databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

University College London

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Šimon Karban

Autor(ka):

fakulta:

Šimon

Karban

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Šimon je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

simon.karban

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Šimon

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Šimon hodnotí svůj pobyt?

univerzita

5.0

město

3.0

ubytování

3.0

jak lze vyjít se stipendiem

1.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výrazná diverzita vyučujícíh, každý přednášel velmi omezené množství témat, kterým se ale plně věnoval v rámci svého výzkumu. Způsob vzdělávání typický pro západní Evropu mne naučil číst velké množství dlouhých odborných textů. Nemálo přednášejících se objevovalo v odborné literatuře na prvních místech mezi autory dané publikace. UCL je velmi moderní insituticí se špičkovým vybavením a systémovou podporou a to od přednáškových sálů, přes knihovnu obřích rozměrů, několika-podlažní studijní centrum plné počítačů a s velmi rychlým připojením, kde je možné trávit čas 24/7. Přístrup k odborné literatuře přes systém UCL je podstatně širší než nabízí UK.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Představitelé organizace nedělají žádné rozdíly mezi exchange students a full-time students, mohu pouze doporučit podobnou zkušenost, nicméně je třeba počítat, že se člověk učí plavat ihned mezi žraloky. Výztnamné rozdíly byly v organizaci semestru - průběžné zkoušky přispívající minoritním podílem do finální známky a také závěrečné zkoušky, jež jsou poměrně obsáhlého esejového typu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Volnočasové aktivity ani kurzy přibližující britskou kulturu mi nebyly nabídnuty. Students' union je vysoce funkční studentský spolek zaštiťující velmi diversifikované portfolio událostí na univerzitě a v jejím bezprostředním okolí fyzicky-geografickém i společensko-politickém smyslu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina = jazyk hostitelské země
Požadavky na jazyk jsou kladeny poměrně vysoké, neboť je zde velký důraz na kvalitu esejí, které jsou denním chlebem zdejších studentů
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rušné, diversifikované, špinavé, drahé
Galerie a muzea jsou k dispozoici zdarma
Velmi drahá hromadná doprava -> lepší fyzická kondice po návratu, protože jsem všude chodil

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo maximálně 50% nákladů, spíše méně, na ubytování, dopravu a základní potraviny, Spojené království je velmi draháý stát a Londýn, jako výstavní skříň někdejšího impéria, svými cenami hravě konkruruje NewYorku, vyjít se stipendiem je zcela nemožné
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší šetření je na hromadné dopravě, která za den stojí více než v Praze měsíc dopravy. Nejlepší řešení je koupit si nějaké kolo a před odjezdem jej prodat, tamní řidiči jsou na silnicích velmi ohleduplní. Žádné rozsáhlé úsporové služby zde nejsou, výhodná místa na nákupy potravin jsou Sainsbury's (pouze velké, nikoliv Local), Aldi, Lidl, Tesco (pouze velké, nikoliv extra). V případě touhy po připravéném jídle je vyjma řetězců typu McDonald's výhodným řešením síť "restaurací" Wetherspoons
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování ve sdílených bytech/domech je nejrozumnější cestou jak ušetřit na bydlení. Koleje obvykle stojí minimálně 240 liber na týden a je nutné si pokoje pronajímat alespoň 6 měsíců. Ve sdílených domech a bytech je možné se dostat na ceny kolm 175 liber týdně.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Podařilo se mi podívat do Cambridge, Yorkshire, Bath, Manchestru a Liverpoolu. Všechna zmíněná místa mohu pouze doporučit pro svou významnou histortii v britské kultuře, hduebním průmyslu či malebnou krajinu na pomezí městské Anglie a zeleného Skotska plného ovcí.