top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Pechačová

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Pechačová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@veronikapechacova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Fakulta sociálních věd

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Bournemouth University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Bournemouth University mě naprosto okouzlila - hned od prvního dne.
Všichni profesoři, organizátoři a pracovníci univerzity se k nám chovali neobyčejně mile, a proto jsem od první chvíle měla pocit jistoty a bezpečí. Věděla jsem, že ať už mám problém s čímkoli, mám na koho se obrátit (např. přímo v kampusu byl lékař, centrum pro international studenty s každodenní péčí, možnost terapeutické pomoci, konzultace v případě finanční nouze, kurzy pro pomoc se studiem, semináře navíc ohledně motivace ke studiu, lepšího time managementu apod.)
Na BU studuje mnoho mezinárodních studentů a celá univerzita je proto i na Erasmus+ studenty plně připravena. Jedinkrát nebyl problém cokoli vykomunikovat, ať už šlo o placení nájmu na koleji nebo nejasnostem ohledně závěrečných prací.
Na univerzitě funguje spolek SUBU a Restlife, které dělají celý pobyt ještě příjemnější. Pro studenty pořádají neuvěřitelné množství aktivit, setkání... - např. surfingové lekce, výlety po okolí (např. vánoční trhy v Bath, Corfe Castle apod.), výtvarné odpoledne, filmové večery, lekce jogy a mnoho dalšího. Něco je úplně zadarmo, zbytek je za symbolické částky (např. 2/3 libry za lekci surfingu). Zároveň je na BU možnost členství v mnoha dalších spolcích, moje kamarádka z Nizozemka se dokonce dostala do jejich ženského volejbalového týmu a jezdila s nimi na turnaje do Londýna a dalších měst. Těch možností na BU je opravdu strašně moc.
Já sama jsem potom ocenila také možnost tzv. hudebních místností, kam jsem mohla chodit hrát na klavír (také možnost mít lekce hudby nebo docházet do sboru).
Super byly také knihovny. Byly totiž otevřené 24 hodin denně! Hlavně během zkouškového období a psaní závěrečných esejí to pro nás byla neuvěřitelná pomoc, jednou jsme tam opravdu strávili celou noc - mohli jsme být spolu s kamarády a pomáhat si s projekty.
BU má dva kampusy - Talbot Campus a Landsdown Campus. Univerzita byla založena v 90. letech a budovy proto jsou z tohoto období (ale i mnohem novější, např. krásná moderní knihovna v Landsdown nebo Fusion Building v Talbot Cambusu). Některé třídy a posluchárny jsou moderní, prosklené a je v nich radost být, některé jsou trochu víc obyčejné. Každá budova je úplně jiná a je cítit, že si s architekturou dávají záležet a snaží se o výjimečný celek. Všude v univerzitě je mnoho kaváren, bufetů a také spousta místa na sezení a odpočinek.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, cítila jsem rozdíl ve způsobu studia na Bournemouth University a u nás v Praze. Především co se týče zkouškového období, neměli jsme žádné zkoušky - ani písemné, ani ústní. Všechno se zakončovalo formou nějaké práce, nejčastěji esejí nebo jiným textem. Také jsem ale na jeden předmět vypracovávala webové stránky nebo tvořila videoobsah.
Za semestr máte na BU jen 3 předměty - ty ale máte několikrát (alespoň 2krát) do týdne). Na začátku se zdálo, že 3 předměty je opravdu málo, ale nakonec bylo moc příjemné jít v každém kurzu opravdu do hloubky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ano, život na univerzitě a volnočasové aktivity je něco, co BU umí skvěle!
Už jsem to zmiňovala v první části mé zprávy, ale na BU je díky spolkům SUBU a Restlife možnost neuvěřitelného množství aktivit. Hned první týden jsem s nimi například navštívila Ocenárium na pláži Bournemouth nebo zažila silent jógu na pláži. Nebo jsme jeli na pumpkin picking, měli jsme různě laděné kulturní večery, dělali jsme barbecue na pláži a mnoho dalšího. Skvěle potom také funguje centrum pro mezinárodní studenty v Talbot House, které bylo otevřené každý den. BYlo to místo, kde si mohl každý odpočinout, seznámit se s dalšími studenty, popovídat si... jednou až dvakrát týdně potom bylo tzb Globat Café, kam přišlo opravdu spoustu studentů a bylo to takové hromadné hezké setkání (a dali jsme si sušenky a kávu). V pondělí zase v tomto centru podávali oběd zadarmo.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Protože jsem svůj Erasmus strávila se Velké Británii, komunikovala jsem výhradně v angličtině. Během studia bylo všechno naprosto v pořádku, profesoři ke mě byli velmi vstřícní a ani během závěrečných prací jsem nenarazila na jediný problém ohledně jazyka.
