top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petra Hanousková

Autor(ka):

fakulta:

Petra

Hanousková

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petra je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@blondprisera

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petra

Pedagogická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Oslo and Akershus University College

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petra hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní kampus v centru města, volný a téměř neomezený přístup studentů do všech učeben, zkušeben, tělocvičny a knihovny.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Administrativa více přehledná a jednodušší než na pedf uk. Výuka v rámci mého kurzu probíhala většinou v týdenních tematických worhshopech. Celosemestrální kurzy za 20/30 kreditů. Mnohem více prakticky zaměřené. Poměrně hodně samostatné/skupinové práce studentů. Závěrečné zkoušení formou písemných prací, které studenti odevzdávají anonymně online.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Možnost volitelné norštiny, studentské spolky zde fungují v různých oborech. Volnočasové aktivity stejně jako ubytování a stravování v celém Oslu zajišťuje SiO https://www.sio.no/en/.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Bezproblémová komunikace v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Oslo podobně jako celé Norsko na můj vkus trochu chaotické a neorganizované, ale přátelské, lidnaté se spoustou možností jak trávit čas. Bohužel ale také velmi drahé, což se do studijního pobytu zde promítne. Najde se plno aktivit, které nestojí (skoro) nic, na pravidelné vysedávání v kavárnách a hospodách to tu se studentských stipendiem ale není. V létě jsou skvělé městské pláže a mola, jezero Sognsvan, hiking, parky. Při cestování po Norsku je potřeba myslet na velké vzdálenosti tady (nejlepší přesuny po Norsku jsou letadlem, po zemi zaberou strašně moc času).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Měla jsem dost našetřeno a úplně se neomezovala, takže tohle asi nedokážu dobře posoudit. Každopádně cenovky v Norsku jsou dost stejné jako v ČR, 1 NOK byl cca 2,5 CZK. Při ubytování na kolejích dál od centra a domácím stravování, bez většího cestování by se asi vyjít tak tak dalo, ale nespoléhala bych na to. Ubytování bych počítala od 400 NOK.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vařit si doma, minimalizovat alkohol a místo v hospodě trávit čas venku.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si ubytování v hotelu, které zajišťovala naše univerzita kvůli prvotnímu nedostatku míst na kolejích. Osobně jsem s ním byla velmi spokojená, ale pro bohatší studentský život bych doporučila ubytování na některé koleji SiO. Je to levnější a potkáte tam plno lidí z různých oborů a zemí...

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě bych doporučila cestu vlakem z Osla do Bergenu (https://www.vy.no/en/traffic-and-routes/stations-and-network-maps/the-bergen-line), když se jízdenka koupí s velkých předstihem, cena je celkem přívětivá. Pro cestování po Norsku jsem využívala vnitrostátní lety, jinak cesta kamkoli zabere strašně moc času. Po Oslu a nejbližším okolí se dá pohodlně vozit místní MHD a vlaky, levné autobusy jezdí do blízkých švédských měst (já byla v Goteborgu, https://www.bus4you.se/?gclid=CjwKCAiAg6yRBhBNEiwAeVyL0BbwSpGlY2c0htpLj9jH6NmMrQ_tWwbRmIkmsQykKfbxBUJFVtwR4hoCTBUQAvD_BwE#!/). Pro výlet do Dánska se dá využít noční trajekt, při plném obsazení nejlevnější kajuty byla cena také celkem nízká. V norských městech se dá MHD platit pomocí aplikací, stejně tak i letenky a jízdenky na vlak a busy lze koupit online.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Bezproblémová komunikace v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Obecně Norsko je krásná země, kde si užijí hlavně ti, co rádi tráví čas v přírodě a nevadí jim vyšší výdaje. Místo Osla bych ale asi příště volila Bergen (tady ale fakt hodně prší) nebo Trondheim.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Mobil a platební kartu, pokud ji nemáte v mobilu. A cokoli, za co později nebudete chtít utrácet spoustu peněz. Sportovní a outdoorové vybavení se tu dá koupit za dobré ceny i v přepočtu na CZK (https://sportoutlet.no/).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
až do konce listopadu nebude v Oslu žádná zima.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Oslo and Akershus University College

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page