top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Mariia Tukanova

Autor(ka):

fakulta:

Mariia

Tukanova

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Mariia je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

tumariia_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Mariia

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bristol

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Mariia hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Bristolu na mě usělala opravdu velký dojem. Semináře jsme měli v budovach v neogotickém stylu, které byly modernizováné, takže jsem se citíla velmi nadšeně v těch prostorech. Měla jsem pocit, jako kdybych byla nějakou středověkou filosofkou. Často jsem se chodila učit do knihovny a tam mě inspirovaly královské designy a obrovské množství tlustých knih.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zásadně odlišná je organizace vzdělávacího procesu. Měla jsem pouze tři dvouhodinové semináře týdně (celkem jsem měla zapsané tři předměty). Pro porovnání, britské studenti maji vzdycky 3-4 předměty na semestr. Většina času je věnována sebevzdělávání. Ke každému semináři bylo nutné přečíst určitou literaturu, podívat se na přednášku a udělat nějaký úkol. Na seminářích jsme volně diskutovali a debatovali, argumentovali jsme své názory pomocí přečtené literatury. Musíte opravdu hodně číst, ale je to velmi zajímavé!
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Bohužel, do studentských spolků jsem se moc neintegrovala, ale vím, že je jejích hodně. Vedle koleji,kde jsem bydlela, byla budova studentského spolku, a prováděli se tam různé aktivity a akce. Také byly tam bazen, sportovní prostory, taneční a hudební studie, které si bylo možné pronajmout zdarma. Také mě docela zaujalo takzvané Language Café, kde se mezinárodní studenti schazejí a učjí se navzájem různé jazyky. A určitě i angličtinu také.
Na začatku pobytu pro zahraniční studenty byla organizována exkurze městem.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ano, komunikovala jsem v angličtině. Univerzita se staví velmi tolerantně k zahraničním studentům a pomáhá pokud jsou nějaké jazykové bariery nebo problémy.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bristol je oproti Praze malé a klidné město. Je tu hodně mladých lidí a město žije většinou v noci. Velmi krásná gotická architektura a krásné výhledy. Je tam hodně kopců, takže kdo chce přijet studovat, musí se připravit, že bude hodně chodit. Na dopravu se nedá spoléhat a obecně je příjemnější chodit po městě, než jezdit autobusem.
Kdo miluje přirodu, tak to město bude pro něj nejlepší. Hodně párků velmi podobných Divoké Šárce a Stromovce. Nedaleko je zátoka, tam jsem ještě nebyla, ale před odjezdem plánuji návštívit. Velmi krásný Cliftonský visutý most a výhled na údolí řeky Avon. Nejvíce jsem byla nadšená z hlavní budovy univerzity, je vyplněná v gotickém anglickém stylu.
Také velmi jednoduchá doprava do Londyna - autobusy chodí často a dá se koupit jizdenku od 120 kč.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny v Anglii jsou určitě vyšší než v ČR. Stipendium mi však plně pokrylo bydlení, čemuž jsem byla velmi ráda.
Ceny potravin jsou asi trochu vyšší než v ČR, ale ryby a mořské plody jsou tu levnější. Například litr mléka stojí asi 35 korun, půl kilogramu kuřete asi 120 korun, půl kilogramu rajčat stojí 50 korun. Porce lososa (240 gramů) ale může stát kolem 90 korun.
Přijemným bonusem od studentské koleji byla sleva na dopravu. Kolej měla jakousi smlouvu s autobusovými službami , takže jsem po příjezdu zaplatila 50 liber (asi 1500 korun) za jizdenku, která platí po celou dobu mého pobytu zde ve všech autobusech.
Jinak měsiční jizdenka pro studenty které nebydlí na kolejí stojí kolem 50 liber.
Ještě info pro holky : všechny procedury jako nehty, péče o plet', vlasy atd jsou VELMI DRAHÉ:))
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovala jsem většinou v obchodě Sainsburys, jsou tam často slevy a promo. Jinak ještě jsou ve městě tesco express, a jsou mnohem dražsí.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vybrala jsem si bydlení od univerzity. Bydlela jsem v pokoji se sousedkou, ale s vlastní koupelnou. V patře byla kuchyně pro 7 pokojů. Mnoho z nás vařilo, takže v kuchyni bylo často rušno, ale to není velký problém. Byty jsou zde velmi drahé. Většina lidí pronajímá pokoje v domech, to je nejlepší volba. Průměrně takový pokoj stojí asi 500 liber měsíčně (15 000 korun), ale řada majitelů dává přednost dlouhodobým pronájmům, takže je těžké něco najít na 5 měsíců.
Obecně je kolej velmi dobrá, pokoje se dávaji studentům náhodně kvůli kapacitě, a jaký pokoj dostanete, závisí na vašich finančních možnostech. No, a také částečně na štěstí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hodně do Londýna, ale vím, že v Anglii je mnoho cenově dostupných autobusů do různých měst, což se o vlacích říci nedá. Vlaky jsou mnohem dražší ale i rychlejší.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ano, komunikovala jsem v angličtině. Univerzita se staví velmi tolerantně k zahraničním studentům a pomáhá pokud jsou nějaké jazykové bariery nebo problémy.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
To nejdůležitější, co jsem během výjezdu získala, jsou neocenitelné znalosti. Proces výuky se mi moc líbil, byla jsem zapojená celý semestr a dokonce mě mrzí, že už to skončilo! Zajímaly mě naprosto všechny předměty, které jsem si zapsala. Univerzitu v Bristolu proto rozhodně doporučuji sociologům a politologům – v této oblasti jsou obrovské perspektivy pro získání nových znalostí a zkušeností právě v Bristolu!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Ve městě je strašný vítr, takže doporučji si vzít čepici nebo nejakou čelenku
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
o víkendu se všechny obchody zavíraji v 17 hodin! Takže nedoporučuji odkládat nákupy na víkend.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na jazyk.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bristol

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page