top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Klajbl

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Klajbl

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bristol

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
V první řadě si vzpomenu na opravdu výjimečné studijní prostředí. Areál kampusu připomíná prostory z Harryho Pottera a místa na učení je tu opravdu mnoho. Přístup ke studiu je velmi individuální a praktický. Na University of Bristol se totiž opravdu nebudete nudit dlouhými přednáškami.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Za dvě největší změny vnímám způsob studia a známkování. University of Bristol spíše využívá praktické semináře než pasivní přednášky. Co se týče známek, v Anglii je všeobecné užívána škála od 40 do 79 procent. Proč? To bohužel sám nevím a často to pak může být matoucí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita je opravdu živá. Nachází se zde kolem 500 spolků, takže o výběr vážně není nouze. Osobně jsem se přihlásil například do spolku Čechů a Slováku, kteří mi pomohli s lepší aklimatizací na zdejší prostředí. Univerzita také téměř každý den pořádá akce, z nichž asi nejlepší zaručeně byla uvítací pouť na začátku akademického roku.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na rozdíl od ostatních zemí, kde jsou studenti Erasmu často mimo kontakt s místními, se ve Spojeném království díky angličtině dostanete do každého kolektivu a komunikace i mimo univerzitní život tak nedělá problém. Jen si chvíli musíte zvyknout na silný anglický přízvuk.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bristol je poklidné studentské město, které vás svými zákoutími dočista učaruje. Za zmínku rozhodně stojí část Clifton, která přímo vyzařuje typickou anglickou kulturu krásných domů, uliček a kaváren.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bohužel dostatečné není a s trochou štěstí vám vystačí akorát na pokrytí kolejí. Spojené království je známo svými vysokými cenami, takže rozhodně doporučuji si předem pár peněz naspořit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejvíce lze ušetřit na jídle. Univerzita naštěstí poskytuje celkem levné obědy, avšak zbytek si velmi doporučuji vařit na koleji. Z obchodů doporučuji klasický Lidl v centru města.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Osobně jsem využil nabízených kolejí, kterých je tu mnoho. Univerzita bohužel studenty Erasmu dává až na poslední místo při výběru, takže je dost možné, že se na vás nemusí dostat. Bristol má také spoustu pronájmů, avšak tam bych dával velký pozor a rozhodně nešel nad 700 liber na měsíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V rámci zahraničního pobytu jsem také samozřejmě procestoval část Anglie či Walesu (který se od univerzity nachází co by kamenem dohodil). Rozhodně doporučuji k cestování využívat síť autobusů National Express, která je velmi levná, na rozdíl od opravdu předražených vlaků. Univerzita však také nabízí slevové průkazy, což dělá cestování zase trochu levnější.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na rozdíl od ostatních zemí, kde jsou studenti Erasmu často mimo kontakt s místními, se ve Spojeném království díky angličtině dostanete do každého kolektivu a komunikace i mimo univerzitní život tak nedělá problém. Jen si chvíli musíte zvyknout na silný anglický přízvuk.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
University of Bristol je opravdu výjimečná instituce, která dbá na své studenty a jejich pohodlí při studiu. Nachází se také v nádherném městě, kousek od oblíbených turistických destinací či krásné přírody. Nikdo tu není upřednostňován či zanedbán a opravdu každý si tu najde uplatnění svých koníčků a zájmů. Jediné negativum je následný pocit smutku při příjezdu domů.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Rozhodně teplé oblečení, které jen tak neprofoukne. Bristol je velmi větrné město a nejednou jsem zde trpěl rýmou.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je potřeba rozhodně projít všechny budovy univerzity, jelikož můžete najít opravdu překrásné prostory k učení téměř kdekoliv.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Univerzita dbá velmi pečlivě na mentální zdraví svých studentů.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Určitě vyjít rozumně s penězi.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bristol

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page