top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Michaela Sedláčková Knoblochová

Autor(ka):

fakulta:

Michaela

Sedláčková Knoblochová

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Michaela je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

miska_knobloska

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Michaela

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Agder

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Michaela hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
UiA je moderní univerzita zasazená do krásné přírody. Hned za Univerzitou je krásný les s možností přírodního koupání. Samotná univerzita je velmi moderní a má k dispozici krásné prostory pro volnočasové aktivity jako např. beach volejbalové kurty nebo hřiště s košem na basketbal atp.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako účastnice doktorské stáže ve třetím ročníku studia jsem byla nadmíru spokojena s přístupem učitelů. Dá se říci, že naše vztahy byly spíše na úrovni kolegů - samozřejmě, že tomu hodně napomáhá dorozumívací jazyk angličtina, která nerozlišuje vykání a tykání, ale usuzuji tak i dle oslovování se křestními jmény. Vztahy na UiA, jak s učiteli, spolužáky tak třeba i s personálem v menze hodnotím velmi kladně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jak jsem již psala, doktorská stáž je specifický druh studijního pobytu/stáže, ale z toho co jsem vypozorovala a mohla i zažít, tak UiA podporuje hodně volnočasových aktivit pro studenty - unikátní je tzv. Welcome week na začátku semestru, který je doprovázen kulturním programem, ale i organizovanými sportovními aktivitami (já se např. účastnila plavby na sea kayaku). Jelikož je hlavním jazykem na univerzitě norština, tak věřím, že má UiA k dispozici jazykové kurzy/předměty. A co se týká spolků, tak v této oblasti nemám informace ani zkušenosti, ale nepřekvapilo by mě, pokud by UiA studentské spolky podporovala.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem během celé doktorské stáže v angličtině. Předměty pro doktorandy byly v angličtině, ale když jsem se chtěla pro zajímavost účastnit nějaké přednášky pro bakaláře či magistry, tak tam už se vyučovalo v norštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kristiansand je snad 5. největší norské město a 2. největší přístav v Norsku a má i své mezinárodní letiště. Působilo na mě poklidně, ale převážnou část volného času jsem trávila spíše v přírodě - u řeky Otry či na ostrově Odderoya, který je spojen s pevninou třemi mosty. Tento ostrov je bývalou námořní základnou, můžete zde tedy vidět vojenské bunkry, ale hlavně krásnou přírodu a užívat si výhledy na moře s ostrůvky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
S financemi to bylo bohužel horší. Stipendium mi vyšlo na pokrytí výdajů na 1 měsíc místo na 83 dnů. Věřím ale, že pokud se vám povede domluvit ubytování v místím kampusu a když využijete leteckou dopravu, tak výdaje stáhnete. Pro mě byl největší výdaj ubytování a doprava, jelikož jsem jela autem, protože jsem chtěla po Norsku cestovat. Jídlo jsem řešila v místní menze a byla jsem spokojena s cenou i kvalitou. Takže ano, je to dražší pobyt, budete si muset nejspíš trochu doplatit, ale stojí to za to!
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
- jíst ve školní menze a vařit si doma
- snažit se domluvit levnější ubytování v univerzitním kampusu
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jelikož jsem začala řešit ubytování zjevně moc pozdě, tak už se pro mě nenašlo místo v kampusu a musela jsem shánět ubytování po vlastní ose. Nakonec jsem sehnala přes Airbnb pokoj ve velkém moderním baráku hned u krásného lesa, za přijatelnou cenu na místní poměry (na české poměry dost předimenzovanou). Takže z toho plyne ponaučení - řešte svoje ubytování včas, jinak si dost připlatíte.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, po skončení doktorské stáže jsem ještě tři týdny cestovala až na sever, na Lofoty a byl to životní zážitek! Určitě každému doporučuji našetřit si nějaké prašulky a využít je na cestování po Norsku, je to opravdu nádherná země.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem během celé doktorské stáže v angličtině. Předměty pro doktorandy byly v angličtině, ale když jsem se chtěla pro zajímavost účastnit nějaké přednášky pro bakaláře či magistry, tak tam už se vyučovalo v norštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud máte rádi přírodu, tak mohu 100% doporučit Norsko. Pokud vám vyhovuje počasí v ČR, tak podobně je také na jihu Norska, v Kristiansandu. Moderní univerzita, přátelské prostředí, poklidné město a nádherná příroda všude kolem je balzám na duši, jen si připravte dost peněz, to je jediné negativum.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Hamaku, je skvělé natáhnout se v přírodě do sítě :)
Deštník, pláštěnku, gumovky ....ano, změny počasí jsou v norsku opravdu nevyzpytatelné :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
- že jsou v Norsku vratné pet lahve i plechovky
- že norové nesbírají houby, takže jich je plný les
- cena nafty se mění podle dne v týdnu a možná i podle hodiny během dne ...
Nejvíc mě překvapilo, že...
,že opravdu může fungovat souznění člověka s přírodou. V Norsku se mi snad ani jednou nestalo, abych viděla někde poházené odpadky či kapesníčky/ubrousky, které v ČR můžeme vidět skoro u každého stromu :(

dále mě překvapilo, že si lze někde ve městě půjčit nějaké vybavení - např. kolo nebo paddleboard pouze na isic = zadarmo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Finance - utáhnout nájem a veškeré poplatky v ČR a nájem a život v Norsku ve stejný čas.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Agder

Další zprávy z regionu Norsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page