top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Zuzana Talašová

Autor(ka):

fakulta:

Zuzana

Talašová

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Zuzana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Zuzana

Fakulta tělesné výchovy a sportu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Norwegian School of Sport Sciences

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Zuzana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hodně moderní škola. Skvělý sportovní zázemí - všechno pro studenty zdarma. Obrovský a moderní fitko, plavecký bazén, gymnastická hala, několik tělocvičen, venkovní hřiště a atletický ovál. Učebny taky moderní a fajn. Hodně studoven. Ve škole mi chyběla menza, nabízel se pouze teplý (2 jídla) a studený bufet, který byl však poměrně drahý.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hodiny byly určitě víc praktické. Hodně se diskutovalo a na hodinách jsme často dělali malé skupinové úkoly, které se hned prezentovaly. K prezentacím z hodin jsme měly ihned přístup, to bylo fajn.
Hodin ve škole jsme určitě měli méně než v ČR, ale hodně se očekávalo studium doma. Ať už čtení literatury nebo krátké seminárky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Je to tam hodně aktivní. Škola nabízí tři spolky - sportovní NIHI (volejbal, plavání, crossfit, fotbal), outdoor GiGass (pořádají se výjezdy do přírody atd, ranní koupání) a party spolek Sosiale (party, kvízy atd.). Žádné předměty, které by přibližovaly jazyk a kulturu dané země bohužel škola nenabízí, pouze online kurz norštiny.
V Oslu funguje i ESN, který nabízí různé společenské akce i výjezdy, ale já jsem členem nebyla. Vystačila jsem si s programem od školy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechno bylo v angličtině a všichni Norové se dorozumí anglicky, takže zde nebyl žádný problém. Myslím si, že člověk si vystačí s B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Oslo je hodně moderní město. Centrum je poměrně malé ale k vidění je toho dost. Hodně parků i historických památek. Já měla nejradši jezero Sognsvann, hned u školy. Ideální na procházky, opalování a koupání v létě nebo běžkování v zimě. Doporučuju taky výlety na okolní ostrůvky. Platí na to normální lístek na MHD. Jako nejbližší a nejhezčí hike v Oslu doporučuju Vettakollen.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Norsko je rozhodně dražší než ČR. Mají zde norskou korunu (NOK), která je 2,5 CZK. Částky v obchodě byly stejně vysoké jako v ČR - tzn. bylo to tam všechno tak 2,5x dražší :D Takže stipendium určitě nestačí. Když nebudu počítat cestování, tak myslím, že mi stípko mohlo pokrýt tak 70% výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nedoporučuji jíst ve škole, ale spíš si navařit doma. Nakupovat ve slevách (doporučuji aplikaci Tilbud s aktuálními letáky). Pak aplikace Too good to go (něco jako české Ušetřeno), ale jede se to tam ve velkým. Třeba pečivo je v Norsku poměrně drahé, a takhle se dá získat za levno. Jednou jsme zkusili dumpster diving, tak to je taky cesta :D ale většina popelnic je bohužel zamčených.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučuji SiO. Koleje pro studenty po celém Oslu. Kringja je největší studentská kolej a je přímo u školy, takže to je fajn. Pokud to člověk řeší včas, tak místo určitě dostane. Nájem kolem 400-500 EUR na měsíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuju procestovat celý Norsko, je krásný! Byla jsem na Lofotách, na spoustu hikách po Norsku, zažila jsem polární noc za polárním kruhem (Tromso), byla jsem ve Švédsku, Lotyšsku, dá se levně dostat i do Dánska. Takže možností je spoustu a všechno doporučuju!
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechno bylo v angličtině a všichni Norové se dorozumí anglicky, takže zde nebyl žádný problém. Myslím si, že člověk si vystačí s B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro sportovce perfektní škola - skvělé sportovní zázemí. Norsko je krásná země, spoustu možností pro cestování. Lidé jsou milí. Výuka je v angličtině a není problém se dorozumět anglicky i mimo školu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pořádně teplou bundu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
ve všední dny nejezdí žádné noční spoje.
Nejvíc mě překvapilo, že...
na Lofotách je tolik duh :D
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
přijmout, že je to tam všechno hrozně drahý a nebát se utrácet za kvalitní potraviny.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Norwegian School of Sport Sciences

Další zprávy z regionu Norsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page