top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Pánková

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Pánková

Lékařská fakulta Plzeň

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

adelkap13

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Lékařská fakulta Plzeň

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

CEU Cardinal Herrera University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzitní kampus je velice moderní a krásný, jediné minus byla dojezdová vzdálenost, protože kampus není přímo ve Valencii, takže mé rozhodnutí bydlet v blízkosti centra města mělo za následek 40 minutovou dojezdovou dobu do školy (metrem), ale nakonec mi to vůbec nevadilo, protože v kampusu jsou přizpůsobené prostory pro učení či volný čas, na každém patře naší fakulty se bylo posezení, v případě hezkého počasí, které ve Valencii panuje prakticky neustále, se dá sedět venku a kdo vyhledává klid na učení, tak si může jít sednout do studovny/knihovny. Samozřejmě nechybí ani kavárny a menza. Osobně doporučuji Pelican café při cestě z metra - lepší káva za menší peníz. Co se týče celkové organizace, buďte trpěliví, oni to moc neřeší, člověk se musí hodně připomínat a ptát, ale nakonec to dobře dopadne. Na naší fakultě bylo hodně mezinárodních studentů, kteří řešili/řeší to samé, co vy, takže se ptejte jich a oni Vám poradí, jak na to.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ke studentům mě velice mile překvapil, nebylo to pravidlo u každého předmětu, ale i na přednáškách nás vyučující oslovoval křestním jménem a my zase jeho. Vyučující se nám vždy snažili se vším vyhovět a hodně nám vycházeli vstříct, Největší problémy jsme měli s popříjezdovou organizací, protože o nás prakticky nikdo nevěděl a koordinátorka, která nás měla na starost moc nápomocná nebyla. Nakonec se mi všechno pomohli vyřešit 2 přednášející, za což jsem jim do teď nesmírně vděčná. S učiteli se komunikuje prostřednictvím školního mailu, na který většinou velice rychle reagují a všechny materiály nahrávají na Blackboardu, což bych přirovnala k našemu Moodle, ale než jsem do systému získala přístup, trvalo to skoro měsíc. Všechny zkoušky byly podobou písemného multiple choice testu, v případě předmětu Dental Pathology and Therapy byly součástí i kazuistiky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Osobně jsem volnočasové aktivity kolem univerzity příliš nevyhledávala, tím, že jsem bydlela ve městě, držela jsem se spíše akcí společných pro Erasmáky ze všech univerzit ve Valencii, které se konali prakticky každý den a je velice snadné je najít, stačí zapnout sociální sítě a napsat do vyhledávání Erasmus Valencia. Pravděpodobně i na CEU probíhali nějaké akce, ale tím, že nemají přidružené ESN ani nic podobného, tak se to ke mě nějak nedostalo a raději jsem trávila čas ve Valencii.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Tohle asi bylo nejsložitější, kdo by to čekal, když jsem přijela do Španělska s nulovou znalostí španělštiny? Každopádně, právě kvůli neznalosti španělštiny jsem musela měnit většinu předmětů, přesto, že mi koordinátorka studijní plán před příjezdem odsouhlasila a o mé neznalosti španělštiny věděla. Na klinice bez španělštiny nepochodíte, takže s angličtinou pouze na preklinické a teoretické předměty. Na preklinické předměty potřebujete vybavení, které vám po týdenním přemlouvání z té sterilky nakonec budou půjčovat, ale rozhodně nebudou komunikovat v angličtině, takže se snažte být trpělivý, případně odchytněte španělsky mluvící spolužáky, aby Vám s překladem pomohli. Jinak na fakultě máte možnost zdarma chodit na jakoukoliv úroveň španělštiny, tak se poptejte v centru jazyků, kdy a kde máte být :)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Na to, že po Evropě cestuji docela dost, tak musím říct, že Valencie je za mě jedno z nejkrásnějších měst, kde jsem měla možnost být. Není to vyloženě turistická destinace, všechny důležitá místa zvládnete projít za 2 - 3 dny, ale je to krásné propojení historického a moderního města s všude přítomnou zelení. Po celém městě vedou cyklostezky a je možnost si kolo buď půjčit na celý semestr nebo využít sdílených kol Valenbisi. Mezi má oblíbená místa patřila Turia, což je 10 km park, který se táhne skoro přes celé město, na jehož konci je Ciudad de las Artes y las Ciencias, jehož návštěvě se určitě nevyhnete přes den ani v noci, protože právě zde je i jeden z nejznámějších klubů ve městě. Dále pak samozřejmě stojí za návštěvu historické centrum, Russafa, pláže, Port Saplaya, Albufera, Parc Central a mnoho dalšího.