top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Johana Kofroňová

Autor(ka):

fakulta:

Johana

Kofroňová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Johana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

jkofronova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Johana

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Danish School of Media and Journalism

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Johana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Budova školy je úplně nová, z roku 2020, takže má skvělé možnosti a fajn atmosféru. Třídy nejsou ničím zvláštní. Ve škole je umělecká světelná instalace, která se spouští každý večer když zajde sluníčko.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Naše třída čítala jenom 14 studentů, takže přístup učitelů byl určitě individuálnější a nedalo se nikam schovat, jako to někdy na Karlovce jde.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Škola má svůj Friday bar, což je taková dánská specialita - tam se pořádá výběrové řízení a pak můžete v baru obsluhovat a zároveň se skupinou "barmanů" se pořádají různé akce a tak. Hned vedle školy je Student House, který pořádá všechny možné výlety a akce pro všechny studenty. Volitelné předměty jsme neměli k dispozici žádné, rozvrh byl daný.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v angličtině. Vzhledem k tomu, že jsme psali články v angličtině, tak se určitě hodí úroveň C1, ale nižší určitě není překážkou, všichni jsou ochotni pomoct. Určitě doporučuju se naučit pár frází dánsky, místní na to hezky reagují a jsou potom mnohem milejší.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Polovina populace Aarhusu jsou studenti, takže možností pro studenty je nespočet. Řekla bych, že to je ideální město pro studium. Všude se dostanete na kole, jsou tam krásné pláže (der Premanente třeba!) i lesy (Risskov Forest doporučuju) a v centru jsou skvělé podniky. Určitě doporučuju vylézt na střechu obchodního centra Salling, je tam výhled na celé město! Street Food Aarhus je skvělé místo, kam se jít najíst a všechny Friday bary určitě taky stojí za návštěvu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dánsko je hodně drahá země. Já jsem nijak extrémně nešetřila, ale v restauracích jsem třeba skoro nejedla. V rámci programu International News Reporting je výjezd do Bruselu a do Kodaně s tím, že všechny náklady jsou na vás, což se docela prodražilo.
Celkově jsem vyšla se stipendiem + asi 80-100 000 korun ze svého.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuju nakupovat v Remě nebo Faktě - levnější supermarkety. Zároveň je v Aarhusu obchod, kde mají zlevněné jídlo We Food. Nebo určitě doporučuju kontrolovat Too Good to Go, hodně tam funguje i v Supermarketech.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela na koleji Borglum Kollegiet a určitě je to nejlepší kolej ve městě. Nejlevnější, ale zároveň blízko do města. Máte svůj pokoj i koupelnu a kuchyň sdílíte s 13 dalšími studenty, především Dány, což vám pomůže se líp začlenit do místní kultury. Žijou tam hodně sociálně, takže společné párty nebo večeře nejsou ojedinělé.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Se Student Housem jsme jeli do Skagenu na sever Dánska, což určitě doporučuju! Plus jsem byla na Samso, to je taky super, jezdí tam trajekt do konce září zdarma a určitě se to vyplatí.
Během kurzu jsme jeli do Bruselu a do Kodaně jako celá třída a učitel nám tam domluvil hodně schůzek a akcí s novináři a dalšími institucemi, což bylo super. Taky jsme jeli na náš závěrečný projekt do Polska, to ale pro Čechy není tak atraktivní. :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině. Vzhledem k tomu, že jsme psali články v angličtině, tak se určitě hodí úroveň C1, ale nižší určitě není překážkou, všichni jsou ochotni pomoct. Určitě doporučuju se naučit pár frází dánsky, místní na to hezky reagují a jsou potom mnohem milejší.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Aarhus je úžasný město pro studium, všichni jsou ochotní, všichni mluví anglicky a nemají jediný problém se zahraničními studenty. Hned bych jela znovu!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nezapomeňte si pantofle, fén a kratší kabát, aby se nezasekával do kol kola!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Všechno dopadne dobře. :) A doporučuju si půjčit kolo u Swapfiets, za pár korun máte super kolo a kdykoliv ho můžete vrátit.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Dánové nemají sýrovej popcorn, nechápu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Dojet do Dánska, jela jsem vlakem a dotáhnout tam všechny svoje věci v kufru a krosně byl oříšek.

Nejtěžší to bylo určitě před odjezdem. Kdybych ti mohla nějak pomoct, klidně se mi ozvi na mail: johana.kofronova@gmail.com, ráda ti se vším poradím. :)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Danish School of Media and Journalism

Další zprávy z regionu Dánsko

bottom of page