top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

David Plhák

Autor(ka):

fakulta:

David

Plhák

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

David je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

David

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Mannheim

praktická stáž

studijní pobyt

Jak David hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Příjemné studentské město s univerzitou sídlící v zámku v centru města. Pět moderně vybavených knihoven, mensa, koleje v dobrém stavu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup zahraničního oddělení a vyučujících byl vcelku vstřícný. Občas jsem čekal déle na vyřízení některých administrativních záležitostí, ale to je s ohledem na počet zahraničních studentů pochopitelné. Na rozdíl od jiných univerzit v Německu v Mannheimu začíná semestr přibližně ve stejnou dobu jako v Česku. Semináře jsou vedené spíše diskuzním formátem a je zvykem psát delší seminární práce (10-20 stran). Doporučoval bych tedy zvolit menší počet předmětů (kolem 4 -5). Zkouškové začíná poslední dva týdny v prosinci. Každá zkouška má pouze 2 termíny (tedy 2 pokusy na zkoušku). První během prosince, druhý začátkem února. Vyplatí se tedy zapsat se na první termín v prosinci. V porovnání s UK, se může zkouškové zdát více intenzivnější a náročnější. Dá se však zvládnout.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O mnoho studentských potřeb se stará studentská organizace Studierendenwerk Mannheim. Kromě kolejí a mensy, nabízí též bezplatné studijní/psychologické poradenství. Na univerzitě též působí celá řada studentských spolků zaměřených na volný čas. Kupříkladu spolek VISUM připravuje pro pravidelné akce pro místní a zahraniční studenty. Institut sportu též nabízí širokou škálu sportů. Na sporty se člověk nehlásí na celý semestr ale průběžně každý týden, což přináší časovou flexibilitu a možnost během pobytu vyzkoušet více aktivit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Pro studijní pobyt by měla stačit angličtina na úrovni B2. Pro větší pohodlí se však hodí i znalost němčiny (rozšíří počet kurzů, které si člověk může volit). V rámci Studium Generale nabízí univerzita řadu jazykových kurzů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mannheim je město o velikosti Brna. Stejně jako Brno je plné studentů. Svým způsobem Mannheim naplňuje koncept 15minutového města. V případě, že člověk bydlí v Kvadrátech, vystačí si s chůzí či jízdou na kole. Hromadnou dopravu ve městě jsem dohromady použil asi třikrát. Město též disponuje sítí kol Nextbike, které si studenti mohou bezplatně vypůjčit na 30 minut. Během slunečních dní se dá trávit čas na promenádě u Rýna či Neckaru. Většina studentských barů se koncentruje v části města Jungbush. Na západní straně Rýna se nachází o trochu menší průmyslové město Ludwigshafen. Na památky a historické budovy není Mannheim příliš přívětivý (za války byl vybombardován). Pokud však člověku chybí turistika, stačí nasednout na vlak a dojet 20 minut do Heidelbergu nebo do jednoho z malebných městeček v okolí (Neustadt, Bad Dürkheim, Weinstein, Ladenburg a další). Z východu i západu (Falcký les) jej obklopují kopce, kam lze vyrazit na výlet. V okolí se nachází mnoho zámků a zřícenin hradů. Pro cyklisty je ideální, na kole se člověk dostane téměř kamkoliv. Nevýhodou Mannheimu je, že se svým způsobem nachází v kotlině, což se v kombinaci s průmyslem z Ludwigshafenu projevuje na špatné kvalitě vzduchu. Když se vám bude zdát, že město voní po čokoládě, tak se nepletete. V severním rohu kvadrátů je čokoládovna :-)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Teoreticky by asi šlo ze stipendia vyžít. Realisticky spíše ne. Velkou část z něj člověk utratí za nájem. Pokud má člověk štěstí a získá bydlení na koleji, platí okolo €300 - €450 za měsíc. Do toho se ještě musí započítat poplatky Studierendenwerku (Platí všichni) a poplatky za rádio atd. Univerzita uvádí měsíční náklady €780 – €830 včetně nájmu (pro rok 2021 se Stipendiem ~ €600, Mnich by z toho asi vyžil). Hodně záleží na tom, jak moc si člověk dopřeje ve volném čase společenského života a jestli má člověk v plánu během pobytu cestovat mimo region. Stipendium mi pokrylo přibližně 60-70 % výdajů.

