top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Fingerová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Fingerová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kaf.ona

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Roskilde University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje zkušenost s Roskilde University byla pozitivní. Je ale pravda, že to určitě není univerzita pro každého. Je dost specificky nastavená díky své volnosti a častých skupinových projektech. Tento přístup mě velice obohatil, ale nemůžu říct, že skupinový projekt byl lehký.

Univerzitní kampus je opravdu jedinečný. Je víceméně celkově nový (stále se něco někde rekonstruje) a je opravdu velký. Sice se nachází na okraji Roskilde, ale za to je v přírodě. Na kampusu byly i na příklad, ovce, kozy, krávy a další zvířata. Procházky po kampusu byly opravdu krásné až terapeutické - a to i za větrného dánského počasí.

Škola je technicky velmi dobře vybavená a navíc je přístupná 24/7. Nebyl problém se v 11 večer sebrat s kamarády a zajít si zahrát stolní fotbálek do biologické budovy nebo si na večer objednat školní kino místnost a dát si Harry Potter maraton.

Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na Roskilde univerzitě se lišilo opravdu hodně. Semestry mají dva - podzimní a jarní. Já absolvovala ten podzimní. Můj semsetr se skládal ze 3 předmětů, které jsem si sama vybrat nemohla. Předměty mi byly přiřazeny. Semsetr se skládal víceméně na 3 části: v první části se student soustředil na první předmět, v druhé části na druhý předmět a v poslední části na skupinový projekt. Díky tomu studenti nejsou přehlcení a mohou svou pozornost pořádně soustředit jen na jeden předmět. To považuji za velkou výhodu.

Mínusem na Roskilde univerzitě je určitě striktní studijní plán. Studenti nemají při výběru předmětu takovou volnost, jako na FSV.

Pro mě největším "culture schockem" bylo zvyknout si oslovovat učitele křestním jménem. Nakonec jsem za to, ale ráda. K učitelům jsme stále měla veliký respekt. Student a učitel si na Roskilde univerzitě jsou více rovni.

Můj největší studijní zážitek byla ústní skupinová obhajova skupinového projektu. To byla 2 hodinová diskuze o tématu mého skupinového projektu. Extrémně jsem se této zkoušky obávala, ale nakonec to byl celkem příjemný pokec.

Na Roskilde univerzitě jsem absolvovala 3 předměty:
- Professional communication skills - Tento předmět mi toho předal nejvíce. Fokusoval se na writing skills, speech a visuals.
- Digital media landscape - Tento předmět za mě opravdu velké ne.... Doteď jsem moc ani nepochopila co mi měl předmět předat.
- Group project in professional communication skills - Skupinový projekt byl těžký a donutil mě se dostat z mé komfortní zóny. I přes komplikace ho hodnotím spíše pozitivně.

Administrativní přístup na Roskilde univerzitě upřímně dobrý není. Mají vlastní interní systém, který za každou cenu musí dodržovat. I když se něco pokazí z univerzitní strany, často s tím univerzita nic neudělá, pokud by dané řešení muselo i jen lehce porušit jejich interní pravidla. Je samozřejmě dobře mít pravidla, ale dle mého názoru není dobře nebýt ani trošku flexibilní. Před mým odjezdem jsem při emailové komunikaci se školou komplikace měla.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Co se mi na škole líbilo nejvíce, byli studenti. Nikdy jsem se necítila tak dobře přijímána. Roskilde univerzita je plná milých, otevřených a neodsuzujícíh lidí (alepoň v mezinárodních okruzích). Na škole funguje kolem desítky spolků,na příklad sportovní spolek, školní kuchyň, školní politický spolek nebo školní pivovar.

Dánské kultuře se student může přiblížit řes kurzy dánštiny, které neposkytuje škola, ale extrení organizace, které na školu přijdou se představit. V dánsku má každý cizinec možnost studovat dánštinu zadarmo - cizinec musí předložit zálohu, a pokud zvládne závěrečné testy, vrátí se mu.

