top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Emma Letham

Autor(ka):

fakulta:

Emma

Letham

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Emma je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Emma

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of St Andrews

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Emma hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je město, a město je univerzita - obojí spolu neoddělitelně souvisí. Rychle jsem se cítila jako doma, celé místo má svého genia loci. Měla jsem pocit, že univerzita je tu skutečně pro studenty a taky i pro mě. I když to zní jako klišé, bylo to pro mě skvělé místo kde "pozorumět sama sobě"...
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Během jednoho semestru jsem měla zapsané pouze 3 kurzy, ale všechny byly velmi intenzivní. Povinná četba je povinná a nutná - bez ní se nikam nehnete. Vyučující mi vždy byli k dispozici ke konzultacím, byli velmi ochotní a otevření - máte pocit, že vás během studia opravdu "jistí". Přístup ke studovaným materiálům je kritický a poskytuje hlavně rámce k přístupu k dalším informacím spíše než "informační naejvárna". Zkoušky všechny proběhly ještě před Vánoci. Semestr je intenzivní a náročný, ale naprosto za to stojí!
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě existují desítky (stovky?) societies, které jsou všechny velmi otevřené novým členům, aktivní a velmi rozmanité. Na kolejích vzniká opravdová komunita, existuje tu tradice "akademických rodin" a spousta dalších univerzitních tradic.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vše probíhá v angličtině/akademické angličtině. Hodně se čte a hodně se píše, takže bez ní to opravdu nejde.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je opravdu studentské, ale také dost malé - má v podstatě tři hlavní ulice. Všechno je na dosah a hned jsem se cítila jako doma. Bavilo mě bydlet v historickém městě na pobřeží. Pokud vám jde o noční život, volte raději velké město - StA má pouze jeden klub.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Všechno je dražší a stipendium nebude stačit - připravte se na vlastní investici. Kolej se platila dříve, než stipendium přišlo, takže jsem ji zaplatila z vlastních úspor. Stipendium by pokrylo cca polovinu její ceny (včetně ubytování a stravování) za semestr - já jsem ze stipendia platila všechny další životní náklady.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
K platbám si stáhni něco jako je aplikace Wise - umožňuje levné konverze měn aniž by bylo nutné zakládat si bankovní účet v cizí zemi, je k ní i platební karta a aplikace je zdarma. Vyplatila by se YoungScot Card pro získání různých slev - na to jsem bohužel přišla moc pozdě. Nákupy Aldi budou vždy levnější než v Tescu ve městě. Čím dřívě si koupíte lístek na vlak, tím bude levnější - ale i tak bude drahý a jeho ceny nebudou dávat smysl.:)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nejlepší je zažádat si o kolej - trh s nemovitostmi je ve městě přesaturovaný a noční můra. Bydlela jsem v Andrew Melville Hall a byla jsem naprosto spokojená - kolej je celkem malá ale útulná a vzniká tam skvělá komunitní atmosféra. O víkendech si studenti vaří večeře - je nutné počítat s investicí do základního nádobí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování je možné, ale celkem drahé. Edinburgh je nedaleko a stojí za návštěvu, stejně tak Stirling. Na Inverness je vhodné si vyhradit pár dní. Rychlé výlety na den nebo půl dne jsou možné v pobřežních vesnicích na East Neuk of Fife.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vše probíhá v angličtině/akademické angličtině. Hodně se čte a hodně se píše, takže bez ní to opravdu nejde.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ve všem. V atmosféře, skvělé výuce, přístupu ke studentům, lokalitě. Během dvou týdnů jsem se cítila jako doma a původně semestrální pobyt si prodloužila na rok. Kdybych mohla jet znovu, neváhala bych.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of St Andrews

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page