top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Patrik Polák

Autor(ka):

fakulta:

Patrik

Polák

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Patrik je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Patrik

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Mannheim

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Patrik hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Při vzpomínce na univerzitu v Mannheimu si prvně vybavím její zaměření na kvantitativní výzkum, přinejmenším v rámci sociálně-vědních oborů na magistru. Důraz na kvantitativní metody je kladen v rámci všech předmětů, na druhou stranu to není striktní a lze zpracovávat seminární práce i kvalitativními metodami. Studium se odehrávalo v příjemných prostorech univerzity, včetně čtyř knihoven určených ke studiu, kde ale bylo ke konci semestru dosti plno. Musím ocenit i příjemný přístup ze strany vyučujících a dalších zaměstnanců univerzity, kteří byli velmi nápomocní. Lidé byli obecně ke mně v Mannheimu velmi milí.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na zahraniční univerzitě se moc od mého oboru na Karlovce nelišilo, jediný vetší rozdíl je jen jeden pokus na zkoušku u většiny zkoušek. Výhodou může být i to, že semestr zde začíná již na začátku září, tudíž Erasmus studenti už mají před Vánocemi „hotovo“.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro Erasmus studenty na univerzitě v Mannheimu je připraven bohatý studentský život, ať už pomocí volitelných předmětů přibližující jazyk a kulturu Německa, či zejména množstvím akcí organizovaných studentskými spolky, jako je např. VISUM Café Lingua, kde si studenti mohou procvičit mateřské jazyky svých spolužáků a zároveň se příjemně pobavit. Různé party samozřejmě také nechybí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studijní program jsem studoval v angličtině, znalost němčiny se hodí zejména při komunikaci s úřady. V univerzitním prostředí si ale student vystačí s angličtinou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mannheim je určitě studentské město, zejména jeho centrum. Je pravdou, že v Mannheimu je rozsáhlá automobilová doprava, na druhou stranu se ve městě nachází i zeleň, kam lidé vyráží na kole či běhat. Město bylo bohužel za druhé světové války vybombardované, tudíž historické centrum skoro neexistuje, přesto lze navštívit mnoho zajímavých míst, jako je třeba muzeum Mercedesu. O dalších zajímavých místech jsou zahraniční studenti informování na úvodních přednáškách. Doporučuji návštěvu blízkého Heidelbergu, který je mimo jiné proslulý svoji historickou univerzitu. Zajímavý je také výlet do Ludwigshafenu, který leží naproti Mannheimu na druhém břehu Rýna.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mně pokrylo více než polovinu výdajů, což bylo dané i jeho relativně krátkou délkou způsobenou brzkým termínem poslední písemné zkoušky, která stanovuje datum pro ukončení stipendia. Ačkoliv ceny potravin se staly podobné, jako v ČR, tak v Německu je obecně stále dráž než v Česku, a proto je nutné si našetřit peníze předem.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Kromě standardních tipů, jak ušetřit, bych vyzdvihnul možnost získání slevové karty od ESN Visum Mannheim (studentské organizace působící na univerzitě), se kterou lze získat 10 % slevu u různých firem (např. FlixBus).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Během svého pobytu jsem bydlel na studentské koleji, se kterou jsem byl spokojen. Je nutné si ale hlídat datum a čas otevření přihlášky pro žádosti o ubytování na koleji, jelikož místo na koleji rozhodně není garantováno. Bohužel šance na získání samostatného pokoje s vlastní koupelnou a toaletou je pro Erasmus studenty malá, Erasmus studenti bydlí povětšinou v bytě, kde je mezi čtyřmi lidmi sdílena koupelna, WC a každý má vlastní pokoj. Doporučuji zvolit kolej v centru, konkrétně v oblasti Quadrate, odkud jsou univerzitní budovy velmi blízko.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě doporučuji využít po Německu dopravu vlakem, např. třeba do Kolína nad Rýnem. Výhodou Mannheimu je jeho železniční nádraží, kde se křižuje mnoho vlakových spojů nejen v rámci Německa, a tudíž nabízí přímé spojení do mnoha měst v Německu, ale i zahraničí (např. Paříže).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studijní program jsem studoval v angličtině, znalost němčiny se hodí zejména při komunikaci s úřady. V univerzitním prostředí si ale student vystačí s angličtinou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzitu v Mannheimu bych zejména doporučil vzhledem ke své kvalitě, patří nejen v ekonomických oborech k nejlepším v Německu. V oblasti politologie se řadí mezi TOP 10 nejlepších univerzit v Německu. A také bych doporučil Mannheim, protože jsem si svůj Erasmus užil :D

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Žehličku, která na koleji chyběla.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Během pobytu mě nic zásadního nepříjemně nepřekvapilo. Ale je dobré myslet na to, že v Mannheimu je o 2 až 3 °C více než v jiných oblastech Německa, takže sníh se moc čekat nedá :D :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
Během mého pobytu jsem nezaznamenal větší překvapení.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Získat kredity.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Mannheim

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page