Osobně jsem se stala pravidelným členem meditačního a yoga kroužku.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem jen v angličtině, požadoval se C1 Cambridge certifikát.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Roskilde je pěkné historické město. Je super na procházky, občas kavárnu nebo návštěvu katedrály, ale to je tak vše. Člověk tam nakoupí co potřebuje, ale stejně si občas raději zajede do Kodaně, která je od školy jen 20 minut vlakem. Mnohem častěji jsem jezdila do vetší a kosmopolitnější Kodaně. Kodaň mě opravdu okouzlila. <3

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Osobně mi stipendium pokrilo celý nájem + městíčně mi zbylo ze stipendia necelých 100 euro. (bydlela jsme na koleji, stipendium na normání pokoj by mi rozhodně nestačilo). Bohužel Dánsko je jednou nejdražších zemí v Evropě, takže bez mých osobních finančních zásob bych život zde nezvládla. Víceméně je v Dánsku vše 3x dražší než v Česku. Měsíčně jsem utratila za komplet vše tak 30 tisíc. 😬
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud rádi a často jezdíte na kole, půjčte si přes Swapfiets kolo. Já osobně jsem si ho půjčila, ale moc ho nevyužila, jelikož jsem dánsko navštívila na podzim a v zimě.

Samozřejmě více člověk ušetří vařením si vlastního jídla. Já osobně nakupovala nevíce v Superbrugsenu, což není nejlevnější obchod v Dánsku, ale měla jsem ho hned u koleje. Dále je u kampusu Discount, který je taky fajn, ale často jsem tam nenašla co jsem potřebovala. Dále v Roskilde je super návštívit Lidl a Netto. Ty bych řekla že jsou levné, ale kvalitní.

V Dánsku funguje obdoba našeho českého Nesnězeno - jmenuje se To Good To Go. To je super appka, kte za kačku si nakoupíte např. pečivo. Pokud si aplikaci chcete stáhnout, nezapomeňte si telefon umístit do Dánska, jinak si aplikaci nestáhnete.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji Rockwool. Byla to nejlevnější možná kolej, ale zároveň podle mého názoru nejlepší. Moje kolej byla v roztomilém modrém domečk s 5 byty. Na mém bytě jsme bydlely 4 holky - sdílely jsme obývák s kuchyní. Každá měla vlastní pokoj a pak jsme ve dvojicích sdílely kouplenu. S kolejí jsem byla spokojená až na pár drobností, takže doporučuji.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během mého pobytu jsem navštívila několikrát Kodaň a Roskilde, Odense, Dyrehavn, a Louisiana muzeum v Humlebaek. Také jsem navštívila město Lund ve Švédsku.

Teď trochu lituju, že jsem nenavštívila více míst, ale vím že se do Dánska ještě vrátím.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem jen v angličtině, požadoval se C1 Cambridge certifikát.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Řekla bych, že Dánsko je super země na první zahraniční výjezd. Anglicky se domluvíte všude, tudíž to v zemi pro cizince tak složité není.

I když univerzita není v Kodani, je opravdu blízko, i když se to ze začátku nezdá.

Výjezd a Roskilde univerzitu bych doporučila především pro eye-opening výstup z komfortní zóný.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
- matračku pro návštěvy
- opravdu teplý nepromokavý kabát a nepromokavé boty - v Dánsku tak moc fouká, že děštník je vám k ničemu
- cozy věcičky pro upršené hygge dny na koleji
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
- že to nebude tak težké a vždy se má člověk na koho obrátit
Nejvíc mě překvapilo, že...
- Dánsko není tak udržitelná země ja se říká
- Dánové jsou extrémně zavření, tak 99 procent času jsem se bavila jen s cizinci
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
- počásteční strach z nového
- vracet se zpět do Česka

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Roskilde University

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page