top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Alice Smolová

Autor(ka):

fakulta:

Alice

Smolová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Alice je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Alice

Filozofická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

McGill University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Alice hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Možnost strávit semestr na McGill University pro mě byl úžasnou zkušeností, která ještě předčila všechna má předodjezdová očekávání. Nadchla mě nejen univerzita a studium, ale i město Montreal, místní lidé a země jako taková. Půl rok utekl nesmírně rychle, a proto moje hlavní doporučení je, snažit se už od začátku využít co nejvíce možností, které vám nejen škola nabízí a pustit se do studia i poznávání naplno.

McGill ve mně vyvolává vzpomínky na krásné historické budovy univerzity umístěné přímo pod vrchem montrealské dominanty - hory Mount Royal. Najdete tady samozřejmě i budovy modernější i ty o něco méně reprezentativní a starší, nicméně je skvělé, že univerzitní kampus je jakési "město ve městě", zahrnuje knihovny, laboratoře, knihkupectví - a to vše je umístěno přímo v centru Montrealu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Před odjezdem je potřeba toho zařídit poměrně dost, abyste do Montrealu jeli bez většího stresu. Na druhou stranu McGill má skvěle zvládnutou komunikaci s novými výměnnými studenty a průběžně a s dostatečným předstihem vás bude zásobovat všemi podstatnými informacemi. Přijdou vám tak souhrny týkající se financí, pojištění, zápisu předmětů a mnoha dalších důležitých oblastí, v nichž se potřebujete na začátku zorientovat. Pokud vám něco nebude jasné, ozvěte se na uvedené maily, které jsou vždy přiložené a pracovníci vám ochotně poradí.

Mě osobně systém studia McGillu nadchnul. V rámci každého předmětu profesoři odpřednáší určitou látku, ale značná část toho, co je potřeba nastudovat ke zkoušce, je na samotných studentech. Předpokládá se, že průběžně čtou a zpracovávají si stanovenou četbu, která někdy může být hodně obsáhlá. Je proto dobré zapojit se do menších skupin a vytvořit si tzv. reading groups, kde každý v týmu zpracuje např. jednu kapitolu a není tak potřeba, abyste sami pročítali kompletně celou knihu o 500 stranách. Ve výsledku vám to ušetří hodně času a hlavně stresu. Na McGillu se celkově očekává, že se systematicky připravujete průběžně, čemuž odpovídá i systém examinace. Váš výsledek v daném předmětu totiž nezávisí pouze na velké závěrečné zkoušce, ale známku si vlastně skládáte v průběhu celého semestru, kdy se mohou psát různé kratší testy, eseje, dělat prezentace apod. Závěrečná zkouška samozřejmě zpravidla mívá váhu nejvyšší (např. 60 % známky).

Opět samozřejmě záleží na tom, jaké předměty si zapíšete a na jaké profesory narazíte, ale za sebe můžu říct, že jsem ze svých vyučujících i látky byla unešená. Ve většině mých kurzů se kladl důraz na aktuální poznatky, současné studie, profesoři byli zapálení, vstřícní a zároveň velcí odborníci ve svých tématech, kteří aktivně realizují vlastní výzkumy. Jsou otevření konzultacím, diskusím se studenty a podporují je v touze po tom vědět víc.

Veškeré materiály ke kurzům se ukládají na platformě My Courses, kterou budete v průběhu semestru intenzivně využívat. Je to navíc kanál, kterým učitelé sdělují důležité informace ke svým předmětům a kde sdílejí informace ke zkouškám nebo materiály k přednáškám. Obecně platí, že pokud byste měli jakékoliv potíže vztahující se ke studiu, vždycky se můžete obrátit na studijní referentku, která se specializuje výhradně na výměnné studenty a ráda ve všem poradí.

Závěrečné zkoušky fungují tak, že vám během semestru dorazí rozpis, kde najdete svůj předmět, datum, čas a místo konání finální zkoušky. Obvykle jde o velké tělocvičny ve sportovním centru McGillu, kam dorazíte, dostanete ve stanovený čas svůj test, na který máte celkem tři hodiny, vyplníte ho, odevzdáte a pak už jen čekáte, až se vám objeví výsledek ve studijním systému. Testy (minimálně v rámci mého oboru) měly formát multiple choice a čas na jejich zpracování byl dostačující.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Samotný McGill nabízí širokou nabídku nejrůznějších aktivit, přednášek, klubů, workshopů a dalších událostí. Na mail vám navíc průběžně budou chodit přehledy týkající se aktuálního dění. Během září se uskuteční tzv. Activities Night, kde můžete navštívit stánky různých univerzitních spolků a vybrat si, co by vás bavilo. Nabídka je neskutečně široká – diskusní, politologické, sportovní, umělecké nebo technicky zaměřené kluby. Mě zaujala např. Recreational Dance Company, která nabízí lekce různých tanců za příjemnou cenu 5 CAD (jazz dance, muzikálový tanec, step, …). Dále pak Peel Street Cinema, v rámci něhož studenti připravují každý týden zajímavá promítání, a pak McGill Outdoor Club, se kterými můžete podnikat výlety do národních parků, do hor, na divokou vodu nebo vyrazit lézt na skály.

