top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Fialová

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Fialová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eötvös Loránd University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První mě napadne neuvěřitelná připravenost profesorů na hodiny. Záleží samozřejmě na předmětu, ale z větší části profesoři byli vždy připravení na hodiny, ve kterých jsme museli zároveň participovat, ale mě překvapila obrovská profesionalita. ELTE a konkrétně moje fakulta sociálních věd byla výjimečná hlavně svou budovou, která byla tak obrovská, že mi trvalo pár týdnů než jsem se tam zorientovala a našla vždycky správnou třídu. Vybavení není úplně nejlepší, ale sednou si tam je kde a notebook si taky nabijete.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jediný rozdíl oproti mojí fakultě tady v Čechách vidím v rozdílném kreditním systému. Měla jsem pocit, že za předměty, které měly hodně požadavků jako testy, čtení článků a eseje, jsem dostala extrémně málo kreditů, například jen 2 nebo 3, tudíž jsem dohromady měla pak 9 předmětů, abych splnila hranici nutně získaných kreditů za výjezd. Jinak všechno ostatní funguje podobně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Doporučuju se přihlásit k programu Erasmus life budapest a vytvořit si u nich kartičku se slevami, tak jsme mohli vyrazit na jakékoliv akce - výlety, party, atd.. a tam jsem potkala i super partu z celého světa. Ještě existuje ESN (Erasmus Student Network), která spadá přímo pod univerzitu a dělá hlavně akce, které jsou v kampusu jako je například Orientation week. Volitelné předměty jsou k dispozici, můžete chodit na maďarský jazyk pro zahraniční studenty a nebo na sporty. Univerzita jinak pořádá mnoho akcí - debatní kroužky nebo nějaké semináře, na které vždycky narazíte v kampusu na letáčky nebo vám to samotní studenti i nabídnou, ať se k akci přidáte.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovali jsme jen v angličtině, maďarštinu od nás nikdo nevyžadovat ani pro klasické žití v Budapešti, většinou jsme se kdekoliv domluvili anglicky. Je jinak dobré, když píšete jakékoliv eseje či referáty do školy, používat nějaký program na úpravu gramatiky, aby bylo vše správně, profesoři totiž jinak upozorňují na snížení známky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Budapešť je hodně rušné město, furt se někde něco děje, všude je hodně turistů nebo obyvatel, ale jinak je i krásné a opravdu stojí za to. Jinak velké plus je, že s hromadnou dopravou se dostanete fakt všude a není ani tak matoucí. Troufám si říct, že i za půl roku, co jsem tam byla, jsem ještě neprozkoumala ani polovinu toho, co Budapešť nabízí. Klasický turistické oblasti jsou základ, ale potom se ukrývá ve městě i dost dobrých barů (Morrison's 2, Fuge, Szimpla Kert), restaurací (Little Geisha Can Cook - sushi, Street Food Karavan ), kaváren (Budapest baristas, Madal Cafe, Fekete) a muzeí a galerií (Vasarely Múzeum, Ludwig Múzeum, Museum of Ethnography). Takže Budapešť jedině doporučuju!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Rozhodně není možné vyjít jen se stipendiem od programu, je nutné mít i nějaké svoje úspory. Jelikož jsem se nedostala na kolej, tak jsem si musela najít ubytování, které mě stálo 270 eur na měsíc, tudíž skoro o 100 eur víc než kolej (jinak to byla ještě velmi dobrá cena za sdílené bydlení v bytě pro 5 lidí). Řekla bych, že stipendium mi pokrylo ubytování a stravování, veškeré výlety a zábavu už jsem musela platit ze svého.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nemůžu poradit, protože jsem moc nešetřila a snažila jsem si to tam, co nejvíc užít. Jinak by ale největší šetření bylo v ubytování, kdyby mě vzali na kolej, takže je nutné se, co nejdřív přihlásit a modlit se nebo si rovnou hledat ubytování tak půl rok dopředu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve sdíleném pokoji s mojí spolužačkou tady z Prahy, v bytě původně pro 5 lidí, ale nakonec jsme tam byly jen 4 holky. Byt byl super blízko k fakulta a vlastně taky kamkoliv do centra, takže lokalita skvěla, bohužel ale s majitelem, byla občas zvláštní a zdlouhavá komunikace a na konci pobytu asi tak měsíc po tom, co už jsme se vrátili, zkoušel na nás vyloudit peníze, že našel něco rozbitého, i když jsme byt předávali v pořádku. Takže doporučuju si hledat ubytování ještě předtím, než vám dá kolej vědět, že se na ni třeba nedostanete, jelikož potom už jsou všechny cenově přijatelný bydlení rozebrané.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byla jsem na pár výletech mimo Budapešť hlavně s organizací Erasmus life budapest - doporučuji výlet do -> Visegrádu, Esztergomu a lázně Miskolc. Jinak jsem byla ještě dobrovolničit s organizací Egyesek, která nabízí neformální učení angličtiny v lokalitách s nízko-přímovými rodinami, takže to jsem se podívala do takového toho odstrčeného Maďarska a doporučuji jen pro odvážné duše.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovali jsme jen v angličtině, maďarštinu od nás nikdo nevyžadovat ani pro klasické žití v Budapešti, většinou jsme se kdekoliv domluvili anglicky. Je jinak dobré, když píšete jakékoliv eseje či referáty do školy, používat nějaký program na úpravu gramatiky, aby bylo vše správně, profesoři totiž jinak upozorňují na snížení známky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Budapešť je úžasný město, ve kterém se furt něco děje a rozhodně se tam nudit nebudete. Co se týká školy, troufám si říct, že kdybych měla někdy možnost vrátit se v čase, tak si tam dodělám celého mého magistra, protože výuka je na vysoké úrovni a moc se mi líbil přístup, se kterým profesoři chodí do hodin. Po určitém čase, kdy se ve městě otrkáte a i ve škole a potkáte ty správné lidi, tak za mě to byl fakt neuvěřitelný půl rok jakoby "prázdnin".

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Asi mě nic nenapadá, protože jsem jela docela dost připravená.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
První měsíc nemusí být úplně ono, než si všechno sedne a rozkoukáte se, tak to může i trochu trvat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Si i za tak krátkou dobu, jako je jeden semestr můžu udělat přátelství na celý život.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odloučení od mého psa.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Eötvös Loránd University

Další zprávy z regionu Maďarsko

bottom of page