top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Poláčková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Poláčková

Lékařská fakulta Plzeň

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Lékařská fakulta Plzeň

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Debrecen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kampus jako takový je opravdu velký. Dostupné je všechno-studovny, knihovna, kavárna, bystro, posilovna, kopírování, papírnictví, jídelna.... pro mě, která vlastně na nic z toho nebyla zvyklá, to byla příjemná změna :-)
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr se příliš nelišil od toho, na který jsem zvyklá v Česku. Konaly se nepovinné přednášky a povinná praktika v nemocnicích, určité absence byly tolerovány po domluvě s učitely.
Semestr (tedy pro 4. a 5.ročníky, u zbytku nevím) je rozdělen do 10 týdnů, kdy se vždy po 5 týdnech mění rozvrh (jako student na Erasmu si můžete navolit předměty s jakýmikoliv studijními skupinami, nemusíte volit jen jednu-a tak si jednodušeji poskládáte předměty podle toho, jak potřebujete).
Po 10 týdnech výuky následuje 4 týdenní "block practice," ve kterém je povinná 2 týdenní stáž vždy ze 2 předmětů-jistě je to chirurgie, interna, gynekologie a nejspíš ještě pediatrie a neurologie, to už si nepamatuji přesně. Stáž na interně musíte absolvovat každý semestr, kdy navštěvujete interní praktika, stáž z gynekologie či chirurgie musíte splnit, pouze pokud předměty máte oba dva semestry.
Co se týče zápočtů jako takových, na které jsem byla zvyklá, to v Debrecenu vůbec neznali- zkouška je tam každý semestr úplně z každého předmětu, bloková výuka tam také nebyla-všechny zkoušky se dělaly až na konci roku. Na druhou stranu bylo také spousta předtermínů, opravdu dlouhé zkouškové a některé zkoušky v porovnání s našimi výrazně lehčí.

Přístup učitelů k anglicky mluvícím studentům byl obecně vstřícný, kantoři většinou ani nevěděli, že jsem na Erasmu. Moje studijní referentka byla také příjemná a poměrně rychle reagovala na moje emaily.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Žádné studentské spolky jsem aktivně nevyhledávala, tak nemohu říct.
Mohli jsme si zvolit maďarštinu (speciálně pro erasmáky) jako volitelný předmět, byl vždy 4 hodiny týdně a po úspěšné zkoušce jsme za něj dostali 4 kredity.
Nevím o tom, že by univerzita jako taková pro anglické studenty něco pořádala, ale velmi dobře zde funguje ESN spolek-který pro studenty Erasmu pořádá různé výlety. akce apod.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem hlavně v angličtině. Debrecen je studentské město, takže se tam většinou anglicky nějak základně domluvíte. Co s týče studia, moje B2 úrověň byla dostatečná.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Pro mě měl Debrecen výhody města velkého a maloměsta v jednom. Není to určitě nějaká pulzující metropole. na druhou stranu vyžití v něm člověk najde poměrně slušné- jak denní tak noční. Ačkoliv zahraniční studenti městu občas přezdívají "Depresen," =D nemyslím si, že se v něm jeden, maximálně dva semestry (navíc s partou kamarádů) budete nudit.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou podobné jako v Česku, snad i o trochu nižší. Se stipendiem se dá vyjít poměrně slušně, pokud necestujete. Já (stejně jako většina mých kamarádů-erasmáků) několikrát za hranice vyjela-a to jsem už musela použít své našetřené peníze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Levná tiskárna poměrně blízko kampusu-Cyber cafe and photocopying shop (Egyetem sgrt.54)-nezapoměňte požádat o studentskou slevu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Za mě jednoznačně Kossuth Lajos Kollegium koleje. Jedno celé patro je zde vždy vyhrazené erasmákům-nejjdenodušší způsob, jak se na vlastní oči a uši seznámit s různými národnostmi :D (a najít si mezi nimi přátele). Někteří studenti bydleli ještě v Campus hotelu, ale tam ta komunita nebyla taková (ačkoliv je pohodlnější a moderněji vybavený.)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, několikrát jsem byla v zahraničí. Z Budapeště se po Evropě dají sehnat poměrně levné letenky, kdy jsme se podle aktuální ceny vždy rozhodovali, kam se vydat.
V Maďarsku jsem navštívila Balaton, Eger a Budapešť, určitě by byla ještě hezká oblast Tokaje, Pešť nebo Seged..Kdybch měla víc času, asi bych se poptala maďarských známých na jejich doporučení.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem hlavně v angličtině. Debrecen je studentské město, takže se tam většinou anglicky nějak základně domluvíte. Co s týče studia, moje B2 úrověň byla dostatečná.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Zlatá střední cesta. Dostupnost (jak cenová, tak místní, z Brna je to vlakem do Budapeště kolem 6 hodin).a zároveň krok z komfortní zóny.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před cestou bych asi zvažovala koupi tabletu. V Debrecenu se snad nikdo neučil z tištěných otázek a jak studenti tak učitelé jsou na jejich používání zvyklí i při hodinách. Někdy mi ta možnost tablet mít opravdu chyběla.

A taky bych si přibalila boty na túry, větrovku a otvírák na víno =D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
si můžu volit různé studijní skupiny, o systému "block practice"
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem to zvládla.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjezd (nejistota a byrokracie) a návrat.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Debrecen

Další zprávy z regionu Maďarsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page