Asi jako u jakéhokoliv pobytu v západní Evropě platí: Bez vlastních peněz (Nebo podpory rodičů) do Mannheimu nejezdi.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na jídle se dá ušetřit, pravidelnými návštěvami mensy (dotovaný oběd kolem 3 Eur 2021) a samovařením. Kromě mensy Studierendenwerk provozuje několik bufetů (Během Covidu však byly spíše zavřené). Návštěva kavárny či baru cenově zhruba odpovídá německým cenám (Takže ve srovnání s Českem je zde draho). Hromadná doprava je pro studenty ve všední dny od 19:00 do 5:00 a o víkendu zdarma. Toto platí v celém systému místního dopravce VRN. Během víkendu lze tedy zdarma vyrazit do Heidelbegu nebo jinam do okolí (třeba do vinic u Bad Dürgheimu)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zažádal jsem si ubytování na koleji, které jsem získal. Bydlel jsem na koleji G7 v kvadrátech. Ne všichni zahraniční studenti ubytování dostanou. Není ani samozřejmostí, že získáte místo na koleji v kvadrátech (centru města). Rozhodně se vyplatí zažádat hned jak to půjde. Zahraniční studenti žádají přes speciální formulář. Bydlení na koleji ve sdíleném bytě vyjde výrazněji levněji než na privátním trhu. Lze zažádat i o vlastní byt (Pokoj +KK a koupelna). Vlastní pokoj máte i ve WG. Sdílené pokoje se v Mannheimu nevedou. (Více zde https://www.stw-ma.de/Wohnen.html)

Každá kolej a kvalita ubytování na ní se trochu liší. Obecně se však dá říci, že jejich úroveň je celkem dobrá. Na koleji je k dispozici prádelny (Pračka a sušička €1,8 za várku), společenské prostory a místnost na kola. Studierendenwerk nabízí možnost nákupu "Service packet" (cca € 100) se základním nádobím z IKEI. Spíše bych doporučil koupit dokoupit si nějaké nádobí na místě v IKEII či dovést vlastní. V některých bytech je též nádobí a menší spotřebiče zanechané po předchozích studentech (nedá se na to však spoléhat).

Určitě bych doporučoval ubytování v kvadrátech (pro pohyb po městě a studentský život nejpohodlnější) ať už v soukromém ubytování či na koleji. Z kolejí bych doporučil B7 či G7.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Mannheim je dobře propojen po železnici s ostatními městy v severozápadním Německu (Kolín, Frankfurt). Má též vcelku dobrou pozici pro vášnivé cestovatele, kteří chtějí vyrazit za hranice (vlakem se dá během 3h dojet do Paříže, Amsterdamu, Mnichova či Zurichu)

Během pobytu jsem navštívil Štrasburk, který se nachází relativně blízko (Lze využít toho, že o víkendech jsou vlaky v síti VRN zadarmo a dá se dojet na hranice do Wissembourgu. Z něj poté levně do Štrasburku - cca 7 EUR. Akorát to trvá místo 1 hodiny přímím vlakem 3 s několika přestupy) a poté Amsterdam. V bližším okolí lze též navštívit Stuttgart, Karlsruhe či Wurzburg.

Co se týče dopravy z/do Česka doporučuji zvolit autobus (7 hodin). Buď přímí Flixbus do Mannheimu, či noční linkou Studentagency do Frankfurtu a poté vlakem či autobusem do Manneimu (cca. 1 hodina). Lze zvolit též vlak, ale znamená to delší čas a více přestupů, což je s větším zavazadlem nepohodlné. Běda ti, pokud do Mannheimu poletíš.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Pro studijní pobyt by měla stačit angličtina na úrovni B2. Pro větší pohodlí se však hodí i znalost němčiny (rozšíří počet kurzů, které si člověk může volit). V rámci Studium Generale nabízí univerzita řadu jazykových kurzů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mannheim sice možná nepatří mezi nejkrásnější města Německa co se týče památek, rozhodně zde ale zažiješ výtečnou studentskou atmosféru a k tomu výuku na dobré úrovni. V politologii Mannheim patří do nejlepší 15 v Německu, ve WVL a BWL patří dokonce mezí nejlepší (1. v Německu 2021).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
V podstatě vše se dá na místě sehnat.

Pokud budeš mít ubytování na koleji, popřemýšlel bych nad tím, jestli si s sebou nevzít pohodlný velký polštář (nebo nekoupit na místě). Doporučuji balit oblečení do vakuových pytlů. Pomohou ušetřit mnoho místa a umožní vzít více věcí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
V Mannheimu je síť kol Nextbike, které se dají zdarma nakoupit.
Je možné si zapsat kurz, bez toho aniž by člověk musel absolvovat zkoušku (bez zkoušky však nedostane kredity).
Katedra politologie (velmi pravděpodobně i sociologie) počítá alespoň s elementární znalostí základů statistiky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jaj, tak to už si nepamatuji.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
I přesto, že jsem studentem na IMS vyrazil jsem přes katedru politologie. Zvyknout si na odlišné nároky a též formu výuky bylo z počátku trochu obtížné. Nejtěžší pro mne bylo snažit se aktivně komunikovat německy, což v prostředí velkého množství mezinárodních studentů a lehce omezenými znalostmi byla občas výzva.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

3

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Mannheim

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page