top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jakub Stránecký

Autor(ka):

fakulta:

Jakub

Stránecký

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jakub je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kubast2

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jakub

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Cardiff University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jakub hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 3 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Cardiff university byla specifická v tom, že měla několik budov po celém městě a některé předměty neprobíhaly v budově práv a politických studií, na které jsem studoval. To by pro někoho mohla být nevýhoda, ale mně se líbilo, že jsem se mohl podívat do více budov. Budovy univerzity byly obecně dobře a moderně vybavené a v některých byly například kavárny a bistra, ve kterých se dalo koupit pití a jídlo za dobré ceny.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se v případě mnou zvolených předmětů lišil, například v tom, že jsem neabsolvoval, žádnou zkoušku formou testu, ale hodně se dbalo na psaní esejí. V každém předmětu jsem musel napsat jeden kratší zápočet a finální delší esej, která byla rozsahem delší než na co jsem zvyklý z naší univerzity. Přístup učitelů a administrativy byl osobní a vstřícný za což jsem byl velmi vděčný, protože jsem si ohledně Erasmu hodně věcmi nebyl jistý.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Já konkrétně jsem se do žádného spolku nezapojil, ale vím, že byla možnost stát se členem mnoha spolků, které se zaměřovali na různé koníčky. Volitelné předměty k dispozici myslím byly, ale pro přiblížení kultury se hlavně na začátku odehrávali různé společné akce a v mém případě to bylo ještě specifické v tom, že jsem byl ve Walesu což znamenalo, že nám přibližovali i kulturní rozdíly mezi Anglií a Walesem.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Kominikoval jsem v angličtině což byl i hostitelský jazyk země a univerzita požadovala úroveň angličtiny C1. Co se týče jazyku jsem neměl žádné problémy a rozuměl jsem prakticky všemu co se na univerzitu i mimo ní odehrávalo.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo oproti tomu na co jsem zvyklý zde v Praze o hodně klidnější. Specifické také je že většina lidí bydlí v rodiných domech. Nejrušnější část města bylo centrum a to obvzlášť při sportovních událostech jako Rugby nebo Fotbal, který se často hrál i na stadionu, který je přímo v centru města. V centru je také hrad a velký park, do kterého jsem rád chodil. Ve městě bylo velké množství studentů a bylo proto rozhodně vhodné pro studenty i v případě, že máte rádi kluby, bary atd. Nejzajímavější byly na městě hlavně parky, které jsem prošel snad úplně všechny. Hezká část města je také u pobřeží moře, po kterém se dá dojít do souseního města. V Cardiffu také není moc dobrá hromadná doprava a proto je i vzhledem k velikosti města nejlepší chodit všude pěšky. Město bylo obecně architektonicky pěkné, klidné a relativně čisté.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se týče cen ve Velké Británii tak je velký rozdíl v různých službách. Například jídlo nebylo o moc dražší než u nás a dalo by se srovnat s tím na co jsme zvyklý i ze sousedních západních zemí. Některé služby jako například posilovna, do které jsem chodil byla velmi dobře a moderně vybavená a byla mnohem levnější než posilovny v Praze. Co bylo ale velkou nevýhodou bylo opravdu extrémně drahé bydlení, což bylo způsobeno i jeho velkým nedostatkem a stipendium na něj nevystačilo ani zdaleka. Což znamená, že pokud bych neměl pomoc od rodiny tak bych ve městě nemohl ani bydlet. Stipendium mi tak pokrylo hlavně výdaje na jídlo, pití a volno časové aktivity.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá určitě tak, že si bydlení najdete, alespoň půl roku dopředu což bych velmi zdůraznil. Jídlo se pak dá koupit v některém ze supermarketů, které jsou obecně levnější jako Tesco nebo Sainsburys. Výhoda je že po městě můžete skoro všude chodit pěšky takže se dá ušetřit za dopravu, která byla také poměrně drahá.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měl jsem pronajatý pokoj v domě u staršího páru což byla jediná možnost, kterou jsem našel na délku jednoho semestru. Radši bych určitě bydlel se studenty, ale to už pro mě nebyla možnost, protože jsem bydlení začal hledat až moc pozdě a proto bych doporučil začít hledat včas a idealně pokoj ve studentském domě. Na kolejích z mé zkušenosti není pro studenty, kteří studují pouze jeden semestr místo.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V průběhu pobytu jsem navštívil kamaráda co studuje v Edinburgu což byl rozhodně dobrý výlet, který mi umožnil poznat i Skotsko a tamní krásnou přírodu. Je i možnost jet z Cardiffu do Londýna čehož jsem nevyužil, ale pokud jste ještě nikdy nebyli v Londýně tak bych to určitě doporučil. Jinak nejlepší a nejvýhodnější je cestovat autobusem. Nedoporučuji moc jezdit vlaky, protože mají často zpoždení a jsou velmi drahé.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Kominikoval jsem v angličtině což byl i hostitelský jazyk země a univerzita požadovala úroveň angličtiny C1. Co se týče jazyku jsem neměl žádné problémy a rozuměl jsem prakticky všemu co se na univerzitu i mimo ní odehrávalo.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Výhoda této lokality je hlavně prestiž univerzit ve Velké Británii a to, že anglicky se domluvíte všude. Krásná je i příroda ve Walesu a ve Velké Británii obecně.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplejší oblečení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je potřeba hledat bydlení dlouho dopředu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem velmi dobře rozuměl místním lidem (bál jsem se možného přízvuku).
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Najít bydlení.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Cardiff University

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page