BU požaduje alespoň úroveň B2, ale pozor. Například ne všechny FCE Cambridge zkoušky na to dosáhnou, ačkoli je to úroveň B2. Bournemouth University totiž požaduje určitý minimální počet bodů ve všech částech (writing, grammar, reading, listening) - takže ačkoli máte oficiálně úroveň B2, zkontrolujte si jednotlivé body všech částí s jejich požadavky, které uvádí na svých webových stránkách.
Moje FCE zkoušky na jejich požadavky nestačily, ale je i jiná verze - pokud máte rok angličtiny na UK za sebou, můžete požádat vašeho profesora o vyplnění dopisu potvrzujícího, že máte alespoň úroveň B2. To v mém případě stačilo a fungovalo bez problémů.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město Bournemouth jsem si zamilovala, ačkoli to není asi to nejkrásnější místo Británie.
Je to ale město velmi studentské, poklidné a hlavně - TA NÁDHERNÁ DLOUHÁ PLÁŽ.
Bournemouth pláž, molo, západy a východy sluníčka... to bylo naprosto nádherný. Hned bych se vrátila a rozhodně bych moc ráda přijela zpátky alespoň na dovolenou.
Já jsem v Bournemouth strávila zimní semestr, ale i tak jsem si moře - alespoň na pohled - strašně moc užila. Věřím, že v létě to bude ještě kouzelnější spolu s plaváním nebo surfem (to někdo dělal i v zimě, ale já se bála :D)
Miluju kávu, takže jsem spoustu času trávila v kavárnách. Moje oblíbené jsou Maravi Coffee nebo L'arte. Bournemouth jich má ale šíleně moc, taky útulné pekárny, např. Big Wings Bakery. Úžasná cosy kavárna je také v prvním patře nádherného knihkupectví Waterstones v centru města.
Ve městě je také mnoho klasických britských hospůdek a klubů, včetně mnoha nočních akcí (např. univerzitní Lollipop nebo Bae Party a podobně).
Po městě skvěle funguje MHD doprava v podobě doubledeckerů a potom super spojení do ostatních měst (Londýn, Brighton... dojedete kamkoli!) vlakem nebo autobusy National Express.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Británie určitě patří k těm finančně náročnějším zemím, ale i tak se to zvládnout dá. Já jsem bydlela na koleji (v tzv. Student Village, což jsou malý cihlový domečky jako z Harryho Pottera!) a to byla ta levnější verze ubytování. Stipendium mi pokrylo drtivou většinu ubytování (doplácela jsem asi 200 EUR, tedy zhruba 5000 Kč).
V ceně ubytování bylo i MHD na celou dobu pobytu, což bylo moc příjemné.
Zbytek (jídlo, cesta domů na Vánoce, cestování po Británii) jsem si hradila sama. Ceny jídla byly nakonec docela v pořádku, určitě dražší než u nás, ale když jsem nechodila na jídlo příliš ven a hlavně jsem nakupovala v supermarketech jako je Lidl nebo Aldi a pak si vařila, řekla bych, že to nebyl až takový rozdíl proti Praze. Drahé je určitě cestování po Británii, vlaky a autobusy a podobně. Ale s tím jsem počítala a měla jsem našetřeno dopředu, a proto to bylo možné. Jinak byla super alternativa účastnit se výletů s již zmíněnými spolky, kde můžete jet na hezký výlet jen za pár liber.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě jsem nejvíce ušetřila na jídle - venku v restauraci jsme jedli opravdu jen výjimečně (když už, tak to bylo nějaké rychlé občerstvení nebo podobně). Drahé restaurace jsme vynechávali úplně, ale fish and chips na pláži se finančně určitě zvládnout dá :)
Nakupovala jsem hlavně v supermarketu Aldi a Lidl - ceny byly určitě nižší než v jiných supermarketech nebo malých obchodech. Hodně jsme si vařili s kamarády spolu, střídali jsme se a to fungovalo hezky - dělali jsme si hezký večery spolu a ani jsme nemuseli příliš utrácet venku.
Jinak. jak už jsem zmínila, mám ráda kavárny a pekárny. Ale nepřeháněla jsem to a snažila jsem si i v tom ušetřit - např. jsem si nosila do kaváren v kampusu vlastní kelímek a na každé kávě jsem ušetřila 30pp. Na začátku semestru také byla možnost zadarmo si založit tzv. Gaia Card, se kterou jako studenti máte slevy v nejrůznějších podnicích.
