top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tomáš Sobotka

Autor(ka):

fakulta:

Tomáš

Sobotka

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tomáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tomáš

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of St Andrews

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of St Andrews vypadá na první pohled jako škola v Bradavicích. Staré budovy, velké common rooms, obrovská společná jídelna s vitrážemi... Kontrastem jsou pak brutalistní knihovny a School of Languages. Navíc, celé město je vlastně univerzita.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium ve Skotsku se od toho v ČR liší vcelku hodně. Narozdíl on našich přednášek, na které není nutné vždy chodit, jsou přednášky v UK povinné. Stejně tak semináře, na které je potřeba se, alespoň z mé zkušenosti, vždy připravit. Ve finále tak máte školu alespoň 3x týdně, většinou však maximálně na 2 hodiny. Přístup lektorů byl jak k výuce tak k žákům velmi vřelý, bylo vidět, že se o to, co učí, skutečně zajímají a snaží se předat co nejvíce vědomostí. Zároveň mi vždy vyšli vstříc a poradili, jak jen mohli. Velké plus je pak možnost prodloužení deadlinů odevzdávání prací skrze formulář. Termín lze prodloužit i zpětně a to až o 2 týdny, což se může hodit, vzhledem k rozsahu psaných prací - já měl za semestr na jeden předmět 2x esej na 5000 slov.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky jsou jádrem většiny života na univerzitě. Kromě všemožných sportů je možné se přihlásit do spolku pletení, střelby z luku či do společnosti, která kope díry na pláži. Pro každého něco! Zároveň se pro členy sportovních týmů koná každou středu Sinners párty, kam jdete právě se svými spolusportovci. Pokud si správně pamatuji, univerzita pořádá i zájezdy do zajímavých koutů Skotska, např. k jezeru Loch Ness. Tam jsem bohužel nebyl, jelikož se konal během Study Weeku a já nebyl zrovna ve Skotsku, nicméně z toho co jsem slyšel za to určitě stojí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala v Angličtině (Duh?!), a vcelku nebyl problém. Z části je to určitě kvůli tomu, že jedním z kritérií pro studium na St Andrews je AJ na úrovni alespoň C1. Chvilku trvá než si člověk zvykne na skotský přízvuk, ale dá se to zvládnou. Pokud chcete challange, jeďte do Glasgow. Glaswegian je úplně jiná úroveň Angličtiny a určitě se budete bavit při snaze ji pochoipit.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Klidné přes den, velmi rušné v noci. Přes den potkáte převážně studenty na cestě na přednášky nebo do kavárny, kde se budou učit. V noci pak opět většinou studenti, ovšem už ve velmi rozdílném stavu. Město jako takové je malinké, historické a velmi zajímavé. Dvě velké pláže a coastal walk určitě přidávají na jeho malebnosti. Navíc je zde spoustu místa pro sport, Sports Centre, které je asi 15 minut chůze od centra města je absolutně bezchybné. Najdete zde vlastně všechno, co potřebujete ke každodennímu životu. Pokud ale milujete nákupy, zapláčete. Alespoň si vaše peněženka oddychne.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stypendium pro UK bylo v době mého výjezdu cca 520 Liber/měsíc. To ve finále pokrylo asi 2/3 nákladů na jídlo a ubytování, takže si určitě našetřete dost peněz předem, nebo se ujistěte, že vám někdo finančně pomůže. Já navíc bydlel na koleji a stravoval se taky tam. Jídlo v supermarketu není nejlevnější, pivo stojí v průměru asi 4 Libry. Obrázek si udělejte sami.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě se vyplatí začít hledat ubytování včas a využít univerzitních kolejí. Varianta ubytování tam spolu s jídlem je nejlevnější variantou přežití v St Andrews. Koleje se dají zvládnout, určitě jsou lepší než náš Strahov a jídlo v jídelně je za mě vyloženě super, navíc ho bylo víc než dost. Byt je pak skoro nemožné sehnat a pokud si budete vařit, vyjde vás to dráž než jídlo na koleji.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji spolu s mým kamarádem z Čech a ačkoli ubytování nebyl žádný zázrak, dalo se to zvládnout a udělal bych to znovu. V pokoji bylo vše co bylo potřeba až na toaletu a sprchu, tu jsme sdíleli s dalšími 4mi pokoji. Navíc si na koleji můžete udělat spoustu přátel a pak s nimi vibovat v common rooms, což je k nezaplacení. Všichni se kterými jsem se setkal také bydleli na kojeli a vesměs si ji chválili. POZOR - musíte si koupit vlastní beddings, dostanete jen matraci. Tesco ale prodává sety za pár korun. Pokud ovšem máte peníze na to dát 1000 Liber/měsíc za byt, je to také varianta, ale musíte si ho sehnat třeba rok předem, nebo mít obrovské stěstí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V UK jako takové jsem navštívil Edinburgh, Glasgow, Dundee a následně Londýn. Cestování po těchto městech bylo vlastně jen autobusem (vlak se nevyplatí, a letenky s Edinburghu do Londýna také nedávají úplně smysl) a za vcelku příznivé ceny. Města jako taková nabízela spoustu turistických zajímavostí, každé pak něco jiného. Londýn už byl podle mě moc hektický a neoslovil mě.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala v Angličtině (Duh?!), a vcelku nebyl problém. Z části je to určitě kvůli tomu, že jedním z kritérií pro studium na St Andrews je AJ na úrovni alespoň C1. Chvilku trvá než si člověk zvykne na skotský přízvuk, ale dá se to zvládnou. Pokud chcete challange, jeďte do Glasgow. Glaswegian je úplně jiná úroveň Angličtiny a určitě se budete bavit při snaze ji pochoipit.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vlastně v ničem, snad kromě vysokého žebříčkového hodnocení a velké šance potkat někoho slavného... Ale je to zajímavá zkušenost, a když si najdete svoje lidi, se kterými budete moci trávit čas, St Andrews vám poskytne nezapomenutelnou kulisu. A kvalitní studium.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku a deštník. Skotsko je upršené. HODNĚ.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Bude taková zima. Částečně to limitovalo počet možných aktivit.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že St Andrews je vážně malinké, místy až klaustrofobické.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Chodit do školy takhle relativně často.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of St Andrews

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page