi celkové nastavení vlády především co do přístupu k ženám. Sama jsem se účastnila demonstrací za práva žen. Člověk si občas ani neuvědomuje, co doma má.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Warsaw

Další zprávy z regionu Polsko

bottom of page