top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kristýna Pěstová

Autor(ka):

fakulta:

Kristýna

Pěstová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kristýna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kristinapestovaa

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kristýna

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heinrich Heine University of Düsseldorf

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jedna z hlavních výhod HHU je určitě její přilehlá botanická zahrada a příjemná dostupnost pěšky, hromadnou dopravou, anebo tradičně 'düsseldorfsky' na kole. Kampus díky svému obklopení zelení tak působí velice klidným dojmem, což zlepšuje atmosféru jednak mezi studenty a jednak v jednotlivých učebnách s profesory.
Prostorová organizace univerzity je velice odlišná od naší, Karlovy. O obrovský kampus se tak dělí studenti z mnoha různých oborů. Během jediného dne, tak můžete přijít do styku, jak se studenty medicíny, tak se studenty z práv, politologie, nebo botaniky.
Já jsem měla to štěstí, že jsem docházela do části kampusu, která byla nedávno rekonstruována, a tak se všechny mé hodiny odehrávaly v nádherných, provzdušněných nových učebnách.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na HHU mě překvapilo především velice odlišné vedení a uzavírání seminářů. Na rozdíl od Univerzity Karlovy, kde je běžné v mém oboru dělat i 7 zkoušek za semestr, se na HHU zřídkakdy dělají, více než 4 ústní či písemné zkoušky během celého studia (je zde limit min. 2 písemné a 2 ústní zkoušky za celé studium). Většina seminářů se uzavírá zápočtem (BN) v hodnotě 2 kreditů, kteří dostanou studenti, jež během semestru aktivně participují a odevzdávají průběžné úkoly, seminární práce či vytváří prezentace.
Na HHU je zvykem pracovat hodně především během školního roku. Učitelé po studentech přísně vyžadují čtení povinných textů, protože jsou semináře postaveny převážně na jejich diskutování. Prvních několik týdnů tak pro mě bylo velice náročných zejména kvůli tomu, že jsem si musela vytvořit určitý 'čtecí' systém. Navíc každý učitel vede seminář jiným způsobem a po studentech požaduje jiné věci.
Cca měsíc před zkouškou je také normální si s učitelem sjednat schůzku, představit mu vybraný 'extra' tématický text, který budete v rámci zkoušky analyzovat a vtahovat k tématům ze semináře a témata, o kterých by se Vám při zkoušce chtělo mluvit (to nabízí pouze někdo). Student pak přesně ví, jak bude zkouška probíhat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzitní život se na HHU odvíjí hlavně kolem prostředí kampusu. Na něm samotném stojí několik různých druhů kaváren, 3 mensy, 2 knihovny, univerzitní obchod, samoobsluha a několik stánků s rychlým občerstvením. Během doby mého pobytu se na kampusu pořádalo několik koncertů, divadlo, trhy s oblečením, plakáty, knihami a jinými školními pomůckami a mnoho jiného 'kulturna'.
Každopádně, na HHU nezapomínali ani na nás, zahraniční studenty. Několik dnů poté, co jsem přijela byl uspořádán raut s informacemi o univerzitě, studijních spolcích, a jiných programech, které mají za účelem pomáhat studentům během jejich studia.
Já jsem se byla i několikrát podívat na akcích pořádaných studentskou mezinárodní organizací, ESN, a zapojila jsem se do buddy programu, kde mi byl přidělen můj osobní 'anděl strážný', Antonia, která mi během semestru nesčetněkrát pomohla, např. i s povinností se ohlásit na městském úřadu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Univerzitě samotné stačilo, že jsem mluvila anglicky - veškeré přednášky a semináře, které jsem si navolila probíhaly v angličtině a ať se jednalo o studentstvo (které bylo z 99 % tvořeno německými studenty), nebo p samotné profesory, úroveň angličtiny všech zúčastněných byla velice vysoká.
Měla jsem samozřejmě i možnost se účastnit přednášek a seminářů v němčině, ale protože si ve své němčině zdaleka tolik nevěřím, pro tuto variantu jsem se nerozhodla.
Po své zkušenosti z jazykového pobytu ve Vídni jsem se bála toho, že se moje zkušenost bude opakovat, a jakmile v Německu někdo uslyší, že mám český přízvuk, začne na mě automaticky mluvit anglicky, nicméně velice rychle jsem byla vyvedena z omylu. Nejen, že všude němčinu silně preferovali, ale občas se mi dělo i to, že přestože jsem byla na pokraji svých sil, a prosila jsem o dohodu anglicky, nebylo mi vyhověno. Každopádně přestože je tento přístup místních občas pro takového člověka jako jsem já traumatický, nakonec vede k posílení jazykových dovedností, což je ve výsledku vlastně to, co většina z nás chce :)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Düsseldorf je město mnoha tváří. Některé části (obzvlášť ta poblíž univerzity, kde jsem měla i svoje WG) jsou velice klidné, plné parků a přírody a rodinných domů, naopak jiné části (jako např. většina částí okolo centra) jsou velice rušné, špinavé a kosmopolitní. Problém s imigranty je v Düsseldorfu opravdu viditelný - překvapila mě existence celých ulic, kde nebylo k vidění ani slyšní jediného německého slova.
