top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Štěpán Straka

Autor(ka):

fakulta:

Štěpán

Straka

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Štěpán je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

straka.stepan

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Štěpán

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Tartu

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Štěpán hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Tartu je o něco menší než UK, ale podobně jako UK má budovy rozeseté po celém městě. Zdejší Přírodovědecká fakulta, konkrétně Institute of Ecology and Earth Sciences je na velmi dobré úrovni a množství laboratří je až dechberoucí. Podobně jako u nás se jedná o velmi starou budovu, která je však vybavením velmi moderní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Harmonogram semestru je velmi podobný tomu v ČR největším rozdílem je množství různých exkurzích, prací v terénu, praktických cvičení apod. , jelikož každý předmět má mnoho těchto možností.
Také velkým rozdílem je míra digitalizace, skoro vše se dá vyřizovat online a to nejen na škole, ale i v rámci fungování v Estonsku.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Všichni erasmáci jsou koncentrováni na jedné koleji, takže se vždy dá něco dělat. Co se týče spolků tak jim vévodí zdejší ESN, které má nespočet různých aktivit pro zahraniční studenty. Určitě doporučuji FB skupinu "Sports in Tartu", kde zdejší neziskovka nabízí pro erasmáky mnoho vyžití zdarma.
Univerzita nabízí estonštinu jako cizí jazyk, ale i jiné jazyky, já si vybral ruštinu, ale dá se studovat prakticky jakýkoliv jazyk (včetně češtiny :) ). Co se týče jiných předmětů přibližující kulturu Estonska, tak o tom příliš nevím, myslím že měl někdo zapsaný předmět estonský film a já měl popularizující předmět "Universe Now", který měl za cíl seznámit s astronomií, která má velkou tradici v Tartu,
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Oproti ČR je zde angličtina na vyšší úrovni a alespoň v Tartu se dá kdekoliv domluvit. Angličtina v rámci výuky je taktéž na velmi vysoké úrovni, je zde mnoho studentů, kteří zde studují celé obory v angličtině a tak množství anglických předmětů je velký.

Jsou však v Estonsku části (severovýchod), kde je ruština hlavním jazykem a to i na úkor estonštiny, takže se alespoň nějaké základy ruštiny mohou hodit - případně doporučuji předmět ruštiny na univerzitě, který je vyučován anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Tartu je malinkaté a to menší je centrum samotné, kde je kolej, univerzitní budovy a veškeré studentské vyžití. Avšak i v tomto malém centru je nespočet různých míst, kde trávit čas, od kaváren přes bary, množství parků a hlavně neskutečná náplavka, kde se dá sedět, povídat si a za hezkého počasí i koupat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
I když je Estonsko vedeno v rámci přidělených budgetů jako levnější země, opak je pravdou. Ceny se u mnoha věcí přibližují cenám napříkad finským. Myslím, že se i dá vejít do zmíněného stipendia, ale v rámci cestování, chození do barů a celkového užívání si studentského života to příliš nejde.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 

Ušetřit se dá například chozením do Lidlu, kde potraviny jsou výrazně levnější, případně ve všech supermarketech jsou 50% slevy na potraviny kterým končí spotřební doba a z těchto potravin se dá nakoupit plnohodnotný nákup.
Také výraznému ušetření dojde, pokud se člověk vyhne hospodám a klubům. Pivo zde stojí kolem 5 eur, což velmi prodražuje víkendové večery :)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na Erasmus koleji na Raatuse 22, jedná se o nejjednodušší možnost. Platil jsem měsíčně 330 eur za vlastní pokoj ve 3 pokojovém "bytě". Levnější varianta v podobě sdílených pokojů nebyla kvůli covidu možná. Spousta studentů se na tuhle kolej nedostalo a muselo řešit ubytování v soukromých hostelech jako Hugostay, kde je měsíční kolejné ještě dražší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po Tartu se za pár euro měsíčně dá koupit kupón na městskou dopravu. Tento kupón platí i na sdílená kola a elektrokola a tak vzhledem k vzdálenostem je nejlepší jezdit na kole. Tyto kola se dají využít i do okolních vesnic, takže jsou fajn na případné výlety po okolí.
Po Estonsku jezdí pár linek vlaků, které spojují největší města. Z Tartu vedou myslím dvě linky, oproti tomu autobusem a minibusem se dá dostat i do těch nejmenších vesniček.
Zajímavostí je, že jsou v Estonsku velmi levné letecké vnitrostátní spojení, konkrétně na ostrovy Saaremaa a Hiiumaa, kde i samotný let je obrovským zážitkem.
Do okolních zemí se z Tartu dá dostat přímým autobusem do Rigy a do Petrohradu, kde se kvůli současné situaci nedá dostat. Z Tartu jezdí autobusy každou hodinu na Talinské letiště, odkud se dají často chytnout levné letenky po Evropě. I když má Tartu své vlastní letiště, lety např. do Helsinek jsou velmi drahé a vyplatí se jet z Talinu trajektem
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Oproti ČR je zde angličtina na vyšší úrovni a alespoň v Tartu se dá kdekoliv domluvit. Angličtina v rámci výuky je taktéž na velmi vysoké úrovni, je zde mnoho studentů, kteří zde studují celé obory v angličtině a tak množství anglických předmětů je velký.

Jsou však v Estonsku části (severovýchod), kde je ruština hlavním jazykem a to i na úkor estonštiny, takže se alespoň nějaké základy ruštiny mohou hodit - případně doporučuji předmět ruštiny na univerzitě, který je vyučován anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Estonsko je určitě netradiční destinací, kam se dá v rámci Erasmu dostat. University of Tartu má navíc velmi velký výběr předmětů v angličtině, což u takhle menších univerzit není moc zvykem.
Zkrátka Estonsko je úžasné, vyspělé a krásné... a určitě komukoliv doporučuji v této zemi trávit svůj studijní pobyt.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

4

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Tartu

Další zprávy z regionu Estonsko

bottom of page