top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Sára Čerňanská

Autor(ka):

fakulta:

Sára

Čerňanská

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Sára

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Barcelona

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Sára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Má univerzita a zvlášť fakulta ekonomie kam jsem dojížděla půl hodiny z centra se skládala ze dvou historických budov. Zvláště se mi vrylo do paměti jejich řešení, kdy se uprostřed budovy nacházela krásná zahrada a v případě budovy druhé kantýna. Třídy a chodby se linuly okolo nich a okny se daly pozorovat. První den byl opravdu ikonický. Při vstupu do budovy jsem okny viděla do středu budovy, tedy do kantýny. Na její zahrádce seděli studenti a v 9 hodin ráno všichni popíjeli láhvové pivo. Celé prostory fakulty jsou prostorné s vysokými stropy a mimo kantýnu a zahrady nabízí také knihovnu, studijní místnosti a papírnictví.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup učitelů se trochu lišil, řekla bych, že byl více kontaktní a přátelský. Avšak příčinou mohla být daná situace, kdy přijelo málo erasmáků a počet studentů na jednotlivých předmětech byl velmi malý (3-10 studentů). Organizace semestru byla obdobná, vyučování začalo začátkem října a končilo v polovině února. Avšak výuka probíhala až do poloviny ledna a zkouškové období trvalo pouze dva týdny. Co mě trošku zaskočilo a na co jsem nebyla připravená byla doba trvání přednášek. Bakalářský předmět má přednášky dlouhé 2 hodiny a probíhají 2x týdně. Přednášky magisterských předmětů trvají 3 hodiny a opakují se 1x týdně. Po dvou týdnech výuky se přesunuly veškeré přednášky do distančního módu a musím říct, že příprava a výuka učitelů byla velmi kvalitní a i přes pro mě nezvykle dlouhé trvání přednášek jsem udržela pozornost a byly zajímavé.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě jsem bohužel zakusila jen na chvíli. Za tu dobu jsem se přihlásila do spolku ESN (Erasmus student network), avšak po dvou týdnech museli veškeré organizované aktivity ukončit. Univerzita nabízela kurzy katalánštiny. Jinak zajímavé kulturní nebo akademické aktivity si pro nás připravili přímo učitelé v rámci některých předmětů. Mezi tyto aktivity patřily například návštěva filmového festivalu v rámci představení "Visual Sociology", expozice "Feminista tenías que ser", jejímž hlavním cílem bylo reflektovat situaci systematické diskriminace, kterou ženské pohlaví v dnešním světě stále prožívá. V rámci předmětů jsme měli možnost si také poslechnout různé externí experty a jejich prezentace či názory.
I když kulturní aktivity byly na půl pozastavené, na sociálních sítích fungovaly různé erasmus komunity v rámci kterých jsme se domlouvali na výlety, volejbal atp.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Se svou španělštinou jsem byla od maturitní zkoušky trochu na štíru, věděla jsem, že bych plynule rozuměla, ale mé odpovědi by byly velmi zdráhavé. Proto jsem si zvolila studium v angličtině. Požadavkem pro takové studium je úroveň jazyka B2+. Na univerzitě i mezi erasmáckou komunitou nebyl s angličtinou problém, avšak v některých obchodech nebo restauracích se dalo domluvit pouze španělsky. Řekla bych, že minimální úroveň španělštiny je tedy žádoucí. I v rámci výuky probíhaly některé aktivity nebo prezentace externistů ve španělštině.
Úroveň angličtiny učitelů se lišila, někteří mluvili perfektně s bezchybným akcentem, někteří s angličtinou trochu bojovali.
Co je také důležité brát v úvahu při studium v angličtině, je mizivý výběr předmětů v tomto jazyce. Magisterské předměty v angličtině se vyučovaly všehovšudy dva za celý školní rok. Jeden v zimním a druhý v letním semestru. V případě bakalářských předmětů v aj, byl výběr o trochu rozmanitější.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelonu jsem navštívila 3 roky před svým výjezdem a naprosto mě uchvátila. Je to krásné město plné zajímavých architektonických budov, restaurací a ikonických výhledů. Všude jsou palmy, papoušci, pláže a hlavně zde celoročně svítí sluníčko.
Barcelona má neskutečný náboj a zcela určitě vás vyvede z pozimní český deprese - déšť, mlha, zamračeno. Jedná se určitě o kosmopolitní město plné mladých lidí. Má sociální studenstká bublina byla přátelská a velmi akční. Sice jsem se nedostala do kontaktu s plnokrevními katalánci, ale to jsem ani neočekávala.
I když jsem si koupila poměrně drahou neomezenou MHD kartu na tři měsíce (kvůli dojíždění na kampus), tak jsem skoro všude chodila pěsky. Ať jsem vyraila jakýmkoliv směrem, všude jsem se kochala. Nejradši jsem chodila k moři na Barcelonetu, což je promenáda u moře. Vždy jsem to vzala přes La Ramblu, starou část el Gotic a přístaviště. Nejlevnější sportovní aktivitou byl běh, i když nejsem zrovna běžecký nadšenec, ráda jsem chodila do parku Montjuic, který je obrovský. Stále jsem objevovala nové místa a parky. Moc ho doporučuji i jen na procházku. Nicméně uplně nejkrásnější byla vyhlídka el Bunkers, na které se roprostírá výhled na celou Barcelonu a zvlášť západy slunce jsou zde magiké.
