databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png

Audencia Nantes School of Management

Návrh bez názvu (26).png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliška Beranová

Autor(ka):

fakulta:

Eliška

Beranová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliška je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg
Návrh bez názvu (37).png

Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliška

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?

univerzita

4.0

město

4.0

ubytování

4.0

jak lze vyjít se stipendiem

3.0

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Audencia je soukromá škola, což ale ve Francii znamená trochu něco jiného než u nás, kde se na soukromě školy díváme stále trochu skrz prsty. Mezi Francouzi jde o prestižní jméno, a pokud vám pojem něco říká, tak zmíním, že se jedná i o tzv. Grand Ecole.
Budovy jsou moderní a relativně nové, jsou k dispozici moderní počítače (včetně licence Adobe creative zahrnující Photoshop a další), tělocvična a posilovna a mnoho dalšího. Ve škole je spousta prostoru pro setkávání studentů, ale i pro samostudium - ať už chcete studovat v tichosti v knihovně a obrovské studovně, v rušnější coworkingové místnosti, nebo chcete využít soukromé místnosti pro týmové práce, vždy budete mít kam jít.
Spousta vyučujících je zároveň přímo z praxe, takže výuka není vždy tak zaměřena na teorii, ale prolíná se i s praktickými znalostmi a dovednostmi a jejich aplikací v praxi (s čímž souvisí i množství týmových projektů).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ke studiu byl o dost jiný, obzvlášť první semestr na media campusu. Většina předmětu měla jako součást práci ve skupině, prezentace apod. Zároveň jsme spolupracovali i na reálných projektech pro neziskovky a firmy. Většina vyučujících nebyli přímo povoláním učitelé, ale odborníci z praxe, což též ovlivnilo průběh výuky.
Jedna věc co se hodně liší od UK jsou rozvrhy. Člověk nemá rozpis na každý týden stejný, ale pořád se to mění, takže člověk nemá úplně jasnou rutinu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě je přímo spolek studentů (IC TEAM), který pořádá akce pro mezinárodní studenty a stará se o ně, což je podle mě super věc. Je tam i spousta dalších spolků, od sportovních, přes dobrovolnické, hudební a kdo ví co ještě, které pořádají spoustu akcí.
Co se týče jazyka, je možné si zapsat přímo francouzštinu jako předmět.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině a i s většinou zahraničních studentů jsme mluvili anglicky. S francouzsky mluvícími spolužáky nebo kamarády jsem ale mluvila francouzsky, což mi dost pomohlo se v jazyce zlepšit.
Co se týče přímo univerzity, znalost francouzštiny není absolutně nutná. Je k dispozici dostatečný výběr předmětů v angličtině, vyučující či koordinátoři mluví též anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nantes je za mě super studentské město. Velké je tak akorát, všude se člověk pohodlně dostane městskou za relativně rozumnou dobu. Hlavní kampus se nachází v severní části města, což je spíše klidná část, do centra se však dá dostat za asi 20 min tramvají. Zbylé dva kampusy jsou pak přímo v centru.

Ve městě člověk najde asi všechno co může potřebovat, jako obchody, restaurace a samozřejmě i bary, ale taky spoustu parků a přírody (je to prý jedno z nejzelenějších měst Francie). Člověk tu nestrádá ani z pohledu kultury, muzeí a galerií je tu hned několik a o koncerty taky není vůbec nouze, ať už posloucháte cokoliv.

Z pohledu turistiky je určitě důležité zmínit Les Machines de l'Île a z nich nejvýraznějšího mechanického slona. Nantes je město, odkud pochází Jules Verne, a najdete tu tak i jeho muzeum. Nejjednodušším řešením je pak sledování zelené čáry, která vede jako okruh skrz celé město a provede vás přes všechna zajímavá místa.

Bohužel je ale nutné zmínit i důležitý negativní bod, kterým je bezpečnost. Pohybovat se v noci samostatně po centru města není zrovna nejlepší nápad a na své osobní věci byste si měli dávat pozor.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Francie je sama o sobě oproti ČR poměrně drahá země a Nantes rozhodně nepatří k těm nejlevnějším městům (ve spoustě věci se bohužel téměř vyrovná Paříži). Velkou část výdajů tvoří ubytování, které navíc pro zahraniční studenty na tak krátkou dobu není tak jednoduché sehnat. Drahé jsou ale i potraviny, oproti ČR rozpočet výrazně více zatíží případné návštěvy restaurací a ani noční život není zrovna nejlevnější.
Určitě je tedy důležité mít připravené i vlastní finance, neboť vyjít jen se stipendiem je v podstatě nemožné (pokud tedy nemáte obrovské štěstí a nebydlíte na nejlevnější koleji a nepobíráte CAF příspěvek na bydlení). Osobně mi stipendium pokrylo zhruba 60 % výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlevnějším řetězcem je pravděpodobně Lidl. Sortiment však není stejný jako u nás a spoustu věcí tam neseženete, případně koupíte věci jen ve velkých baleních.
Super jsou studentské jídelny crous (resto universitaire), kde se najíte se vším všudy včetně bagety a dezertu za 3,3EUR.
Poměrně velkou částku (třeba i pár set euro) můžete ušetřit, pokud se vám podaří překonat byrokratické peklo v podobě CAF, tedy příspěvků na bydlení. Pro krátkodobé pobyty snad ale asi ani nemá smysl se s tím trápit, trvá to dlouho, je to poměrně zmatečné a výsledek je dost nejistý.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem ve francouzské rodině ve sdíleném velkém pokoji se spolubydlící. Jednalo se o starší pár, který velkou část domu pronajímá studentům (celkem nás bylo asi 5) a byla jsem moc spokojená (cena výkon geniální, součástí nájmu byly i snídaně a večeře, poloha relativně blízko centra).
Ubytování na kolejích (crous) je asi jedna z nejlevnějších možností, míst je tam ale málo a šance jedno získat tak nejsou vysoké. Pokud se na vás ale usměje štěstí, tak je to super možnost. Pokoje jsou na všech kolejích většinou jednolůžkové s vlastní kuchyňkou a koupelnou, takže máte vše co potřebujete (nejsou však kromě nábytku nijak vybavené, koupit si budete muset např. i lůžkoviny). Navíc bývají blízko školám, takže ušetříte za dopravu.
Důležité je však ubytování začít hledat včas. Poptávka je velká a to nejlevnější a nejlepší samozřejmě mizí nejrychleji.