top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Sovíčková

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Sovíčková

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Sussex

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je známá vysokým počtem zahraničních studentů a kampusem vzdáleným cca 30 min od centra Brightonu. Během mého pobytu probíhala na kampusu stavba nových kolejích, některé cesty tedy byly uzavřené, ale jinak mě to příliš nerušilo.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Největší rozdíl byl pro mě ve způsobu ukončení předmětů, běžné jsou eseje či worksheets a většina předmětů obsahuje interaktivní semináře. Závěrečné písemné zkoušky byly všechny online z domova. Docházka byla částečně kontrolována, ale všechny přednášky byly nahrávány. Přednášky byly oproti mojí univerzitě kratší, měly jen 50 minut, ale bývaly 2x týdně.
Během jarního semestru jsou cca 3 týdenní jarní prázdniny.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita nabízí spoustu studentských spolků, jejichž akcí se může kdokoli účastnit a rozhodně je doporučuji vyzkoušet. Osobně jsem navštěvovala akce fotografického spolku. Dále univerzita nabízí různé sporty v ceně 2 liber za "session" a také tzv. language café. Akcí pro exchange studenty bohužel ale moc není, pouze uvítací a rozlučková párty. Doporučuji sledovat stránky Sussex Students' Union a akce od Buddy scheme.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vše v angličtině, profesoři jsou zvyklí na zahraniční studenty, proto jsem žádný problém neměla.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brighton je menší, ale živé studentské město s množstvím restaurací, kaváren, klubů a pouličního umění. Mé oblíbené místo je určitě místní pláž a Brighton pier. Dále doporučuji navštívit The Lanes, Royal Pavilion (vstupenka je platná po celý rok), Brighton Marina a Undercliff Walk. Jako negativum vnímám, že hodně obchodů, kaváren i restaurací zavírá dříve než u nás (najít kavárnu, která má otevřeno po 17:00 je skoro nemožné) a město může působit trochu špinavě. V městě jsem se ale cítila bezpečně a je zde skvělé spojení s univerzitním kampusem (vlakem 7 minut, autobusem 30 minut).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi nestačilo ani na ubytování a celkově mi pokrylo asi 30 % výdajů. I když jsem během pobytu hodně cestovala, je potřeba v Anglii obecně počítat s vyššími cenami, hlavně za ubytování, které je na kolejích mnohonásobně dražší než v ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Na kampusu se nachází Co-op, který je ale hodně předražený, doporučuji proto nakupovat potraviny v obchodech Aldi nebo Asda, vyplatí se nechat si dovést velkou objednávku až na kampus (dobré je domluvit se třeba s ostatními studenty a objednat si dohromady).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzita nabízí ubytování na kolejích, ale místo mají zaručené pouze studenti přijíždějící na celý rok! Osobně jsem se o ubytování na koleji hlásila a cca na konci listopadu mi přišel email, že se na mě místo nedostalo. Naštěstí jsem asi za dva týdny dostala další email s tím, že se nakonec místo uvolnilo (a to samé se stalo i většině mých přátel), ale není to jistota, že se na vás místo dostane. Univerzita ale nabízí poradentství o hledání vlastního ubytování včetně kontrolování nájemních smluv. Hledat ubytování na poslední chvíli ale nebylo tak jednoduché, hlavně proto, že většina nájemních smluv trvá až do srpna či září. Univerzita má vlastní portál, kde nabízí prověřené ubytování, hlavně v hostitelských rodinách nebo ve sdílených domech, nabídek tam ale příliš nebylo. Dále je možné hledat na facebookových skupinách (je potřeba si ale vše prověřit) nebo na soukromých kolejích, které však bývají dost drahé.
Osobně jsem byla velmi vděčná za ubytování, které se na mě dostalo, bydlela jsem na kampusu v Brighthelmu, což je jedna z mála kolejí, kde má každý dům vlastní pračku a sušičku, není tedy potřeba za praní platit. Všichni studenti mají vlastní pokoj a je nabízené i ubytování s vlastní koupelnou. Univerzita nabízí i koleje mimo kampus, které jsou levnější.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během jarních prázdnin jsem týden cestovala po Irsku s pronajatým autem, určitě mohu doporučit Moherské útesy, Dublin a Belfast. Také jsem na víkend odletěla do Reykjavíku s celodenním výletem po jižním Islandu, pokud najdete levné letenky, určitě doporučuji. V okolí Brightonu doporučuji útesy Seven Sisters, městečko Lewes, Portsmouth, trochu vzdálenější Cambridge a Bath. Z Brightonu je také dobré spojení do Londýna. Co moc nedoporučuji, je Stonehenge, který mi přišel zbytečně předražený.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vše v angličtině, profesoři jsou zvyklí na zahraniční studenty, proto jsem žádný problém neměla.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Doporučuji pro ty, kteří hledají univerzitu s kampusem a kteří se chtějí pohybovat v hodně mezinárodním prostředí (za celý můj pobyt jsem nepotkala jediného českého či slovenského studenta). Brighton je vhodný třeba i pro ty studenty, kteří chtějí studovat v Anglii, ale ne přímo v Londýně.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vlastní příbor
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
To nebude tak těžké, jak jsem si myslela. Doporučuji se už zezačátku přidat do různých facebookových skupin/přidávat lidi na instagram, ať už před odjezdem někoho znáte a můžete sdílet svoje problémy.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Koleje nenabízí lůžkoviny ani kuchyňské nádobí, je potřeba vše dokoupit na místě (něco se dá koupit přímo od univerzity). Já jsem se rozhodla si polštář a peřinu koupit sama na místě, bohužel zrovna v den mého příjezdu byly ve většině obchodů vyprodané (nakonec jsem sehnala v Homesense, ale koupené od univerzity by asi byly levnější).
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zařizování dokumentů před odjezdem, stres z toho, že se na me zpočátku nedostalo ubytování. Hodně doktorů neordinuje v neděli, i lékárny bývají zavřené.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Sussex

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page