Jako nejhezčí část hodnotím Flingern (hipsterská část s mnoha kavárnami a secondhandy) a vzdálenější centru s dochovanými historickými stavbami z předválečné doby.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Pokud se Vám podaří získat místo na koleji (300-400 EUR/měsíc), myslím si, že lze říct, že je možno se stipendiem jakžtakž vyjít i na potravu. Nicméně, pokud máte zájem o to cestovat (Düsseldorf se nachází půl hodiny autobusem/vlakem od Kolína, hodinu od Bonnu, hodinu od Maastrichtu, 2,5 hodiny od Brusselu, 1 hodinu letadlem do Milana, atd.), chodit občas do kaváren, něco ve městě podniknout, popř. žít v zařízeném pokoji (pozor na to, v Německu je při pronájmu kolejí zvykem mít absolutně nevybavenou kuchyň, koupelnu a pokoj, tak že musíte dokupovat spoustu důležitých věcí - peřinu, polštář, příbory, hrnce, pánve, věci na úklid, wifi rooter atd.) s pouhým stipendiem si nevystačíte. Jak já, tak moje spolubydlící (studentka z 2 LF.UK) jsme přijely s našetřenými penězi.
Další varování - restaurace jsou v Düsseldorfu úplně šíleně drahé - já jsem jedla mimo domov jenom cca 4x za celý pobyt - doporučuju cenově přijatelný Frittenwerk)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na nákup potravin je nejlepší ALDI (je zdaleka nejlevnější) a Penny, pro věci do domácnosti se vyplatí zajet do IKEA, menší věci lez sehnat také v Kik nebo Tedi. Drogerii jsem většinou kupovala v DM.
Mně osobně v rámci úspory peněz vyhovovalo si rozpočítat kolik můžu denně utratit peněz. Pak jsem se řídila podle toho.
Na začátku semestru budete také nuceni zaplatit univerzitě tzv. Semesterfee ve výši cca 300 EUR - tento poplatek Vám umožní využívat bezplatně veřejnou dopravu v celém Severním Porýní/Vestfálsku (neplatí pouze na vlaky vyšší třídy ICE) + hradí Vám využívání veřejných kol NextBike po Düsseldorfu. Na tuto kartu si lze poté také dobíjet peníze do Mensy a na praní prádla (to je na můj vkus předražené - 1 pračka je za 2,50 EUR)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na sto procent všem doporučuji se přihlásit o přidělení univerzitního ubytování v rámci kolejí či WG. Já jsem měla velké štěstí, protože se mi dostalo WG - Wohngemeinschaft - tzn. sdílené bytové jednotky v rámci univerzitního komplexu s privátním pokojem (se spolubydlící jsem sdílela kuchyň, a koupelnu). Moje WG navíc bylo od HHU vzdáleno 15 min pěšky (či 5 min na kole).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využila a velice doporučuji všem, co do Düsseldorfu v rámci Erasmu zavítají, to udělat též. Jak jsem již psala výše, je zde obrovské množství možností, kam se zajet podívat. Já osobně jsem nejvíce ocenila návštěvu Bruselu (lze se tam dostat Flixbusem za cca 45 EUR) a Bonnu (tam se dostanete zadarmo na Semesterticket v rámci Semesterfee poplatku).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Univerzitě samotné stačilo, že jsem mluvila anglicky - veškeré přednášky a semináře, které jsem si navolila probíhaly v angličtině a ať se jednalo o studentstvo (které bylo z 99 % tvořeno německými studenty), nebo p samotné profesory, úroveň angličtiny všech zúčastněných byla velice vysoká.
Měla jsem samozřejmě i možnost se účastnit přednášek a seminářů v němčině, ale protože si ve své němčině zdaleka tolik nevěřím, pro tuto variantu jsem se nerozhodla.
Po své zkušenosti z jazykového pobytu ve Vídni jsem se bála toho, že se moje zkušenost bude opakovat, a jakmile v Německu někdo uslyší, že mám český přízvuk, začne na mě automaticky mluvit anglicky, nicméně velice rychle jsem byla vyvedena z omylu. Nejen, že všude němčinu silně preferovali, ale občas se mi dělo i to, že přestože jsem byla na pokraji svých sil, a prosila jsem o dohodu anglicky, nebylo mi vyhověno. Každopádně přestože je tento přístup místních občas pro takového člověka jako jsem já traumatický, nakonec vede k posílení jazykových dovedností, což je ve výsledku vlastně to, co většina z nás chce :)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Za mě jednoznačně kvůli univerzitě. Univerzita mě nadchla od prvního dne, a nadšení se mě nepustilo ani po odjezdu. Zamilovala jsem se do kampusu a univerzitního života. Na HHU jsem zažila jedny z nejlepších seminářů ve svém životě a načerpala jsem tam tolik nových informacích, že z nich budu těžit ještě dlouho.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
disposable - moc moc moc doporučuju si ve Foto Škoda na Václavském nám. koupit jeden nebo dva malé disposable foťáky a během svého Erasmus pobytu na něj nahodile zvěčňovat svoje prožitky. Není nic lepšího, než přijet po Erasmu zpět domů, nechat si foťáky vyvolat a znovu zpětně prožít svoje oblíbené momenty.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemusím ničeho bát - měla jsem skvělou oporu ve své buddy, profesorech na univerzitě, spolužácích i dalších Erasmus studentech. O Erasmus studenty je na HHU opravdu dobře postaráno.
Nejvíc mě překvapilo, že...
se mi tolik líbila forma kampusu a ježdění na kole!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejspíš překonat svou frustraci a mnohdy i únavu a řešit za každé okolnosti veškeré věci se všemi v němčině - nejen kvůli sobě, ale také kvůli tomu, že je to doopravdy mnohdy mnohem výhodnější.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Heinrich Heine University of Düsseldorf

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page