Zajímavá je i nabídka projektu Skills 21, který zajišťuje a organizuje workshopy a webináře týkající se psychohygieny a celkově podporující psychické zdraví studentů. Nabízí např. webináře zaměřené na zlepšení koncentrace, snížení předzkouškového stresu apod. Stejně tak má McGill vlastní rozsáhlé sportovní centrum s vybavenou tělocvičnou a bazénem, které můžete za nízké ceny využívat.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studium probíhá kompletně celé v AJ a pro to, abyste mohli na studijní pobyt vyrazit, musíte mít certifikát o úrovni alespoň B2. V době, kdy jsem na McGillu studovala, byla dostačující jazyková zkouška z angličtiny, kterou jsem skládala na Filozofické fakultě.

Pokud umíte francouzsky nebo se alespoň daný jazyk učíte, je to veliká výhoda. Montreal je frankofonní město, Quebec francouzská provincie a všichni jsou na to náležité hrdí. Nápisy jsou ve francouzštině a lidé v obchodech, restauracích i na úřadech mluví primárně francouzsky. Zároveň je ale mnoho z nich od narození bilingvních nebo zkrátka umí i výborně anglicky, a tak není problém se domluvit ani pro ty, kteří francouzštinou nevládnou. Jakmile místní lidé vidí, že francouzsky nemluvíte, ihned je naprostá většina z nich schopna přepnout do angličtiny.

Celkově mi pobyt v Montrealu přišel jako unikátní příležitost, jak se posunout v obou jazycích. McGill je samozřejmě kompletně anglofonní, přednášky jsou v angličtině a komunikace s pracovníky a učiteli rovněž tak. Ale pokud máte chuť se zlepšit i ve francouzštině, využijte toho, že jste vycestovali právě do Montrealu. V běžných denních situacích ji můžete mimo školu používat neustále, ale i McGill samotný nabízí spoustu možností, jak se v daném jazyce posunout. Doporučila bych zejména „Projet Expériences“, což je projekt, který začíná během září a v rámci kterého se můžete účastnit konverzačních workshopů, promítání francouzských filmů, prohlídek města nebo různých kulturních aktivit, přičemž všechno je vedené právě ve francouzštině a připravené pro studenty všech úrovní, kteří se chtějí zlepšovat. Nejen že jde o přirozený způsob, jak se ve francouzštině potrénovat, ale zároveň máte možnost potkat mnoho zajímavých lidí a nových přátel.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Montreal je město, které si vás okamžitě získá. Je přátelské a spojuje v sobě kanadskou část a zároveň má trochu evropský nádech. Je plné studentů, jelikož v Montrealu sídlí hned několik velmi dobrých univerzit (Université de Montreal, Concordia, aj.). Město je multikulturní a koná se v něm spousta různých akcí, a to jak sportovních (např. NHL), tak hudebních, divadelních, zajímavé festivaly, trhy apod. Montreal má řadu zajímavých čtvrtí, které stojí za to postupně prozkoumat - historická část u přístavu, čínská čtvrť, latinská čtvrť, .... Najdete tam i spoustu parků, skvělých restaurací nebo sportovišť. Dá se poznávat po svých, ale v Montrealu jsou hodně otevření i cyklistům, takže stačí půjčit si kolo a vyrazit po cyklostezkách za památkami. Ačkoliv Montreal není vyloženě obří město, tak některé vzdálenosti jsou dlouhé. Vyplatí se proto případně využívat také metro nebo autobusy.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Příspěvek od Univerzity Karlovy pokryje tak třetinu celkových výdajů, zbytek je potřeba financovat z vlastních zdrojů. Rozhodně jde o pobyt, který je nákladný a je potřeba s tím počítat. Ceny, zejména u potravin, jsou vyšší než v ČR. Plus se v restauracích počítá automaticky se spropitným kolem 10-15 %. Obecně záleží, jak moc hodláte poznávat zemi, cestovat, navštěvovat různá místa. Dají se využívat slevy pro studenty, které Vám zajistí ISIC nebo vaše karta z McGillu (např. v některých supermarketech až 10 %). Také je rozdíl, jestli budete na koleji nebo v privátním ubytování - tam se ceny mohou taky výrazně lišit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Vzhledem k cenám potravin a cenám v restauracích, tak většina studentů kombinuje to, že si vaří a občas si zajdou na jídlo. Hlavních supermarketů je v Monteralu několik – mně samotné nejvíce vyhovovalo Metro. Tady je dobré si pohlídat, že někdy nabízejí studentské slevy, takže až budete na místě, zmapujte situaci a případně díky tomu můžete něco málo ušetřit. Další možností, kde nakoupit, je např. Maxi, Adonis nebo Supermarché PA. Dražší variantou je pak supermarket IGA.