Nevařila jsem si ale úplně každý den, a proto pro mě občas bylo velkou záchranou tzv. Meal Deal - v každé kavárně, supermarketu... sendvič + pití + svačinka třeba za 3-5 liber.
A potom taky rozumně cestovat - vždycky jsme si hodně zjišťovaly, jestli je levnější autobus/vlak, cesty jsme kupovali s předstihem, protože to tam bylo levnější. Nějaké výlety jsme podnikali se spolky zadarmo. A potom - nebylo ani potřeba cestovat pořád a daleko, Bournemouth a okolí toho nabízí tolik. Jen na pobřeží Bournemouth, které je neuvěřitelně dlouhé, je strašně moc krásných spotů a cest a výhledů - a za to nic neplatíte.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si levnější verzi ubytování od univerzity, kolej Student Village. A neměnila bych. Měla jsem jistotu, že platím přímo univerzitě, celá komunikace probíhala přímo s univerzitou a tak jsem si byla jistá, že když přijedu, budu mít svůj pokoj.
Pokoj jsem měla sama. Byl sice docela malinký, ale úplně stačil. Koupelny a kuchyň jsem potom sdílela s dalšími 4 kamarády.
Jedna kamarádka dostala na začátku pokoj, který nebyl v dobrém stavu - ošklivý zapáchající koberec. Ubytovací kancelář ji ale hned dala jiný pokoj a vše bylo v pořádku.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano!!!
Například jsme na víkend letěli letadlem z Bournemouth do Edinburgu, to bylo úžasné (letecky to bylo levnější než autobusem nebo vlakem). Skotsko mě okouzlilo natolik, že bych tam moc ráda jela na další erasmus/stáž během magisterského pobytu.
Potom jsme navštěvovaly Londýn, Winchester, Brighton, Bath, Southampton, Stonehenge, Salisbury...
A blízké okolí Bournemouth - nádherné výhledy Old Harry Rocks, Durdle Door nebo Corfe Castle. Hlavně prozkouvat co nejvíce to dané město a okolí doporučuji nejvíc :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Protože jsem svůj Erasmus strávila se Velké Británii, komunikovala jsem výhradně v angličtině. Během studia bylo všechno naprosto v pořádku, profesoři ke mě byli velmi vstřícní a ani během závěrečných prací jsem nenarazila na jediný problém ohledně jazyka.
BU požaduje alespoň úroveň B2, ale pozor. Například ne všechny FCE Cambridge zkoušky na to dosáhnou, ačkoli je to úroveň B2. Bournemouth University totiž požaduje určitý minimální počet bodů ve všech částech (writing, grammar, reading, listening) - takže ačkoli máte oficiálně úroveň B2, zkontrolujte si jednotlivé body všech částí s jejich požadavky, které uvádí na svých webových stránkách.
Moje FCE zkoušky na jejich požadavky nestačily, ale je i jiná verze - pokud máte rok angličtiny na UK za sebou, můžete požádat vašeho profesora o vyplnění dopisu potvrzujícího, že máte alespoň úroveň B2. To v mém případě stačilo a fungovalo bez problémů.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Semestr v Bournemouth byl jedním z nejkrásnějších období mého života, né-li ten naprosto nejkrásnější.
Británie si mě svojí přátelskou a klidnou atmosférou získala, BU mi dala velmi blízkou kamarádku, kterou, pevně věřím a přeju si to, budu mít do konce života.
Bournemouth Univerzity mě obohatila nejen jazykově, ale ten samotný obsah seminářů byl neuvěřitelný, mohla jsem například psát článek pod vedením novinářky z BBC.
No a naprostý peak Bournemouth je zkrátka ta jedinečná lokalita. Celý region Dorset je naprosto okouzlující a přála bych každému, aby se tam někdy mohl podívat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Adaptér! V Británii mají jiné zásuvky. Zapomněla jsem si adaptér vzít a hned první dny to byl zbytečný výdaj navíc.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Semestr uteče šíleně rychle a je potřeba si opravdu užívat každý den.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Je to opravdu tak life changing experience, jak říkali všichni kamarádi, kteří vyjeli v minulých letech,
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vracet se domů, opouštět náš domek, který jsme si naprosto zamilovali a hlavně moji kamarádku Lauru.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Bournemouth University

Další zprávy z regionu Velká Británie

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page