top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magda Machačová

Autor(ka):

fakulta:

Magda

Machačová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magda je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magda

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Budapest Metropolitan University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Magda hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moje univerzita v Maďarsku byla velmi moderní. Kampus byl velmi hezký, ale jeho velkou nevýhodou bylo, že se necházel až na okraji města, takže mi trvalo se tam dostat až 30 min. Univerzita byla soukromá a to se také odráželo na její charakteristice. Mělo to spoustu výhod jako například fakt, že nás univerzita vzala na začátku semestru hned na dva výlety za velmi přívětivou cenu. Zajistila dopravu, stravu i lístky do muzea a projížďku na lodi. Univerzita byla velmi moderně vybavená a co se týče velikosti spíše skromnější.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia byl velmi podobný tomu, na co jsem byla zvyklá na UK. Měli obdobný systém "Neptun" jako máme my "SIS" a náš "Moodle" byl u nich "Coospace". Kantoři měli velmi podobný přístup. Všichni to byli profesionálové v oboru, ale byli velmi přátelští a také se snažili zaměřit převážně na praxi. Všichni učitelé byli velmi ochotní a odpovídali na maily.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita se snažila studentům poskytnout i aktivity mimo školu. Nabízeli spoustu spolků a volnočasových aktivit jako fotografie, film, kreslení atd., ale také spoustu sportovních možností. Já jsem například navštěvovala jógu s ostatními studenty a studentkami 2x týdně.
Osobně jsem neměla možnost zvolit si specifický předmět, který by mi nějak zvlášť přiblížil kulturu a jazyk dané země. Ale určitě jsme na rozdíly mezi Maďarskem a zbytkem zemí narazily na předmětu Communication I. nebo Political Communication.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzita je rozdělená na maďarskou a anglickou část. Já jsem studovala obor, který byl výhradně v angličtině. Takže všichni studenti (i Maďaři) a učitelé mluvili výhradně anglicky. Všechny prezentace a zkoušky byly v angličtině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Budapešť je velmi nedoceněné město. Já jsem se do něj okamžitě zamilovala. Je to velmi rušné a studentské město, kde se pořád něco děje. Zároveň ale nabízí i spoustu prostoru k odpočinu - jako například slavné lázně, které jsem moc ráda s kamarády navštěvovala. Další má oblíbená místa byli slavné "ruin bary", které byli skvělým místem pro večerní život.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi témeř pokrylo celé ubytování na jeden semestr. Ve financích vidím jednu z největších výhod Maďarska, jelikož jsou ceny obdobné jak v Praze, ne-li nižší. Studenti často narazí na to, že se v půlce Erasmu musí uskromnit, jelikož už jim nevychází peníze. Já jsem takové problémy určitě neměla. V Budapešti se dá plnohodnotně žít studentský život bez toho, aby se člověk musel stresovat, kolik, co stojí (pokud je tedy zvyklý na pražské ceny).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě se dá ušetřit nakupováním na místním marketu, který je otevřený každý den kromě neděle a ovoce a zelenina je tam levnější. Také doporučuji využívat studentských slev, kde to jen půjde (například městská hromadná doprava je v Budapešti skvělá a levná se studentskou slevou). Také doporučuji zařídit si "ELB card", která poskytuje různé vstupy zdarma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
100 % můžu doporučit ubytování v soukromém bytě. Sdílela jsem byt s 5 dalšími studenty z Anglie, Ameriky, Španělska, Francie a Belgie a bylo to skvělé. Vůbec jsem se předtím neznali, ale všichni jsme přijeli na Erasmus a tak jsme se hned spřátelili. Určitě ale doporučuji pokoj sám/sama pro sebe. Na Erasmu se člověk pořád seznamuje a vše je pro něj hektické a nové a opravdu jsem ocenila, že jsem měla i svůj prostor a klid jen pro sebe, kde jsem se mohla zavřít a být chvíli sama. Osobně jsem si zařizovala byt přes agenturu "erasmusliveliving" a i když jsem měla skvělé spolubydlící a normální pokoj, tak bych tuto agenturu nedoporučovala, jelikož jsme s ní měli spoustu problémů.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Další z obrovských výhod Budapeště bylo cestování. Během semestru jsem s kamarády vyjela do Vídně, Prahy, Chorvatska a Polska. Letiště v Budapešti je velmi dostupné a rušné a vlaky jezdí téměř pořád. Cenově to také bylo velmi dostupné. Poloha Maďarska k cestování přímo nabízí a také tím, že člověk neztratí tolik, tak si může dovolit cestovat. Přímo v Maďarsku jsem cestovala do Tihany, Egeru a na Balaton (Syofok). Z těchto 3 měst doporučuji pouze Balaton a to, když je teplo. Zbylá města moc nestojí za to.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzita je rozdělená na maďarskou a anglickou část. Já jsem studovala obor, který byl výhradně v angličtině. Takže všichni studenti (i Maďaři) a učitelé mluvili výhradně anglicky. Všechny prezentace a zkoušky byly v angličtině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita v Budapešti byla příjemná a ne moc náročná. Byla velmi moderní a přátelská. Nabízela spoustu mimoškolních aktivit a předměty byly vyučovány v kvalitní angličtině .
Do Maďarska bych doporučila jet každému! Spousta mých kamarádů se mi smálo, proč jedu tak blízko a co je v Maďarsku a vybírali si destinace jako Španělsko nebo Švédsko. A i když si uvědomuji, že Maďarsko nezní úplně lákavě, tak kdybych si měla vybrat jedu znovu. Přece jenom šlo hlavně o poznání nových lidí, což jich v Budapešti je spousta, protože studenty lákají levné ceny a možnost cestovat. Určitě musím vypíchnout i skvělý noční život.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Oblečení na všechno podnebí, jelikož se pořád někam cestuje - od Slovinska po Chorvatsko
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se vůbec není čeho bát, že je Budapešť blízko a nezajímavá. Opravdu mě příjemně překvapila tím, jak to v ní žilo a kolik toho nabízí.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Je Budapešť tak skvělá a aktraktivní pro tolik národností. Mezi mé nejlepší kamarády patřili Briti, Američani, Belgičani, Holanďani, lidi z Indie a Dubaie, Francouz, Španělé a Portugalci, Kazachstánci atd atd. Čecha jsem za celý pobyt potkala jednoho a to úplnou náhodou.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nakupování potravin, Maďaři oproti nám mají horší dostupnost a kvalitu potravin.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Budapest Metropolitan University

Další zprávy z regionu Maďarsko

bottom of page