Rozhodně si nenechte ujít tržiště, kterých je v Montrealu spousta – Atwater nebo největší a nejznámější Marché Jean Tallon. Zelenina, ovoce i další produkty se tam dají pořídit za ceny nižší než v supermarketech, kvalita je výborná a prodejci moc přátelští.

Co se týče dopravy po městě, nejpraktičtější možností je zařídit si před začátkem semestru tzv. OPUS Card. Je potřeba zajít na pracoviště společnosti STM (největší a nejvíce využívané je poblíž stanice Berri-UQAM), kde se před pracovníky na jejich tabletu přihlásíte do Minervy, čímž prokážete, že jste student. Následně vás u přepážky vyfotí, vyplníte jednoduchý formulář a zaplatíte si jízdné dle toho, jak vám to bude vyhovovat. V mém případě jsem volila variantu na čtyři měsíce, která přesně pokryla dobu, po kterou jsem v Montrealu fungovala. Cena jízdného na čtyři měsíce je 204 CAD. Nabitou kartu pak můžete využívat jak v metru, tak i v městských autobusech. U autobusů zejména v ranní špičce je potřeba počítat s tím, že nejsou tak přesné jako metro a můžou mít někdy zpoždění 10-15 minut.

Z praktických věcí se vám ještě může hodit informace, že pro tisk materiálů je potřeba zařídit si speciální kartičku pro výměnné studenty. Koupíte ji v Le James Bookstore poblíž školy, zaplatíte za ni 5 nebo 10 CAD – dle toho, kolik na ní chcete mít peněz – a poté ji můžete využívat na mnoha tiskárnách v rámci univerzity. Jakmile danou částku vyčerpáte, koupíte si kartu další. V neposlední řadě je třeba myslet na to, že budete muset investovat peníze do nákupu učebnic. V každém předmětu se předpokládá, že si obstaráte vydání, které vám profesor doporučí a s ním budete průběžně pracovat. Učebnice jsou zde mnohonásobně dražší než u nás, ale často se dá sehnat i o něco levnější elektronická verze nebo si knihu můžete sehnat od studentů z předchozích let.

Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Sehnat ubytování na jeden semestr bylo těžší, než jsem předpokládala. Převážně většina nabídek totiž preferuje studenty, kteří mohou zůstat v bytě celý rok. Nabídek na čtyři měsíce je tedy jen pomálu a je potřeba intenzivně a včas začít hledat. Oblíbenou platformou je Kijiji.com a pak nejrůznější facebookové skupiny (např. International Students Housing). Já jsem nakonec našla ubytování na stránce Places4Students, kde jsem sehnala ubytování v bytu u starší paní, která nabízí vždy na podzimní semestr pokoj studentkám z McGillu (bohužel jen dívkám). Byt se nacházel v krásné čtvrti Westmount, která patří mezi nejhonosnější v Montrealu, cesta do školy trvala 15 minut autobusem a za měsíc jsem platila 700 CAD.

