top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Křížová

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Křížová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Paris Institute of Political Studies (Sciences Po)

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita Sciences Po je vhodná zejména pro studenty oborů týkajících se mezinárodních vztahů či evropských studií. V tomto směru je univerzita řazena mezi celosvětovou špičku.

Samotná škola má hned několik kampusů v různých městech s tím, že hlavní se nachází v Paříži. V Paříži Sciences Po obývá hned několik budov, jež se nachází v centru. Univerzita má vlastní knihovnu, která nabízí přístup k e-zdrojům, je zde možnost tisknout a skenovat. Studenti dostávají od univerzity vysoký kredit, v rámci kterého mohou bezplatně tisknout.

Dále se v budovách nachází tzv. cafeterie, kde si lze koupit levnější teplé (nejčastěji těstoviny) a studené jídlo, které je nabízeno i ve vegetariánských verzích.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob průběhu organizace studia je na Sciences Po Paris odlišný tím, že si v každém kurzu studenti volí tzv. zástupce neboli reprezentanta, který je pověřen zprostředkováním hladké komunikace studentů s vyučujícím. Na reprezentanta se mohou studenti obracet např. se stížnostmi ohledně průběhu výuky nebo s dotazy ohledně průběhu zkoušek. Vyučující jej zase kontaktují, pokud chtějí např. zjistit, jak se studenti rozdělili do skupin na školní projekty či zda potřebují něco vysvětlit.

Oproti FSV UK mi není jasné, kolik pokusů má student na složení zkoušky. Během mého studia jsem nezaznamenala možnost vypsání více termínů zkoušek, na které by se student mohl přihlásit.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Sciences Po Paris nabízí různorodou škálu spolků, do kterých se lze zapsat. Je běžné, že požadují zaplatit členský poplatek. V rámci zápisu předmětů je možnost se přihlásit na sportovní aktivity, které jsou nicméně velice rychle rozebrané. Co se jazyku týče, škola nabízí studentům několik předmětů s výukou francouzštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Pro registraci na program je nutné doložit znalost jazyka certifikátem dle jazyka výuky. Informace čerpané z: https://docs.google.com/spreadsheets/u/2/d/e/2PACX-1vQWMO7fJ9sp2JL4g_ua8QBLWvLJ4STYKtH3u-MLPmN52wZ678kA8fbULh6zFK1ZpHev_OxWTS3COgee/pubhtml?gid=2084916209&single=true&pli=1
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Paříž je velice rušné město. Zejména hromadná doprava bývá v tomto hledisku náročná. V dopravní špičce je totiž běžné, že se člověk nevejde do vagónu, a musí počkat na další metro. Oproti metru v Praze působí vagóny stísněným dojmem. Lidé vám při výstupu často neuvolní místo, aby nebylo to jejich zabráno nově nastupujícími viz přeplněnost metra. Pařížské metro není z většiny bezbariérové - člověk musí ujít několik schodišť, aby se dostal na povrch, což bývá problém pro cestující s omezenou hybností či těžkými kufry.

Kromě negativ týkající se dopravy však Paříž nabízí mnohá pozitiva. Jedním z nich je dostupnost světově známých památek jako Louvre, Invalidovna s hrobem Napoleona, Sacre Coeur nebo Orangerie. Pro studenty s kartou potvrzující jejich věk 25/26 let bývají muzea zdarma nebo se sníženým vstupným. Rozhodně doporučuji si předem objednat vstupné (pro studenty zdarma) do muzea Louvre na pátek večer, přibližně na 17 hod., protože je otevřeno do 21:45. Okolo 17 hod. se muzeum postupně vylidňuje, a máte tak možnost si jej v relativním klidu prohlédnout, a vystát frontu na fotku s Monou Lisou, což by bylo jinak téměř nemožné.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium 600 EUR měsíčně většinou nepokryje celý pronájem garsonky, případně koleje. Ideální je proto mít našetřeno cca 15 tisíc Kč na doplacení ubytování a pokrytí výdajů na stravo, jízdné MHD apod.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Restaurace jsou v Paříži drahé. Jídlo, které by v ČR stálo cca 150 Kč vyjde běžně na více než 15 EUR. Doporučuji si proto vařit jídlo sám nebo chodit na obědy do „restauration universitaire du Crous de Paris" či univerzitních cafeterií. Na nákupy potravin je vhodný Carrefour. Existuje několik typů - Carrefour, Carrefour Market, Carrefour City, apod. Ceny se v nich liší. V Monoprix jsou ceny dražší než v Carrefouru.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vzhledem k tomu, že na kolejích v Cité Universitaire, se kterými Sciences Po Paris spolupracuje, bylo nemožné sehnat na 1 semestr ubytování, musela jsem si soukromě pronajmout malou garsonku (tzv. studio). Vzhledem k vysoké poptávce po ubytování je vysoký výskyt podvodů, kdy studenti předem zaplatí zálohu, aniž by nabízené ubytování osobně navštívili. Podvodníci jsou čím dál rafinovanější - používají ke své identifikaci ukradené občanské průkazy, zasílají falešné fotografie interiéru, apod. Tyto situace nastávají, pokud si člověk hledá ubytování např. ve facebookových skupinách. Je třeba být velice opatrný, a předem neplatit.

Doporučuji začít hledat ubytování co nejdříve, nejlépe s pomocí známých, kteří v Paříži žijí, nebo mohou zprostředkovat kontakt na spolehlivého pronajímatele. Lépe by se mohlo ubytování hledat, pokud byste se domluvili s kamarádem, který jede na výměnu do Paříže stejný semestr. Byt za 1000 EUR/měsíčně placený ve 2 by tak byl snáze financovatelnější.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Kromě centra Paříže a Versailles jsem jiné město během pobytu nenavštívila.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Pro registraci na program je nutné doložit znalost jazyka certifikátem dle jazyka výuky. Informace čerpané z: https://docs.google.com/spreadsheets/u/2/d/e/2PACX-1vQWMO7fJ9sp2JL4g_ua8QBLWvLJ4STYKtH3u-MLPmN52wZ678kA8fbULh6zFK1ZpHev_OxWTS3COgee/pubhtml?gid=2084916209&single=true&pli=1

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Sciences Po Paris má určitě mnoho co nabídnout. V první řadě je to široká škála často prakticky zaměřených předmětů s vyučujícími, kteří jsou skutečnými odborníky. Běžně se jedná o (nejen francouzské) diplomaty nebo experty s praxí z mezinárodních organizací jako je EU nebo OSN. V druhé řadě má škola renomé - ve Francii je Sciences Po považováno za elitní univerzitu, jejímž studentům se otevírá možnost zajímavých stáží či pracovních míst. Samotná univerzita navíc pořádá v průběhu semestru kariérní workshopy a poskytuje poradenství. Co se mezinárodních organizací týče, nabízí se stáž v OECD, která má v Paříži sídlo. Závěrem je benefitem pobytu na této univerzitě i samotná lokalita Paříže, kde existuje mnoho možností kulturního vyžití.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kdybych jela znovu, určitě bych si nezapomněla zabalit deku, protože na ubytováních bývá v zimě velmi chladno.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo se integrovat, protože Sciences Po je velká univerzita, kde je i pro plnohodnotné studenty těžší navázat přátelské vztahy.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Paris Institute of Political Studies (Sciences Po)

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page