top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Kroneislová

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Kroneislová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Sussex

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
University of Sussex je opravdu skvělá. Co se prostorů týče, kampus školy a veškerá výuka se odehrává ve Falmeru (10min vlakem od Brightonu nebo 20min autobusem přímo do kampusu). Brighton se nachází na jihu Anglie, kousek pod Londýnem a je to krásné pobřežní město. Univerzita je velmi moderní a prostory školy jsou vybavené mnohem lépe než v ČR. Veškeré vybavení k praktické výuce je možné k zapůjčení, přednáškové místnosti jsou prostorné a technika funguje!!
Na kampusu se nachází i menší Co-op, lékárna, pošta, kavárny, bary, restaurace a veškerá asistence.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začínal koncem září, stejně jako v ČR, ale předcházel mu týden "Freshers", kde se konaly různé seznamovací akce, prezentovaly se školní spolky a aktivity a studenti měli možnost se zapojit. Semestr je rozdělen do na poloviny a dělají je tzv. midterms. (Menší testy, úkoly, zkoušky). Zimní semester probíhá až do prosince, kdy pak před Vánoci jsou prázdniny a v lednu začíná zkouškové.
Učitelé byli velmi vstřícní a nápomocní, odepisují na e-mailovou komunikaci a mají každý týden konzultační hodiny, které je dobré využívat. Ke každé přednášcce jsou přiřazeny také semináře a ty vedou doktoranti, kteří i následně opravují vaše finální práce. Během mého pobytu se na škole stávkovalo, kvůli špatným pracovním podmínkám pro učitele a jejich nedostatečné finanční ohodnocní. S tím bohužel Anglie má problém a vyučující v rámci stávky rušili přednášky/semináře.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na University of Sussex je velice pestrý: koná se zde několik oficiálních parties, eventů a na škole působí desítky spolků, které se pravidelně schází a plánují akce pro své členy. Já osobně byla členkou spolku (Dog walking society, Film society). Takže jsem 3x týdně mohla venčit cizí psi a chodit na procházky a v rámci filmového spolku jsme měli jednou týdně promítání a časté srazy v hospodě. Také jsem se účastnila tzv. Language caffee, kde studenti dobrovolně vyučuvali nejrůznější jazyky pro své spolužáky, já chodila na španělštinu pro začátečníky. Mohl se zapojit opravdu každý, ale o český jazyk nebyl velký zájem. Na škole působí Student's Union, která je velmi aktivní a snaží se informovat studenty o veškerém dění na Univerzitě a okolí. Já se na ně několikrát obracela s dotazy a vždy pomohli.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož můj pobyt byl v Anglii, komunikovala jsem celou dobu anglicky a problémy jsem stím neměla. Během několika dnů jsem se rozmluvila a veškeré obavy odpadly. Na angličtinu jsem si zvykla a do teď mi občac chybí. Jazykové požadavky jsou msyslím úroveň B2, ale určitě jsem tam poznala lidi, kteří měli nižší jazykovou úroveň. Každopádně pro komunikace se spolužáky je lepší dobře rozumět.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brighton je středně velké-menší město na pobřeží Anglie. Nachází se na jihu a v létě je tu krásné počasí a přes zimu čerstvý vzduch. Je zde hodně mladých lidí a město je celkově velice otevřené všemu a všem. Je zde obrovská LGBT komunita a člověk si připadá bezpečně. Nejradši jsme chodili na pláž k molu (nejznámější památka Brightonu). Jinak, co se historie týče je tu i zde: Pavilon, vyhlídková věž a v okolí jsou i hrady. Do Londýna se dá dostat za 1h vlakem.
Město je velmi klidné přes den a přes noc se promění v párty a všude je plno a hlučno (kromě neděle, ta je většinou klidnější a lidé zůstávají doma).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se stipendia týče, mám velmi negativní zkušenost. Nestačilo mi ani na pokrytí ubytování, které jsem měla zařízené přes zahraniční univerzitu. Dostala jsem přibližně 2000 euro a platila cca 3000. Celkově je Anglie dražší než ČR, ale dá se tam ušetřit (doporučuji nakupovat v Aldi nebo Lidl).
A navíc jsem musela vracet ze stipendia 517 euro, protože jsem se vracela domů před Vánoci a poté již nemusela zpět do Anglie. Stipendium bylo rozpočítáné až do 15. ledna a musela jsem vracet tedy za období po návraty do ČR-15.ledne. Což mi radost neudělalo, když mi žádné peníze ze stipendia nezbyly. Na to si dejte pozor!! Při vyplňování Confirmation of Erasmus Period si nechte vyplnit datum, které máte na smlouvě o stipendiu. Ať nemusíte platit jako já.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji si hend ze začátku koupit něco jako Lítačku pro studenty - vyjde to levnějsi než jednotlivé jízdenky. (lze si kupovat přes aplikaci). Co se jídlá týče doporučuji se vařit a nakupovat potraviny v Lidlu nebo Aldi. Kvalita je dobrá a ceny nižší než Co-op.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já měla ubytování vrámci kolejí (pokoj pro 1 osobu + mini koupelna) a byla jsem nadmíru spokojená. Až na cenu za ubytování. Soukromé byt by byl určitě mnohem levnější a blíž ve městě. Zase se pak musí platit za dojíždění. Z kolejí je veškerá výuka v dochozí vzdálenosti

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož můj pobyt byl v Anglii, komunikovala jsem celou dobu anglicky a problémy jsem stím neměla. Během několika dnů jsem se rozmluvila a veškeré obavy odpadly. Na angličtinu jsem si zvykla a do teď mi občac chybí. Jazykové požadavky jsou msyslím úroveň B2, ale určitě jsem tam poznala lidi, kteří měli nižší jazykovou úroveň. Každopádně pro komunikace se spolužáky je lepší dobře rozumět.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita má skvělou výuku, lokalitu, zázemí a okolí, Celá je situovaná v národním parku a je obklopená mořem a krásnou přírodou.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Fotografie kamarádů a rodiny. Deštník!!!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
to uteče jako voda! opravdu není čeho se bát. Ještě vám pobyt bude připadat krátký.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Lidé jsou velmi přívětivý a studenti v Británii chodí na vysokou školu v mladším věku. Může se stát, že ve druháku bude vašim spolužákům čerstvě 18. Což bylo veliké překvapení.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Příjezd/Odjezd. Balení, vybalování, orientace na kampusu

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Sussex

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page