top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Kleinerová

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Kleinerová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kleinerova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Pedagogická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Polytechnic Institute of Viana do Castelo

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem obor Desportos de Natureza na fakultě sportu, která ačkoli patří pod IPVC tak neleží ve Vianě ale v Melgaçu- městečko vzdálené 105km. Fakulta sportu je přenádherná, velice moderní a daleko, i tak se ale rozhodně vyplatí být na koleji ve Vianě a do Melgaça dojíždět. Viana je totiž rozmanité město plné studentů, klidného portugalského života a tou nejkrásnější pláží kde se dá výborně surfovat. A jelikož je to město kde IPVC primárně sídlí, je zde studentům volně přístupná školní a městská knihovna. Melgaço je oproti tomu vesnička uprostřed ničeho, ale zase obklopená nádhernou přírodou a kousek od národního parku Peneda-Gerês. Díky tomu jsme v rámci mého oboru často zamířili do okolí zakusit ´divočinu´ a to nejen v rámci kurzů ali i během normálních hodin. Výuka měla probíhat v angličtině, ale jak je tomu v Portugalsku zvykem, nic není tak jak má být a tak byli přednášky v portugalštině. Když bylo něco důležitého, tak nám překládali buď spolužáci nebo sami učitelé.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup je v Portugalsku rozhodně mnohem laxnější, na všechno je dost času a deadline obvykle neexistuje. Pokud tedy něco chcete, musíte ostatní pořádně uhánět. Zprvu je to šok, ale po chvíli se člověk sám naladí na tuto pohodovou vlnu a naučí se s tím určitým způsobem pracovat. Je tak důležité počítat s tím, že všechno déle potrvá a bude více ´táhnout´
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pokud nějaké studentské spolky jsou, nevím o nich. V rámci programu Erasmus+ je intenzivní týdenní kurz, který se odehrává před začátkem výuky. Následně během pobytu je možné docházet na volitelný předmět základy portugalštiny, já osobně jsem ho ovšem nenavštěvovala. Volnočasové aktivity univerzita pořádá, ale speciálně jen pro Erasmus studenty - není jich ovšem moc a spíše se konají na začátku mobility.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem pouze v angličtině a většinou to bylo dostačující. V momentě kdy byla nutná portugalština, pomohli mi spolužáci.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Viana je klasické portugalské klidné městečko, které bude už na vždy mým happy place. Na každém rohu je pastelaria, kde si můžete dát pastel a pingo (espresso + mléko) za euro. Na hlavní je městská knihovna s wi-fi zdarma a krásným výhledem na řeku. Nad městem se tyčí Santuário de Santa Luzia ze které je výhled na celé město - speciálně krásné při západu slunce. Pokud někoho zajímá noční život, je zde několik barů a dva kluby. Pokud jsme ovšem chtěli jet na ´pořádnou´ party, vyrazili jsme na noc do Porta, které je vzdálené hodinku autobusem (lístky je nejlepší kupovat přes flixbus či rede expressos). To nejlepší na Vianě je ovšem pláž. Když jsem na začátku popsala Vianu jako happy place, měla jsem primárně na mysli Praia do Cabedelo. Přenádherná přírodní písečná pláž, která je ideální na surf či windsurf. Surf školy na Cabedelu navíc nabízejí slevu na lekce pro studenty. Já osobně chodila do Duotone pro Center, ale spousta mých erasmus spolužáků navštěvovalo Xlife Surf School. Obě školy bych s klidným srdcem doporučila.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ve školním roce 2021/2022 jsem měla grant 600eur na měsíc. V rámci mého Erasmu jsem se nijak neomezovala - procestovala jsem Portugalsko, chodila na kafíčko, chodila párkrát týdně na surf lekce (15eur za lekci) a občas zašla na party. S tímto pohodovým přístupem bych řekla, že mi grant pokryl 85% výdajů
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Začít pít pingo - né cappuccino (to v Portugalsku stejně neumí stojí 3x tolik). Nechodit do restaurací a vařit si na koleji - v každém obchodě je spousta čerstvých ryb, mořských plodů, zeleniny a ovoce za dobré ceny, je tedy super si vařit spíše na koleji a naučit se třeba tak i více přímořských jídel!
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Žila jsem na koleji určené speciálně pro Erasmus studenty (Centro Social e Paroquial de Santa Maria Maior) a byla jsem moc spokojená. Né že by kolej byla nějak přenádherná či moderní, spíše naopak (je umístěna v bývalém klášteře). Ale poměr cena kvalita byl bezkonkurenční. Navíc jsem stále byla mezi erasmáky, umístění bylo v centru města a před kolejí se dalo zdarma parkovat.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Párkrát jsem vyjela do Španělska, jinak Portugalsko jsem si projela po pobřeží skoro celé. Určitě bych vypíchla okolí Fara, Cabo da Roca, Palácio Nacional da Pena, Ericeiru, Nazaré a národní park Peneda-Gerês. Klasiky jako Lisabon a Porto jsou samozřejmostí!
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem pouze v angličtině a většinou to bylo dostačující. V momentě kdy byla nutná portugalština, pomohli mi spolužáci.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Protože Portugalsko je naprosto odlišné od Česka! Člověk se zde naučí si užívat každý okamžik a pomalý způsob života! Více o lokalitě jsem se rozepsala v předchozích otázkách :)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Svůj vlastní větší hrnec - přes jeden hrnec jde udělat hromada receptů a věřte mi že kvalitní hrnec na koleji nenajdete. Teplé pyžamo! Ačkoli je Portugalsko slunečná země, přes noc je opravdu zima. Lampičku. Otvírák na víno + repráček = spousta kamarádů.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nemusím být ani trochu ve stresu. Vše se dá vyřešit a svět se nehroutí (zvlášť v Portugalsku). Zároveň je dobré vědět, že prvních pár dnů na Erasmu je pocit ztracenosti a stýskání úplně normální!
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem našla samu sebe. Erasmus jen neobohacuje studium, ale mění životy. A kdokoli uvažuje o vyjetí - neváhej!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjezd domů, loučení se s Erasmus životem.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Polytechnic Institute of Viana do Castelo

Další zprávy z regionu Portugalsko

bottom of page