top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ivana Přichystalová

Autor(ka):

fakulta:

Ivana

Přichystalová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ivana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ivana

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heinrich Heine University of Düsseldorf

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ivana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na kampusu se konala spousta aktivit, včetně party v letním semestru. Zároveň byla v rámci areálu botanická zahrada, venkovní sportoviště a vnitřní hala a spousta kaváren a menz.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na HHU byl založen nový anglický program pro studenty práv, takže jsem asi polovinu předmětů měla v němčině s místními studenty a polovinu v angličtině s Erasmáky.
Celá výuka je od prvního semestru postavená na case-study a je tak oproti mému studiu na právech v Praze velmi praktická.
Zimní semestr tu začíná cca 2. týden v říjnu, a pokračuje i po Vánocích ještě celý leden. Zároveň ale už probíhá zkouškové, cca od poloviny ledna do poloviny února. Následují téměř dva měsíce prázdnin, protože letní semestr začíná až na začátku dubna a trvá do poloviny července včetně zkouškového.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na HHU je vyučováno přes 20 jazyků na různých úrovních. Všechny jsou bezplatné, jen je o ně poměrně velký zájem.
Funguje tu velmi dobře ESN, jejichž členové pořádají několikrát do týdne akce a výlety pro Erasmáky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Pro studium práv na HHU je minimální požadavek úroveň němčiny B2, osobně bych ale řekla, že se jedná opravdu o minimum a spíše bych doporučovala C1.
V rámci anglického programu je B2 dostačující. Na univerzitě a ve městě se dá bez problémů všude domluvit anglicky, já se ale snažila používat němčinu, kde se dalo.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Düssi má asi 700.000 obyvatel, takže zde člověk najde vše, co potřebuje, zároveň jsou všechna místa velmi dobře dostupná nejrůznějšími dopravními prostředky, včetně sdílených kol pro studenty zdarma.
Město je typické svojí promenádou podél Rýna a ulicemi v centru plnými restaurací, barů a klubů.
Ve městě není provozována davová turistika, a přesto město nikdy nespí. Nejraději mám neděle, kdy jsou zavřené obchody, a rodiny s dětmi, páry i kamarádi se scházejí v centru užít si volný den.
Opravdovou výhodou je pěší zóna v celém centru.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Osobně mi stipendium na výdaje v Düssi nestačilo, přičemž 350€ z 600€/měsíc padlo na ubytování na kolejích. Město a okolí je celkově jedno z dražších částí v Německu. Na druhou stranu se po celé spolkové zemi dá cestovat zdarma, sporty na kampusu jsou většinou zdarma a jídlo v menze se dá koupit za 3€. Takže pokud by se člověk snažil a nechtěl moc cestovat, se stipendiem by se dalo vyjít.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě bych doporučila ušetřit na jídle chozením do menzy, a pokud člověk sportuje, kurzy od Uni jsou bezplatné a lze se přihlašovat každý týden na jiný sport.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Oba semestry jsou bydlela na koleji. Měla jsem štěstí, protože jsem bydlela v části 10 minut od centra a 10 minut od Uni. Lze si zvolit, zda chce mít člověk vlastní studio, tedy včetně koupelny a kuchyňky, nebo bydlet s dalšími cca dvěma studenty (obvykle Erasmáky), přičemž pokoje a prostory ve sdílených kolejových bytech byly opravdu velké. Cena na obou typech kolejí byla víceméně stejná a kvalita byla skvělá. Do jiné možnosti bych nešla, protože se pak ceny pohybují zhruba na dvojnásobku, ať už jde o studentské bydlení ve “WG” nebo o klasické spolubydlení v podnájmu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Se Semesterticket (stojí cca 320€/semestr a je podmínkou pro zapsání na Uni) lze cestovat po celé spolkové zemi zdarma a do prvních měst v Belgii a Nizozemsku zdarma. Z Düssi se tak dá cestovat během 1-2 hodin do Beneluxu, je také skvělou výchozí polohou pro výlety do Francie nebo Švýcarska.
Osobně jsem byla v šoku z Frankfurtu (cca 2 hodiny autem), ačkoliv se jedná o bankovní město, velká část je plná kriminality. Ale i tam si jistě člověk může přijít na své.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Pro studium práv na HHU je minimální požadavek úroveň němčiny B2, osobně bych ale řekla, že se jedná opravdu o minimum a spíše bych doporučovala C1.
V rámci anglického programu je B2 dostačující. Na univerzitě a ve městě se dá bez problémů všude domluvit anglicky, já se ale snažila používat němčinu, kde se dalo.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzity je velmi prostudentská s moderním přístupem, město nabízí vyžití během celého roku včetně největšího Karnevalu v Německu v zimním semestru nebo 10tidenní pouti se 4 Mio. návštěvníky v letním semestru.
Město je bohaté a nabízí tak spoustu příležitostí a událostí, které jsou často pro studenty velmi price friendly. Dva měsíci uběhly od skončení mého Erasmu v Düsseldorfu, ale už jsem tu zas. Takže za mě 10/10.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Odhodlanost poznat novou část světa.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Tu existuje anglický program, takže studenti práv na Erasmu tu neumí německy.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Na začátku člověk potká obrovské množství nových lidí, ale s velkou většinou z nich se jedná pouze o krátkodobé vztahy, které během pár dnů/týdnů vyšumí.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Opustit svého přítele při odjezdu na Erasmus.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Heinrich Heine University of Düsseldorf

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page