top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Klára Malinovská

Autor(ka):

fakulta:

Klára

Malinovská

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Klára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

krubusidaeus

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Klára

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Paris Institute of Political Studies (Sciences Po)

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Klára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Sciences Po v Paříži za mě naplnila očekávání. První se mi vybaví budovy, které měla škola zařízené blízko sebe kolem bulváru Saint Germain – každá z nich krásná, jedna moderní, další ve starých, ale dobře zařízených budovách, které zapadaly do staré pařížské zástavby. Byly mi hrozně příjemné zahrady a dvorky, které škola v rámci budov má, kde se slézají studenti, jakmile vykoukne sluníčko:) Člověk se během pobytu hodně rychle setká s realitou mladých Francouzů, pro které je hrozně těžké se na na tuhle univerzitu dostat a o to víc si vážím toho, že jsem se tam mohla přes Erasmus podívat opravdu relativně jednoduše.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr byl pocitově mnohem kratší, protože výuka trvala od září do prvního prosincového týdne i s náhradními hodinami. Předměty jsem měla zakončené taky na začátku prosince (což není samozřejmé pro každého - já jsem měla hlavně eseje a ne ústní zkoušky, které jsou ve zkouškovém týdnu těsně před Vánoci). V průběhu semestru jsem měla hodně povinné četby, počítalo se s aktivitou v hodině, kterou ale vyučující opětovali tím, že byli velmi vstřícní. Taky jsem si v Paříži poprvé vyzkoušela psát research paper ve skupině, což se prý hodí umět, i když to pro někoho byl trochu frustrující zážitek kvůli spolužákům:). Obecně mi přišlo, že se dává mnohem větší váha na práci během semestru, na základě které je potom i postavená zkouška (např. jsem sepisovala report z mojí části skupinové rešerše a prezentace). Taky jsem si všimla, že jsme dostávali více informací o tom, jak správně napsat akademický text a kladl se důraz na to, abychom ty rady reálně implementovali.

All in all nemůžu říct, že jsem se flákala, ale kvůli rozložení práce, výborným vyučujícím a zajímavým a pro současnost relevantním předmětům si nemůžu stěžovat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Já jsem se do žádného spolku ani volnočasových aktivit nezapojovala, ale vím, že jich je spousta. Do emailu mi pořád chodily pozvánky na různé studentské akce apod., takže se člověk určitě najde, pokud něco takového hledá:) Já jsem chodila na francouzštinu a přirozeně jsem si vytvořila komunitu místních, mezinárodních a českých i slovenských kamarádů, takže jsem necítila potřebu s tím pomoci ze strany spolků nebo jiných akcí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Sciences Po nabízelo anglofonní a frankofonní studium podle jazykových schopností studenta. Na frankofonní se doporučovala úroveň B2 a já si na ni se svou B1 netroufnula. Angličtina se myslím požaduje také alespoň B2, já jsem svou úroveň doložila pár let starým certifikátem a nebyl problém.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Paříž je krásná a rychle mi přirostla k srdci, ale uvědomuji si, že moje pozitivní zkušenost hodně pramení z toho, že jsem bydlela na dobrém místě a školu jsem měla v historické části města. Co mě ale mile překvapilo bylo to, jak je Paříž přizpůsobená pro chodce a cyklisty a kolik je v ní zeleně. Samozřejmě je hodně rušná, ale člověk si rychle přijde na to, jakým místům se chce v jakých časech vyhnout (tj. na turistická místa nepůjdeš v sobotu odpoledne, ale třeba v úterý dopo:).