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finance samozřejmě záleží na tom, jak chcete žít. Stipendium mi pokrylo ubytování a řekněme jídlo na cca 2 týdny, zbytek jsem platila z úspor a peněz od rodičů. Ceny jídla jsou podobné jako v ČR, ale služby a nájem jsou dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na jídlo je nejlevnější Mercadona, kvalita bych řekla, že byla prakticky stejná jako jinde, ale některé věci tam prostě neseženete a k večeru už bývá hodně probraná. Za MHD se asi dá ušetřit i ježděním na kole, ale na CEU musíte tak jako tak metrem a já zrovna chytla rok, kdy bylo pro studenty MHD zdarma, takže to nedokážu posoudit. Nejvíc se dá ušetřit na zábavě, určitě není potřeba např. do klubů platit vstupné, stačí si najít v kolik, kam a s jakým QR kódem přijít, aby byl vstup zdarma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ve Valencii koleje nejsou a je na Vás si sehnat byt, určitě se vyplatí si připlatit za agenturu (uniplaces, spotahome a další) než naletět nějakým podvodníkům na fb, nebyli byste první ani poslední, ale bude Vás to stát kauci a první nájem, tak pozor na to, Studentské byty jsou většinou velké a hezké, nájem se pohybuje od 300 €. Já přijela s kamarádkou z Česka a v rámci šetření jsme se rozhodly bydlet spolu v jednom pokoji, protože kvůli neshodám s naší univerzitou v ČR jsme v podstatě do listopadu nevěděly, zda skutečně odjedeme a v době, kdy jsme řešily ubytování už nic pod 450 € nebylo, takhle jsme každá platila 250 €. Jinak pokud chcete studentskou a levnou čtvrť, je to Blasco Ibáñez.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovat můžete buď sami na sebe nebo s nějakou z erasmáckých agentur, kterých je ve Valencii spoustu. Než někam vyjedete, koukněte na ceny od různých agentur, občas je to stejné, ale občas se to dost markantně liší. Asi nemám nic co bych nedoporučila, byla jsem na pár "typických výletech" kolem Valencie, jako Montanejos, Altea, Peniscola, tady si myslím, že je ideální zvolit právě výlet s Erasmákama, jsou to jednodenní výlety, kde Vám zařídí bus, komentovanou prohlídku na hoďku a pak máte volno, můžete se seznámit se spoustou lidí a nemusíte nic řešit, kdybyste jeli busem/vlakem sami, tak vás to beztak vyjde stejně. Pak jsem byla 10 dní v Maroku s agenturou Erasmus life, kdybych jela sama asi by to bylo levnější, ale takhle jsme jeli 200 Erasmáků, 4 autobusy a bylo to boží, někdy tedy organizace pokulhávala, protože historické mediny marockých měst takové množství lidí nezvládnou, ale i tak jsem si to užila. Určitě se taky doporučuju podívat na jih Španělska, do Andalusie, tam jsme se vydali z Valencie půjčeným autem ve čtyřech a bylo to taky moc fajn. Jediné, co mě mrzí, že jsem již nestihla je návštěva Madridu, když koupíte jízdenky na vlak s velkým časovým předstihem, tak Vás vyjdou jen na 9 €! Taky samozřejmě můžete vyrazit na Mallorcu, Menorcu, či Ibizu, zpáteční lety z Valencie Vás totiž vyjdou cca na 20 €. Nebo např. do Barcelony jsme jely BlablaCar. Zkrátka možností je mnoho, stačí je hledat :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Tohle asi bylo nejsložitější, kdo by to čekal, když jsem přijela do Španělska s nulovou znalostí španělštiny? Každopádně, právě kvůli neznalosti španělštiny jsem musela měnit většinu předmětů, přesto, že mi koordinátorka studijní plán před příjezdem odsouhlasila a o mé neznalosti španělštiny věděla. Na klinice bez španělštiny nepochodíte, takže s angličtinou pouze na preklinické a teoretické předměty. Na preklinické předměty potřebujete vybavení, které vám po týdenním přemlouvání z té sterilky nakonec budou půjčovat, ale rozhodně nebudou komunikovat v angličtině, takže se snažte být trpělivý, případně odchytněte španělsky mluvící spolužáky, aby Vám s překladem pomohli. Jinak na fakultě máte možnost zdarma chodit na jakoukoliv úroveň španělštiny, tak se poptejte v centru jazyků, kdy a kde máte být :)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Upřímně to jak moc to bylo skvělé už jsem popsala výše a urcitě pokud máte možnost do Valencie vyrazit, tak jeďte, všichni, co jsme tam byli, bychom se tam hned a bez dalšího přemýšlení vrátili.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nutnosti znalosti španělštiny
Nejvíc mě překvapilo, že...
Absenci na předmětu se 100% docházkou Vám neomluví jen na základě toho, že je Vám špatně, ale musíte mít potvrzení od lékaře a čekat v nemocnici 5h na to, aby Vám potvrdili, že máte střevní chřipku není nic moc.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
první dva týdny na univerzitě a pochopit, jak tam všechno funguje, jak funguje rozvrh, kde mám být, v jaké skupině jsem atd.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

CEU Cardinal Herrera University

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page