Taky pro vás mám jeden tip. Jeden z nejzznámějších parků Barcelony - Guell, je sice placený, ale s kartičkou od veřejné knihovny ho můžete navštěvovat zdrama.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Barcelona je velmi drahá, ať už mluvíme o kolejích, pronájmu nebo jen nákupu jídla či návštěvě restaurace. Pro erasmus v Barceloně se nedá vyjít pouze se stipendiem, je potřeba mít své ušetřené peníze, zvlášť pokud si to chcete užít. Řekla bych že stipendium mi pokrylo třeba 60-70% výdajů s tím, že poslední dva měsíce jsem seděla hlavně doma na zadku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud chcete ušetřit, tak budete muset oželit časté návštěvy restaurací či barů. Ty jsou opravdu drahé a pouze jedná návštěva vleze do peněz. Když už chcete někam zajít doporučují třeba 100 montaditos a přesedlat z jakéhokoliv alkoholu na pivo, které je všude nejlevnější. Ekonomicky chytré je si tedy vařit doma. Nejčastěji jsem chodila nakupovat do Lidlu, který jsem měla poměrně blízko a cenami byl opravdu nejlevnější. Pokud chcete vyrazit mimo Barcelonu, určitě bych zvážila, mimo pronájmu auta v partě, různé organizace např. "I love BCN", které pořádají výlety za slušnou cenu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Původně jsem uvažovala o univerzitní koleji, avšak ty nejlevnější měly pronájem cca za 500 euro měsíčně a byly samozřejmě již dlouho zarezervované. Kolej pro mě bohužel nebyla řešením. Poté jsem začala hledat pokoj ve sdíleném bytu přes různé internetové stránky a firmy. Nicméně tyto organizace chtěli většinou provizi +100 euro, navíc jsem nebyla přesvědčená o jejich spolehlivosti. Proto jsem začala hledat přes Facebookové skupiny jako "Rentals Barcelona". Hledala jsem třeba měsíc a půl dopředu, ale všichni pronajímatelé uvedli, že je to moc brzo, že většina z nich shání lidi na poslední chvíli a nabídek je vždy dost. Dohodla jsem se tedy s jednou holkou dva týdny před příjezdem na malém pokoji v prostorném bytu za 490 euro měsíčně s poplatky v ceně (stipendium 520e na měsíc). I když bych našla pokoj i levněji, jsem ráda, že jsem sáhla po trochu dražší variantě. Pokoj byl příjemný a kvůli pandemii jsem v něm trávila hodně času, navíc jsem si tam mohla zvát kamarády a přijel za mnou i přítel, který tam se mnou na chvíli bydlel.
Co bych považovala tedy zásadní při výběru ubytování je samozřejmě cena, možnost vytápění/klimatizace v pokoji, stůl, možnost zvát si návštěvy a hlavně je pro skvělou zkušenost zásadní bydlet s dalšími studenty. Já bydlela se spolubydlícími, které již pracovaly a proto se mnou netrávily tolik času. Jinak byly fajn.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Barcelona je výjimečná sama o sobě a možnost zde studovat a žít je neskutečná. Avšak berte v potaz, že je to opravdu kosmopolitní město, pokud tedy prahnete po velmi autentickém katalánsko-španělském zážitku, Barcelona nejspíš nebude pro vás.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Se svou španělštinou jsem byla od maturitní zkoušky trochu na štíru, věděla jsem, že bych plynule rozuměla, ale mé odpovědi by byly velmi zdráhavé. Proto jsem si zvolila studium v angličtině. Požadavkem pro takové studium je úroveň jazyka B2+. Na univerzitě i mezi erasmáckou komunitou nebyl s angličtinou problém, avšak v některých obchodech nebo restauracích se dalo domluvit pouze španělsky. Řekla bych, že minimální úroveň španělštiny je tedy žádoucí. I v rámci výuky probíhaly některé aktivity nebo prezentace externistů ve španělštině.
Úroveň angličtiny učitelů se lišila, někteří mluvili perfektně s bezchybným akcentem, někteří s angličtinou trochu bojovali.
Co je také důležité brát v úvahu při studium v angličtině, je mizivý výběr předmětů v tomto jazyce. Magisterské předměty v angličtině se vyučovaly všehovšudy dva za celý školní rok. Jeden v zimním a druhý v letním semestru. V případě bakalářských předmětů v aj, byl výběr o trochu rozmanitější.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Spoustu letního oblečení, protože i když bylo "jen" 13 stupňů, díky sluníčko bylo opravdu teplo. Takže zimní bundy nechat doma, maximálně teplý svetr, pokud nebudete mít v pokoji vytápění. Mimo základní věci jsem nic extra nepotřebovala, bylo to hlavně o zážitcích.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Mnohem více letního oblečení, i když jsem odjížděla v rámci zimního semestru, tak teplota nikdy neklesla pod 10 stupňů. Navíc když svítilo sluníčko, tak bylo opravdu teplo. Takže zimní bundy a kabáty nechat doma. Maximálně vzít teplý svetr na doma, pokud tam nebude možnost vytápění.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že je určitě lepší horší byt/pokoj avšak sdílený s ostatními studenty než poměrně hezký byt/pokoj sdílený s rodinou či pracujícími spolubydlícími.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nic mě extrémně nezaskočilo, vzhledem k tomu, že jsem odjížděla v září 2020 při pandemii, jsem neměla zcela vysoká očekávání. Ale určitě tato zkušenost stála za to a to i vzhledem k nepříjemné pandemické situaci.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě byla distanční výuka z hlediska toho, že jsem nechodila na ten krásný kampus a nesetkávala se tolik s místními studenty.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Barcelona

Další zprávy z regionu Španělsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page