Ceny ubytování se pochopitelně v Montrealu liší dle lokality. Blízko školy a tím pádem i centra města může být cena za pokoj mezi 700-1000 CAD za měsíc (např. čtvrť Plateau, Downtown). Dále od centra pak mezi 500-700 CAD (např. čtvrť Verdun, Rosemont, …). Nejlepší variantou je domluvit si více možností ubytování před samotným odjezdem z Čech, a to buď mailem, nebo přes skype. Jakmile pak budete na místě, můžete zůstat nějaký čas v hostelu, hotelu nebo AirBnb a domluvené byty si mezitím projít. V mém případě to bylo tak, že jsme do Montrealu jeli společně s přítelem dva týdny před začátkem školy a bydleli jsme v AirBnb. Během zmíněných dvou týdnů jsem si prošla domluvené nabídky a smlouvu tedy podepsala až po osobní návštěvě vytipovaného bytu. Za sebe bych tuhle cestu doporučila, ale pokud se vám nechce čekat až na dobu, kdy budete v Montrealu, minimálně si např. nechte ukázat byt prostřednictvím Skypu. Obecně doporučuji si projít příručku o ubytování mimo kampus, kde najdete tipy, na co si dát pozor, na co se pronajímatele ptát, jaká jsou vaše práva a jiné užitečné informace.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
I když vás studium na McGillu poměrně vytíží, je rozhodně možné toho i hodně navštívit a poznat. Když si např. rozplánujete předměty tak, že je budete mít jen od pondělí do čtvrtka, můžete pátek až neděli využít k cestování. Já jsem do Montrealu přijela 14 dní před začátkem semestru a během srpna jsem navštívila Ottawu, Toronto, Quebec City a Niagarské vodopády. Možností je půjčit si auto, využít autobusy Greyhound nebo vlaky, které jsou ale ve srovnání s autobusem dražší variantou. Tím, že je Montreal velmi blízko hranici s USA, nabízí se i možnost podniknout minimálně jednu z cest i sem. Mně se podařilo během semestru vyrazit do Bostonu, New Yorku, Washingtonu a Filadelfie. Co se týče dokumentů, stačí si vyřídit potvrzení ESTA a můžete jet. Jestliže nechcete cestovat na vlastní pěst, lze využít organizaci pro zahraniční studenty Interstude, která podniká výlety pro studenty v rámci Kanady i USA. To, co určitě stojí za navštívení, jsou také národní parky – oblíbený je např. Mont-Tremblant nebo Mauricie či Sept-Chutes. I sem podniká výlety Interstude nebo už zmiňovaný Outdoor Club, který funguje na McGillu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium probíhá kompletně celé v AJ a pro to, abyste mohli na studijní pobyt vyrazit, musíte mít certifikát o úrovni alespoň B2. V době, kdy jsem na McGillu studovala, byla dostačující jazyková zkouška z angličtiny, kterou jsem skládala na Filozofické fakultě.

Pokud umíte francouzsky nebo se alespoň daný jazyk učíte, je to veliká výhoda. Montreal je frankofonní město, Quebec francouzská provincie a všichni jsou na to náležité hrdí. Nápisy jsou ve francouzštině a lidé v obchodech, restauracích i na úřadech mluví primárně francouzsky. Zároveň je ale mnoho z nich od narození bilingvních nebo zkrátka umí i výborně anglicky, a tak není problém se domluvit ani pro ty, kteří francouzštinou nevládnou. Jakmile místní lidé vidí, že francouzsky nemluvíte, ihned je naprostá většina z nich schopna přepnout do angličtiny.

Celkově mi pobyt v Montrealu přišel jako unikátní příležitost, jak se posunout v obou jazycích. McGill je samozřejmě kompletně anglofonní, přednášky jsou v angličtině a komunikace s pracovníky a učiteli rovněž tak. Ale pokud máte chuť se zlepšit i ve francouzštině, využijte toho, že jste vycestovali právě do Montrealu. V běžných denních situacích ji můžete mimo školu používat neustále, ale i McGill samotný nabízí spoustu možností, jak se v daném jazyce posunout. Doporučila bych zejména „Projet Expériences“, což je projekt, který začíná během září a v rámci kterého se můžete účastnit konverzačních workshopů, promítání francouzských filmů, prohlídek města nebo různých kulturních aktivit, přičemž všechno je vedené právě ve francouzštině a připravené pro studenty všech úrovní, kteří se chtějí zlepšovat. Nejen že jde o přirozený způsob, jak se ve francouzštině potrénovat, ale zároveň máte možnost potkat mnoho zajímavých lidí a nových přátel.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Montreal je studentské město plné života, kde je neustále co dělat. Působí přátelsky, cítíte se v něm bezpečně a lidé jsou moc milí. Mít možnost studovat na McGillu je skvělá příležitost, jak okusit jinou kulturu, trochu jiný způsob výuky, posunout se ve dvou světových jazycích a poznat nové lidi doslova z celého světa.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Na zimu určitě teplé oblečení - kvalitní kabát a teplé boty. Na začátku zimy je to zvládnutelné a jde o teploty, na které jsme zvyklí i od nás. Nicméně postupně můžete zažít i -30 °C, a na to je vážně potřeba být připravení.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Jeden semestr je málo :) Pokud bych měla ještě jednu možnost, volila bych studijní pobyt na oba semestry.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem měla možnost potkat na univerzitě lidi doslova z celého světa - od Madagaskaru, přes Jemen, Indii, až po Nikaraguu a řadu dalších zemí ...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zpočátku si zvyknout na výuku v angličtině - držet po celou dobu soustředěnou pozornost bylo náročné, nicméně poměrně brzy jsem si zvykla a už jsem to nevnímala jako problém.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

McGill University

Další zprávy z regionu Kanada

bottom of page