top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Škvárová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Škvárová

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kac_skvarova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Inland Norway University of Applied Sciences

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Škola a její prostory jsou přebudované mediální centrum Olympijských her, které se v Lillehammeru konaly, takže celá škola působí velmi atypicky ale velmi příjemně. Celé mediální zázemí dává škole úplně nové možnosti využití.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Naprosto odlišný přístup než v Česku snad ve všem. Semestr byl rozdělen do 2 bloků. V každém bloku jsme si vybrali jeden velký předmět a tomu jsme se věnovali intenzivně každý den po dobu celého bloku + byly průřezové předměty jako např. základy norštiny apod., které byly v průběhu celého semestru třeba 2x týdně. Učitelé žáky berou naprosto jako sobě rovné, což jsem velmi ocenila. Všichni byli velmi otevření a ochotní se vším pomoct. Veškeré zkoušky jsou anonymní, student dostane náhodně zvolené číslo pod kterým odevzdává svou práci, takže podmínky mají všichni stejné. Zkoušky jsou často formou eseje a ne tak často testem vědomostí jak jsem zvyklá v ČR, ale vůbec mi to nevadilo.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě bylo obrovské množství studentských spolků snad na každé téma, co vás napadne od sportu až po ekologii. Já se nakonec do žádného spolku ani nezapsala, protože international office pořádala tolik akcí a vždy bylo co dělat, že jsem nakonec vyhodnotila, že spolek pro mě ani není potřeba. Norskou kulturu jsem v průběhu 6 měsíců nasála velmi výrazně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všichni komunikovali velmi dobře anglicky v běžném životě po městě angličtina stačila bohatě. Zároveň naučit se pár základních frází v norštině také nebylo na školu, místní to velmi ocenili. Ale nutné to rozhodně není. Anglicky zde mluvili i lidé z generace 70+.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Studentské město, ve kterém byla olympiáda. Je to menší město aby člověk měl klid, ale zároveň dostatečně velké město, aby měl člověk k dispozici vše, co potřebuje a nenudil se. Studentů je ve městě opravdu hodně a podle toho jsou také organizovány akce. K vidění je toho ve městě i okolí více než dost a možností k vyžití také.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi vystačilo cca na 30% výdajů, respektive zaplatilo mi nájem na celou dobu mého pobytu a pak už mi zbylo jen 200 euro jako kapesné na 6 měsíců. Ubytování jsem měla na kolejích, takže klasická cena. Je tedy určitě potřeba počítat s tím že vlastně mimo nájem si pak člověk pobyt financuje z jiných zdrojů. Ceny jsou nominálně stejné jako v ČR ovšem 1 norská koruna je rovna 2 českým, takže výdaje jsou cca x2. než v ČR
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pet láhve se v norsku vrací, stejně tak jako plechovky a nazpět za každou plechovku/petku dostanete alespoň 2 norské koruny, takže je dobré je nevyhazovat:) Také doporučuju revolut kartu nebo něco na ten způsob, aby člověk zbytečně neplatil přirážkovým kurzem na klasických účtech v bankách.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej za mě ideální řešení a doporučuji koleje Lundebekken nebo Vargstad, protože tyto koleje jsou koncipovány jako byty a je tedy k dispozici i obývací místnost narozdíl od ostatních.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování je dostupné a rozhodně doporučuji. Při létání se společností Norwegian, můžou lidé pod 26 využít slevový kód under26 a díky tomu se dají sehnat letenky pod 100Kč téměř kamkoliv např. i na Island, takže toho doporučuji využít. Vlaky jsou celkem drahé, ale když se kupují dostatečně dopředu, tak se to ještě celkem dá.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všichni komunikovali velmi dobře anglicky v běžném životě po městě angličtina stačila bohatě. Zároveň naučit se pár základních frází v norštině také nebylo na školu, místní to velmi ocenili. Ale nutné to rozhodně není. Anglicky zde mluvili i lidé z generace 70+.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skandinávská kultura je výjimečná stejně jako příroda a tím spiš město Lillehammer. Je to skvělá volba pro někoho, kdo chce mít například ski centrum za barákem a po škole jít na snowboard a stejně tak pro někoho, kdo si rád užije klid a spojení s přírodou, ale zároveň studentské párty zde jsou velmi divoké, takže člověk dostane kousek od všeho, myslím.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
spikes
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že Revolut je #musthave stejně jako zanechání plné moci rodičům či někomu blízkému, protože se nechcete prostě kvůli jednomu podpisu vracet do ČR :D
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak plynulý byl přechod do Norska i zvyknutí si na tamní život.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vrátit se zpátky do ČR.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Inland Norway University of Applied Sciences

Další zprávy z regionu Norsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page