Osvědčilo se mi chodit hodně pěšky nebo jezdit na kole – takhle se objevují ta nejlepší místa, nejhezčí schované uličky a zalezlé podniky. Mám moc ráda moderní umění, takže jsem byla hodně kolem Centre Pompidou, na víno jsme chodili rádi s kamarády do Marais a okolí a procházku podél Seiny by přebilo máloco.
Mluvit francouzsky je trochu challenge, ale pokud ze sebe nesoukáte dlouho, co chcete a člověk, se kterým mluvíte, nespěchá, tak mám spíš pozitivní zkušenost s tím, že vás nechají mluvit. Určitě bych doporučila znát alespoň základy toho jazyka, protože to dělá celou Paříž podle mě přístupnější.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium nestačí. Já jsem měla štěstí a pokrylo mi alespoň ubytování (na euro přesně), ale životní náklady bych neutáhla bez podpory rodiny a vlastních úspor. Francie je drahá a Paříž ještě dražší, i když jsem s vývojem cen u nás v ČR ten rozdíl nevnímala jako tak obrovský (tady mluvím zejména o nákladech na jídlo). Veřejná doprava byla na můj český standard hrozně drahá (a s letními OH 2024 se ještě zdraží, takže bacha).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jezděte na kole! Já jsem si koupila na marketplace v Paříži použité kolo a jezdila jsem na něm, kam jsem potřebovala, pokud jsem se zrovna nechtěla projít nebo jet někam dál. Nakupujte v Lidlu (stojí to za ten výlet), jezte a pijte hlavně doma. Jízdenky na výlety kupujte hodně dopředu (měsíc a půl před výletem může stát cesta do Nice třeba 25 euro, den před přes 200) – hodí se plánovat. Udělejte si týdenní budget a zkuste ho dodržovat:D Jestli taky rádi pijete dobrou kávu, radši si přivezte aeropress, nebo V60 a kupujte si zrnka, než abyste vysedávali moc často v kavárnách.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem našla bydlení přes FB skupinu (rusky mluvící lidé v Paříži:D), kde jsem měla štěstí a narazila na skvělou paní, která se o mě a mojí spolubydlící hezky starala a zprostředkovala nám pronájem studia v Marais.

Tohle je ale trošku rarita. Kamarádi bydleli hlavně ve sdílených bytech (ty se domlouvají na FB skupinách studentů v Paříži) nebo také v jednopokojových bytech sami, ale tam je buď bude třeba zaplatit někdy zbytečně vysokou provizi zprostředkovateli, nebo to vyjde dráž, než spolubydlení, nebo je třeba mít Francouze, který by se za vás zaručil (FR vláda na tohle alespoň má fajn program). Na FB je hodně scamů, tak na to pozor.
Systém kolejí byl za mě chaotický – Sciences Po nemá svoje, ale rezervuje několik míst pro své studenty v pařížských studentských rezidencích, kam je těžké se jako exchange student dostat. My samy jsme neměly bydlení do srpna a jako rezerva byl klášter:,) Bydlení bych určitě nepodceňovala a burcovala dost dopředu známé, jestli neznají někoho v Paříži, kdo by mohl pomoci.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Mým cílem bylo hlavně cestovat po Francii – hlavně jsem jezdila do různých míst na severovýchodě od Paříže a nejvíc se mi líbilo Saint Malo:)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Sciences Po nabízelo anglofonní a frankofonní studium podle jazykových schopností studenta. Na frankofonní se doporučovala úroveň B2 a já si na ni se svou B1 netroufnula. Angličtina se myslím požaduje také alespoň B2, já jsem svou úroveň doložila pár let starým certifikátem a nebyl problém.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Sciences Po je výborná univerzita a za mně byla skvělým vhledem do západního vzdělávání. Bála jsem se, že to bude strnulé a elitářské prostředí, ale vlastně to tak horké v tomhle ohledu nebylo (aspoň tak jsem to vnímala já) – vyučující byli vstřícní a měli mnoho, co předat, spolužáci byli rádi, že mohou na téhle škole být a navzdory stěžování si na studijní nálož byli v hodinách aktivní a vážili si toho, že tam jsou.

No a Paříž si podle mě nezaslouží tu bídu, kterou dostává od spousty lidí – není tak špinavá (i když potkana asi potkáte), hezky se po tam jezdí na kole, má toho spoustu co nabídnout a pořád je, co tam dělat. Když se trochu naučíte francouzsky a nebudete se dívat na místní skrz prsty kvůli jejich domnělé aroganci, tak se vám tam jednoduše moc zalíbí)) Arogance a nacionalismus nejsou přeci jen francouzské výmysly a můžete je najít, kamkoli půjdete.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
termosku a pořádný batoh na výlety
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
stojí za to plánovat výlety dopředu, abych stihla levné jízdenky
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Paris Institute of Political Studies (Sciences Po)

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page