top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Viktor Czerný

Autor(ka):

fakulta:

Viktor

Czerný

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Viktor je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@viktorczerny

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Viktor

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Istanbul University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Viktor hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Byl jsem na fakultě médií a to byla trochu starší budova, nicméně hlavní kampus je nádherný a je to příjemné místo, kam studenti mohou utéci před jinak velmi rušnou částí města Fatih. České studenty by mohly překvapit bezpečnostní kontroly podobné těm na letišti u vstupu na kampus. Při vstupu je též nutné předožit své student ID.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ze začátku to byl velký chaos, trvalo několik týdnů než mi škola umožnila si vůbec zaregistrovat předměty. Pak už vše v pořádku, většina předmětů je ve velmi malém počtu studentů a ne všichni učitelé mluví anglicky. Myslím, že je duležité mít toto na paměti.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ano, studenti tu vedou svojí ESN – Erasmus Student Network. Ta funguje na jedničku a členové se opravdu snaží pomoc studentům se všemi organizačními záležitostmi. Jak co se týče školy, tak třeba residence permit, nákup SIM karty atd.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Nejsou velké, zdaleka ne všichni mluví anglicky, ale všichni se snaží být nápomocní.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Opravdu hodně velké a rušné. Zároveň nádherné a když se člověk v tom chaosu trochu rozkouká, tak se do toho bláznovství vlastně docela jednoduše zamiluje. Budoucím studentům doporučuji bydlet v Kadikoy na asijské části města. Je to nejliberálnějšía nejotveřenější část města. Hodně dobrých tureckých restaurací, kaváren. Není tu až tolik turistů a žije tu mnoho mladých lidí a studentů. Je ovšem nutné dodat že čtvť též uz prošla silnou gentrifikací, takže pro mnoho mladých Turků je moc drahá. Další hezká alternativa je Cihangir na evropské části. Určitě bych zvolil jednu z těchto variant.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze vystačit bez větších problémů. Jako erasmáka Vás zde alespoň ze začátku budou chtít trochu okrádat. Nájem je v Istanbulu levnější než v Praze. nebojte se vyjednávat. Myslím, že hezký pokoj v Kadikoy lze sehnat do 250 Eur. Jídlo v restuaracích lze najít kolem 50-80 Kč když člověk umí hledat. V Kadikoy je takových míst spousta. Eat local, nebojte se zkoušet všelijaké místní pokrmy jako pilav (rýže), çorba – polévka, gozleme, lahmacun, Turecká kuchyně je hrozně bohatá a není drahá. Vařil jsem minimálně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Smlouvejte. To je opravdu rada nad zlato. Kdayž neumíte turecky, budou se snažit vám prodat věci za dráž, protože mají pocit, že jste bohatí evropané, i když to tak nemusí být. Nejezte ve fast foodech atd. jsou to paradoxně skoro nejdražší restuarace. Jezte lokální kuchyni, překonejte strach z neznámého. Turecká bistra a restaurace nejsou drahé a mají skvělou kuchyni. A zkuste nepít moc alkoholu (:D), ten je v Turecku dražší. Místo toho pijte lokální čaje, salep, kávu. Když už alkohol, tak místní Raki. Některá piva jsou taky za rozumnou cenu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Samostatný pokoj v Kadikoy. platil jsem asi 230 Eur ale můj turecký kamarád tolik platil ve stejné čtvrti za celý byt. Když neumíte turecky, tak takovou nabídku (250 eur za celý byt) asi nikdy nedostanete, ale hodí se vědět, že ceny jsou nižší než v Praze a platit cokoliv nad 300 eur za pokoj je zbytečné. Já už jsem moc pohodlný a pokoj bych s nikým nesdílel, též na kolej se mi nechtělo. Obě tyhle možnosti ale myslím jsou, pokud byste chtěli ještě více šetřit.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
MHD funguje v Istanbulu na jedničku. Hlavně lodě, to je zážitek. Cestovat každý den lodí přes Bospor je jedna z mých nejoblíbějších zážitků z Istanbulu. Jinak se v posledních 10 letech otevřelo hodně linek metra, v průběhu co jsem bydlel v Istnabulu i na obě letiště, tzn. doporučuju jezdit MHD. Hlavně lodě a metro. Autobusy často stojí v kolonách. Po Turecku jsem cestoval převážně vlakem / autobusem, ale lze nalézt i levné lety na východ.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Nejsou velké, zdaleka ne všichni mluví anglicky, ale všichni se snaží být nápomocní.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
protože je to jiná kultura, rozšíření obzorů, život v zemi, která se ve spoustě věcí odlišuje od Česka. Třeba jak příjmné může být žít v zemi, kde velká část obyvatelstva nepije alkohol. Méně agresivních lidí, paradoxně větší pocit bezpečí a klidu. Nepotkávat opilé skupiny turistů na rozlučce se svobodou bylo také moc příjemné. Turecké jídlo, pohostinnost místních obyvatel, turecké památky, příroda, měnící se krajina. Istanbul je úplně jiný než jih Turecka nebo východ. Člověk může jet lyžovat, koupat se v moři. Skvělé galerie, umění, koncerty, turecké filmy, performance, divadlo. To vše byly důvody. Doporučuju 100%.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
HOTOVOST. alespoň eura. Mám účet u české spořitelny a vybírání peněz z bankomatu pro mě bylo drahé, poplatky atd. Vezměte si eura. Hodnota eura navíc stále posiluje oproti turecké liře. Na většině míst se ale dá platit naštěstí kartou.

Až si půjdete koupit SIM kartu, poproste nějakého Turka ať jde s vámi a pomůže vám získat dobrou cenu. třeba někoho z ESN – Erasmus Student Network.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Dost lidí i na Istanbul University má problém s angličtinou. Některé předměty byly napůl v turečtině, napůl v angličtině.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Bezpečí, které jsem ve městě cítil. Pohostinnost Turků. Jak hezky se chovají třeba k divkoým kočkám, které žijí na ulici. Opravdu je berou jako seberovné obyvatele městam které s nimi sdílejí. Dávají jím jídlo, vodu, stavějí jim občas mini domečky atd.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Naučit se nebát smlouvat. Člověk neni zvyklý, tak se bojí, stydí. Ale je to fakt důležité, oni to očekávají, nikoho tim neurazíte, naopak. Budou vás mít spíše za hlupáky, když kývnete na první vysokou cenu. Hlavně na trzích a u stánků.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Istanbul University

Další zprávy z regionu Turecko

zpět na katalo zpráv
bottom of page